Санжар Қувватов: «Бизда биринчи ёки иккинчи дарвозабон деган тушунча йўқ»
Суперлигада амаллаги чемпионни изма-из таъқиб этиб келаётган «Пахтакор» 14-турда Тошкент дербисида «Бунёдкор»ни 1:0 ҳисобида мағлубиятга учратганидан хабарингиз бўлса керак. «Пахтакор»нинг асосий дарвозабонига айлана олган Санжар Қувватовни ҳам жамоасининг ғалабаларида шубҳасиз катта ҳиссаси бор. «Қалдирғочлар»га қарши беллашувда у дарвозаси дахлсизлигини сақлай олди.
Tribuna.uz мухбири ушбу посбон билан суҳбатлашди.
- «Пахтакор» «Бунёдкор»га қарши ўйинда ягона гол эвазига ғалаба қозонди. Бевосита ушбу беллашувда иштирок этган футболчи сифатида нималарни айта оласиз?
- Дерби ҳар доим қийин бўлади. «Бунёдкор» жамоасидаги муаммоларни ҳамма билади. Шунга қарамасдан, у ерда ҳам профессионал футболчилар йиғилган. Улар яхши ўйин кўрсатишди. Бунинг учун рақибга алоҳида ташаккур айтиш керак. Ўйин қизиқ кечди. Иккинчи голимиз ҳисобга олинмади ва яна бир-иккита имкониятларимиздан фойдаланганимизда каттароқ ҳисобда ютишимиз мумкин эди. Муҳими, ғалаба қозондик. Қанақа қийин бўлишига қарамай, якунда уч очкони қўлга киритганимиз биз учун ҳар доим мароқли. Биласиз, «Пахтакор» доим чемпионлик учун курашадиган жамоа. Бизга юқори ўриндагими ёки пастки ўриндаги жамоа рақиб бўладими, ҳамма вақт бир хил ўйин кўрсатишимиз керак. Мақсади юқори қўйилган клуб учун ҳар қандай жамоага қарши ўйнаш қийин бўлади. Ҳар бир беллашувга катта масъулият билан чиқиш керак. Қийинчиликларга қаармай, ғалаба қозонганимиз ёқимли.
- «Пахтакор»ни 1 август куни сафарда «Андижон»га қарши ўйин кутиб турибди. Водийда ўтадиган бўлажак учрашув олдидан қандай фикрдасиз?
- Албатта, қизиқарли ўйин бўлади. Биринчидан, «Андижон»нинг мухлислари ўз жамоасини жуда кучли қўллаб-қувватлашади. Бу борада «Андижон»га ҳам, бизнинг жамоага ҳам барибир босим бўлади. Тайёргарлик ҳар доимгидек. Ҳар бир баҳсга қандай ҳозирлик кўрсак, худди шундай тайёргарлик кўриб майдонга тушамиз.
- «Пахтакор»нинг асосий таркибидан мунтазам ўрин эгаллаб келяпсиз. Биламизки, Владимир Назаров ҳам бор ва рақобат кучли. Биринчи рақамли дарвозабонга айлана олганингиз нима билан боғлиқ?
- Биринчи дарвозабон, иккинчи дарвозабон деб кўпчилик айтади. Аммо бизда бундай тушунча йўқ. Мураббийларимиз доимо бизга тушунтириб боришадики, ҳозирги пайтда ҳар 3-4 кунда ўйин. Албатта, бир футболчини ҳамма ўйинларда ўйнаши жуда қийин. Бизда биринчи таркиб ёки иккинчи таркиб деган нарса йўқ. Бугун мен ўйнаган бўлсам, эртага Назаров чиқиши мумкин ёки ҳимояда бошқа футболчилар майдонга тушишлари мумкин. Мураббийлар ўйинчиларни алмаштириб туришибди. Ўйинлар оралиғи яқинлиги учун вақт кам қолади ва футболчида чарчоқ билинади. Шунинг учун таркибда ўзгаришлар бўлса буни ҳеч қанақа ажабланарли жойи йўқ. Бизда иккита бир хил таркиб. Ҳар бир ўйинчи ўз позицияларида энг яхшиларидан. Ҳа, рақобат кучли, Назаровни ҳамма билади. Миллий жамоагача етиб борган ва у ёмон дарвозабон ҳисобланмайди. Ҳар бир спортчини вазифаси ўйинга тайёргарлик кўриш. Фақат максимал даражада ишлаймиз. Қолганини мураббийлар ҳал қилишади. Масалан, мен эмас, Назаров ўйнаса, унга албатта ёрдам бераман. Хафа бўлиб қолиш ёки нега мен ўйнамаяпман, деган нарса балки хаёлда бўлиши мумкин, лекин амалда ундай эмас. Бизда чемпионат, ОЧЛ ва Кубок ўйинлари бор. Учрашувлар жуда кўп.
- «Пахтакор» гол урганидан кейин кўпроқ ҳимояга эътибор қаратяпти. Натижада дарвозангиз олдида хавфли вазиятлар кўпаймоқда. Масалан, ўйинлардан кейинги матбуот анжуманларида ҳам бош мураббийга шу ҳақида савол беришяпти. Сизнингча, голдан кейин жамоа нега кўпроқ ҳимояга қайтяпти?
