Барча карталар стол устида. Трансфер дарчаси ёпилгунига қадар муайян эҳтиёткорликни сақлаш керак, албатта, аммо Моуринио ҳозирги таркибдан умуман норози эмас, фақат бир шарт билан. У Будапештдаги учрашувдан кейин буни очиқ айтди: «Мен қисқа таркибни хоҳлайман. 20 нафар футболчи ва ҳозирча жароҳатини даволаётганлар».
Хўш, ҳозир вазият қандай? Тиаго Питарч асосий жамоада қолиши маълум бўлганидан кейин Моуринио ихтиёрида 26 нафар футболчи бор. Улардан уч нафари — Милитао, Менди ва Родриго узоқ муддатга сафдан чиққан. Демак, мураббий истаган 20 кишилик таркибгача ҳали уч нафар футболчидан халос бўлиш керак, деб ёзмоқда AS.
Клуб мураббийнинг хоҳишларини қондириш учун трансферлар борасида сезиларли харажат қилди. Олти футболчи — Диоманде, Кукуреля, Дюмфрис, Конате, Бернарду Силва ва Карлос Эспига жами 225 млн сарфланди.
Родри трансферлар кампаниясининг асосий нуқтаси бўлиши керак эди. Аммо «Манчестер Сити» ярим ҳимоячиси клуб режаларини барбод қилди. Ҳозирча Мадрид клуби яна бир ярим ҳимоячини олиб келиш учун бозорга чиқиши кутилмаяпти.
Агар Асенсио учун яхши таклиф тушса ва академия тарбияланувчиси жамоани тарк этишга рози бўлса, клуб яна бир марказий ҳимоячи олиб келиши эҳтимоли бор. Аммо ҳозирча Асенсионинг ўзи қолишни исташини қайта-қайта таъкидламоқда.
Кўп вазифали футболчилар Моуринио учун муҳим
Моуриниога таркибда уч нафар футболчи ортиқча кўринаётганининг сабаби — у Гюлер ёки Бернарду Силва каби бир нечта позицияда ўйнай оладиган футболчилардан максимал даражада фойдаланишни режалаштирмоқда.
Уларнинг ҳар иккиси ҳужум чизиғининг деярли барча позицияларида, ҳатто ярим ҳимояда ҳам ҳаракат қила олади. Беллингем ҳам шунга яқин вазиятда. Дюмфрис эса Моуринио томонидан ҳатто марказий яримҳимоячи сифатида синаб кўрилди.
Жамоада ўйин амалиёти кам бўлган ва уни олиш истиқболи ҳам юқори бўлмаган футболчиларнинг кўплиги иш муҳитини бузиши мумкин. Мураббий эса айнан шундан қочмоқчи.
Камавинга бўйича таклиф йўқ
Клуб ҳали ҳам Камавинга трансферидан маблағ ишлаб олиш умидида. Аммо ёзги трансфер ойнаси бошланганидан бери француз футболчиси учун жиддий таклиф келиб тушмади.
Камавинганинг ўзи «Реал»да қолишни хоҳлаётганини билдирган. Бироқ унга юқори даражадаги клубдан таклиф тушса, унинг позицияси ўзгариши мумкин. Мадрид клуби бундай ҳолатда футболчининг кетишига тўсқинлик қилмасди.
Шунга қарамай, Моуринио мавсумолди йиғинларида Камавинга кўрсатган ўйин ва меҳнатсеварликдан ҳайратда қолган. Айниқса, унинг машғулотлардаги ишлаш қобилияти португалиялик мутахассисда яхши таассурот қолдирган.
Эндрикни ижарага бериш тўхтатилди
Эндрик билан боғлиқ вазият ҳам нозик эди. Аммо ушбу нашр хабар берганидек, Моуринионинг талаби билан клуб уни ижарага бериш режасини тўхтатди.
Шу сабабли энди асосий эътибор Мендига қаратилмоқда. Чап қанот ҳимоячиси позициясида уч нафар футболчи бор, Моуринио эса Мендининг жароҳатлар тарихини ҳисобга олган ҳолда ундан фойдаланиш имкониятига катта умид боғламаяпти.
«Реал» Менди масаласини ҳал қилишни истайди. Аммо футболчининг ўзи, AS нашри ҳам хабар берганидек, клубдан кетишни режалаштирмаяпти.
Асенсио ҳам сотилиши мумкин
«Реал» харид учун таклиф кутаётган яна бир футболчи — Асенсио.
Академия тарбияланувчиси Моуриниони ўзининг янги лойиҳасига мос футболчи эканига ишонтириши мумкинлигига қатъий ишонмоқда. У мавсумолди йиғинида бунинг учун жиддий ҳаракат бошлаганди.
Бироқ Асенсио соннинг тўғри мушагидан жароҳат олди. Бу уни Валдебебасдаги машғулотлардан тахминан олти ҳафтага четлатади. Табиийки, бу ҳолат унинг учун таклифлар келишини янада қийинлаштиради.
Моуринио таркибни қисқартирмоқчи
Моуринионинг режаси — ҳар бир позицияда икки нафардан футболчи бўлиши.
Таркибга оид схемага қаралса, ҳозир бир нечта позицияда ортиқча футболчилар бор. Марказий ҳимояда Милитао ҳали тикланмаганини ҳисобга олган ҳолда футболчилар сони кўп. Бразилияликнинг қайтиши ҳам катта саволлардан бири бўлиб турибди.
