Кафу Бразилиянинг ЖЧ-2026даги муваффақиятсиз иштироки сабабини айтди
Бразилия миллий жамоасининг собиқ сардори ва 2002 йилги жаҳон чемпиони Кафу ЖЧ-2026да жамоанинг кутилган натижани қайд эта олмагани ҳақида фикр билдирди.
«Биз Бразилия бундан ҳам рақобатбардош жамоа бўлишини кутгандик. Албатта, барча финалгача етиб боришни истайди, аммо мағлубият футболнинг бир қисми. Муҳими, майдондаги муносабат. Баъзида ютқазасан, аммо бор кучингни берганингни ҳис қиласан ва рақиб шунчаки кучлироқ бўлади. Афсуски, мундиалда биз буни кўрмадик.
Бразилия ғалаба учун курашмади, ғазаб ва иштиёқ етишмади. Футболчилар охиригача жанг қилмади. Улар лоқайд кўринди ва умуман кутганимиздек ўйнай олмади. Очиғини айтганда, жуда ёмон иштирок этдик. Энди ЖЧ-2030ни кутишимизга тўғри келади», — деди Кафу.
Бразилия ЖЧ-2026 нимчорак финалида Норвегияга 1:2 ҳисобида мағлуб бўлиб, мусобақани тарк этганди. Эрлинг Ҳоланд ушбу баҳсда дубл муаллифига айланган бўлса, бразилияликларнинг ягона голига Неймар муаллифлик қилган.
Эслатиб ўтамиз, Бразилия миллий жамоаси сўнгги бор Жаҳон чемпиони унвонини 2002 йилда қўлга киритган. Ўшандан буён жамоа мундиалда бош совринга эриша олмаяпти.

Кафу озвучил причину неудачи Бразилии на ЧМ-2026
Бывший капитан сборной Бразилии и чемпион мира 2002 года Кафу высказался о том, что команда не смогла показать ожидаемый результат на ЧМ-2026.
«Мы ожидали, что Бразилия будет более конкурентоспособной. Конечно, все хотят дойти до финала, но поражение - это часть футбола. Главное - это отношение на поле. Иногда ты проигрываешь, но чувствуешь, что отдал все силы, и соперник просто оказался сильнее. К сожалению, на чемпионате мира мы этого не увидели.
Бразилия не боролась за победу, не хватало ярости и страсти. Футболисты не сражались до конца. Они выглядели равнодушными и не играли так, как мы ожидали. Если честно, мы очень плохо выступили. Теперь нам придется ждать ЧМ-2030», — сказал Кафу.
Бразилия покинула турнир в 1/8 финала ЧМ-2026, проиграв Норвегии со счетом 1:2. Эрлинг Холанд оформил дубль в этом матче, а единственный гол за бразильцев забил Неймар.
Напомним, сборная Бразилии последний раз становилась чемпионом мира в 2002 году. С тех пор команде не удается завоевать главный трофей на мировом первенстве.