- Тўлиқ ҳимояга ётиб оляпмиз, деган нарса эмас. Масалан, ўйинга қараб бўлиши мумкин. Иккинчи бўлим охирроғида бўлса, албатта ҳимояга кўпроқ эътибор қаратишимиз керак. Чунки футболчида чарчоқ билинади. Муҳими, орқада тўп ўтказиб юбормаслик. Агар 2:0, 3:0 бўладиган бўлса, унда бемалол ўйнаб яна ҳужумларга эътибор қаратиш мумкин. Ҳамма нарса ўйинга қараб бўлади. Бошқа жамоага ўхшаб ўйинни бошидан ҳимояга ётиб олмаймиз ёки биринчи бўлимда гол ургандан кейин ҳам ҳимояга ётиб олмаймиз. Олдинда ҳали анча вақт бўлади. Лекин учрашув охирларига яқин албатта ҳимояни ўйлаш керак. «Пахтакор» ва «Нефтчи»га қарши учрашувларда кўп жамоаларни дуранг ҳам қониқтиради. Тўғрисини айтсам, биз учун ҳар бир дуранг деярли мағлубиятга тенг.

Журналист Tribuna.uz побеседовал с Кувватовым.
Вы, наверное, слышали, что «Пахтакор», преследующий действующего чемпиона в Суперлиге, в 14-м туре одержал победу над «Бунёдкором» в ташкентском дерби со счетом 1:0. Санджар Кувватов, ставший основным вратарем «Пахтакора», сыграл большую роль в победах своей команды. В матче против «Бунёдкора» он сохранил свои ворота в неприкосновенности.
Журналист Tribuna.uz побеседовал с этим голкипером.
- «Пахтакор» одержал победу над «Бунёдкором» благодаря единственному голу. Что вы можете сказать как игрок, непосредственно участвовавший в этом матче?
- Дерби всегда сложное. Все знают о проблемах в команде «Бунёдкор». Несмотря на это, там собраны профессиональные футболисты. Они показали хорошую игру. За это надо отдельно поблагодарить соперника. Игра была интересной. Наш второй гол не был засчитан, и если бы мы реализовали еще пару возможностей, могли бы выиграть с более крупным счетом. Главное — мы победили. Независимо от того, насколько тяжело, всегда приятно заработать три очка. Как вы знаете, «Пахтакор» всегда борется за чемпионство. Независимо от того, высоко ли или низко находится наш соперник, мы должны показывать одинаковую игру. Для клуба с высокими амбициями любая игра сложна. К каждой встрече нужно подходить с большой ответственностью. Несмотря на трудности, победа приятна.
- 1 августа «Пахтакору» предстоит игра на выезде против «Андижана». Какие у вас мысли перед предстоящим матчем в долине?
- Конечно, это будет интересная игра. Во-первых, фанаты «Андижана» очень сильно поддерживают свою команду. Это окажет давление и на «Андижан», и на нашу команду. Подготовка, как всегда, будет стандартной. Мы подходим к каждой игре с одной и той же подготовкой.
- Вы регулярно занимаете место в основном составе «Пахтакора». Мы знаем, что есть и Владимир Назаров, и конкуренция сильная. С чем связано ваше становление первым номером?
- Многие говорят о первом и втором вратаре. Но у нас такого понятия нет. Наши тренеры всегда объясняют, что сейчас игры каждые 3-4 дня. Конечно, одному игроку играть во всех матчах очень трудно. У нас нет понятия первого или второго состава. Сегодня играю я, завтра может выйти Назаров или другие защитники. Тренеры меняют игроков. Из-за частых игр времени мало и игроки устают. Поэтому изменения в составе неудивительны. У нас два равных состава. Каждый игрок на своей позиции лучший. Да, конкуренция сильная, все знают Назарова. Он доходил до национальной сборной и не считается плохим вратарем. Задача каждого спортсмена — готовиться к игре. Мы всегда работаем на максимуме. Остальное решают тренеры. Например, если играет не я, а Назаров, я обязательно ему помогу. Может быть, такие мысли, как "почему я не играю" возникают в голове, но на самом деле это не так. У нас есть чемпионат, АФК и Кубок. Игр очень много.
- После того как «Пахтакор» забивает гол, он больше концентрируется на защите. В результате у ваших ворот увеличивается количество опасных моментов. Например, на послематчевых пресс-конференциях главный тренер тоже получает вопросы об этом. Как вы думаете, почему после гола команда больше уходит в защиту?
- Это не значит, что мы полностью садимся в защиту. Например, это может зависеть от игры. Если это ближе к концу второго тайма, конечно, нужно больше внимания уделять защите. Потому что игроки устают. Главное — не пропускать мяч. Если счет 2:0 или 3:0, тогда можно спокойно играть и снова сосредоточиться на атаке. Все зависит от игры. Мы не начинаем матч с обороны, как некоторые другие команды, или не садимся в защиту после гола в первом тайме. Впереди еще много времени. Но ближе к концу матча, конечно, нужно думать о защите. Многие команды удовлетворяются ничьей против «Пахтакора» и «Нефтчи». Честно говоря, для нас ничья почти равносильна поражению.