Чап қанот ҳимоясида ҳам ортиқча футболчи бор, гарчи Менди билан хайрлашиш эҳтимоли юқори бўлса-да. Ўнг марказий ярим ҳимояда ҳам вазият шундай: Бернарду Силва бир нечта позицияда, ҳатто таянч ярим ҳимоячи сифатида ҳам ўйнай олади.
Ҳужум марказида ҳам футболчилар сони Моуринио режасидан кўпроқ. Уларнинг бирортаси жамоани тарк этса, клуб бундан мамнун бўлади. Агар ҳеч ким кетмаса ҳам, бу фожиа эмас. Чунки асосий иш аллақачон бажарилган.

В составе Моуринью три игрока лишние
Главный тренер «Реала» хочет работать с 20 игроками. Судьба Асенсио, Камавинги и Менди пока неизвестна
Foto: The New York Times
Все карты на столе. Конечно, до закрытия трансферного окна необходимо соблюдать определённую осторожность, но Моуринью в целом доволен текущим составом, с одним условием. Он чётко выразил это после матча в Будапеште: «Я хочу короткий состав. 20 игроков, и те, кто сейчас лечит травмы».
Так какова ситуация на данный момент? После того как стало известно, что Тиаго Питарч останется в основной команде, в распоряжении Моуринью осталось 26 игроков. Трое из них — Милитао, Менди и Родриго — выбиты из строя на долгое время. Таким образом, до желаемого состава из 20 человек тренеру нужно избавиться ещё от трёх игроков, сообщает AS.
Клуб значительно потратился на трансферы, чтобы удовлетворить желания тренера. Шесть игроков — Диоманде, Кукурелья, Дюмфрис, Конате, Бернарду Силва и Карлос Эспига — обошлись в общей сложности в 225 миллионов.
Родри должен был стать ключевой фигурой кампании трансферов. Однако полузащитник «Манчестер Сити» нарушил планы клуба. Пока не ожидается, что мадридский клуб выйдет на рынок за новым полузащитником.
Если поступит хорошее предложение по Асенсио и воспитанник академии согласится покинуть команду, клуб, возможно, привлечёт ещё одного центрального защитника. Однако пока сам Асенсио неоднократно подчёркивает, что хочет остаться.
Многофункциональные игроки важны для Моуринью
Причина, по которой Моуринью считает трёх игроков в составе лишними, заключается в том, что он планирует максимально использовать футболистов, способных играть на нескольких позициях, таких как Гюлер или Бернарду Силва.
Оба они могут действовать практически на всех позициях в атакующей линии, даже в полузащите. Беллингем тоже находится в подобной ситуации. Дюмфриса Моуринью даже пробовал в роли центрального полузащитника.
Изобилие игроков, которые мало играют и не имеют высоких перспектив, может нарушить рабочую атмосферу в команде. Именно этого тренер хочет избежать.
Предложений по Камавинге нет
Клуб всё ещё надеется заработать на трансфере Камавинги. Однако с начала летнего трансферного окна не поступило никаких серьёзных предложений за французского полузащитника.
Камавинга выразил желание остаться в «Реале». Однако в случае предложения от клуба высокого уровня его позиция может измениться. В такой ситуации мадридский клуб не стал бы препятствовать его уходу.
Тем не менее, Моуринью был впечатлён игрой и трудолюбием Камавинги на предсезонных сборах. Особенно его работоспособность на тренировках оставила хорошее впечатление у португальского специалиста.
Отмена аренды для Эндрика
Ситуация с Эндриком тоже была деликатной. Однако, как сообщает это издание, по требованию Моуринью клуб отказался от планов по его аренде.
Поэтому теперь основное внимание уделяется Менди. В позиции левого защитника есть три игрока, и с учётом истории травм Менди Моуринью не сильно надеется на его использование.
«Реал» хочет решить вопрос с Менди. Однако сам игрок, как сообщает AS, не планирует покидать клуб.
Асенсио тоже может быть продан
Ещё один игрок, по которому «Реал» ожидает предложения, — Асенсио.
Воспитанник академии твёрдо верит, что может убедить Моуринью в своей пригодности для нового проекта. Он серьёзно начал работать над этим на предсезонных сборах.
Однако Асенсио получил травму правого бедра. Это отстраняет его примерно на шесть недель от тренировок в Вальдебебасе. Естественно, это усложняет приход предложений по нему.
Моуринью хочет сократить состав
План Моуринью — иметь по два игрока на каждую позицию.
По схеме состава видно, что на некоторых позициях игроков больше, чем нужно. В центральной защите, с учётом того, что Милитао ещё не восстановился, игроков слишком много. Возвращение бразильца тоже под большим вопросом.
На позиции левого защитника также избыток игроков, хотя вероятность расставания с Менди высока. Такая же ситуация наблюдается и на правом центральном полузащитнике: Бернарду Силва может играть на нескольких позициях, даже в роли опорного полузащитника.
В атаке тоже больше игроков, чем предусмотрено планом Моуринью. Если кто-то из них покинет команду, клуб будет доволен. И даже если никто не уйдёт, это не станет катастрофой. Основная работа уже выполнена.