Европа футбол ассоциациялари иттифоқи (УЕФА) FIFA мусобақаларини бойкот қилишини маълум қилди. Агар FIFA жаҳон чемпионати ва бошқа мусобақаларга бўлган ҳуқуқларни хусусий инвесторларга сотиш ҳақидаги режасини амалга оширса, УЕФАга аъзо барча 55 та миллий ассоциация ушбу турнирлардан қатнашмайди.
«УЕФА ва унинг таркибига кирувчи 55 та миллий ассоциация якдил позицияда турибди. Биз FIFA’нинг жаҳон чемпионати ва бошқа мусобақаларга мулкчилик ҳуқуқини хусусий инвесторларга бериш ҳақидаги таклифини бир овоздан қатъий рад этамиз.
Жаҳон чемпионатини инвестиция маҳсулоти сифатида кўриб бўлмайди. Бу футболнинг авлодлар давомида футболчилар, миллий жамоалар ва мухлислар томонидан яратилган энг буюк меросидир. Уни сотиб бўлмайди.
Бундай муҳим ташаббуснинг футболни бошқаришга масъул томонлар билан маслаҳатлашмасдан, махфий тарзда ишлаб чиқилиб, деярли тасдиқлаш босқичига олиб келингани масъулиятсизлик ва кечириб бўлмайдиган ҳолатдир. Бу раҳбарликдаги камчилик эмас, балки FIFA’нинг жаҳон футболи ҳомийси сифатидаги бурчидан воз кечишидир.
Агар ташқи инвесторлар FIFA мусобақаларида улушга эга бўлса, футбол абадий ўзгаради. Тижорий даромад доимий мажбуриятга, инвесторларнинг кутилмалари эса кундалик босимга айланади. Бу моделнинг жаҳон футболида ўрни йўқ. Футбол келажагини асосий мақсади молиявий даромадни ошириш бўлган шахслар белгиламаслиги керак. Футбол ўз келажагини молиявий манфаатлар эвазига гаровга қўя олмайди.
Бугунги муҳокама якунларига кўра, агар ушбу таклифлар бекор қилинмаса ва FIFA бундан буён ўз бошқаруви ҳамда мусобақаларига хусусий мулкчиликни киритмаслиги бўйича мажбурий кафолатлар бермаса, УЕФАга аъзо ҳеч бир миллий жамоа ташкилотнинг бирорта мусобақасида иштирок этмайди.
Ҳеч кимда шубҳа бўлмасин: УЕФА ва унинг миллий ассоциациялари бу режаларга қарши қатъий курашади. Жаҳон чемпионати футболга тегишли. Ҳар доим шундай бўлиб қолади. Европа овози бор экан, у ҳеч қачон сотилмайди», — дейилади УЕФА хабарида.

УЕФА заявила о бойкоте турниров FIFA
Союз европейских футбольных ассоциаций (УЕФА) заявил о бойкоте турниров FIFA. Если FIFA реализует план по продаже прав на проведение чемпионата мира и других турниров частным инвесторам, все 55 национальных ассоциаций, входящих в УЕФА, не будут участвовать в этих турнирах.
«УЕФА и его 55 национальных ассоциаций занимают единую позицию. Мы решительно отвергаем предложение FIFA о передаче прав собственности на чемпионат мира и другие турниры частным инвесторам.
Нельзя рассматривать чемпионат мира как инвестиционный продукт. Это величайшее наследие футбола, созданное игроками, национальными командами и болельщиками на протяжении поколений. Его нельзя продать.
Разработка такого важного предложения без консультаций с ответственными за управление футболом сторонами, тайно, до стадии почти утверждения, является безответственным и непростительным. Это не просто недочет в руководстве, это отказ FIFA от своих обязанностей как хранителя мирового футбола.
Если внешние инвесторы получат долю в турнирах FIFA, футбол изменится навсегда. Коммерческие доходы станут постоянной обязанностью, а ожидания инвесторов — ежедневным давлением. У этого подхода нет места в мировом футболе. Будущее футбола не должно определяться теми, чья основная цель — увеличить финансовую прибыль. Футбол не может закладывать свое будущее ради финансовых интересов.
По итогам сегодняшнего обсуждения, если эти предложения не будут отменены и FIFA не предоставит обязательных гарантий против введения частной собственности в управлении и турнирах, ни одна национальная команда, входящая в УЕФА, не примет участия ни в одном турнире организации.
Пусть никто не сомневается: УЕФА и его национальные ассоциации будут решительно бороться против этих планов. Чемпионат мира принадлежит футболу. Так будет всегда. Пока Европа имеет голос, он никогда не будет продан», — говорится в сообщении УЕФА.