Қозоғистонлик таниқли мутахассис Мирзағали Айтжанов Ўзбекистон бокс миллий жамоаси бош мураббийлигига таклиф этилгани ҳақидаги хабарларга муносабат билдирди.
«Бу таклиф Ўзбекистондан эмас. Лекин кўплаб мамлакатлар мени бирга ишлашга, боксни ривожлантиришга ёрдам беришга таклиф қилмоқда.
Улар орасида Хитой, Туркия ва Ҳиндистон ҳам бор. Бу давлатлар 2028 йил Лос-Анжелесдаги Олимпиадага боксчиларини тайёрлашда ёрдам беришимни исташмоқда.
Расмий хатлар ҳам, музокаралар ҳам бор. Бироқ мен учун Ватанимдан, шогирдларимдан ажралиш осон эмас.
Озарбайжондан ҳам таклиф бўлган, аммо барчасига рад жавобини бердим. Мен ўз олдимга қўйган Олимпия чемпионини тарбиялашдек мақсадимга эришмоқчиман», — деди Айтжанов «ADILET TV» YouTube каналидаги подкастда.
Мирзағали Айтжанов ким?
Мутахассис Қозоғистон бокси тарихидаги энг муваффақиятли мураббийлардан бири ҳисобланади. У 2009–2018 йилларда Қозоғистон миллий жамоасини бошқарган.
Айтжанов бошчилигида Қозоғистон терма жамоаси 2013 ва 2017 йилги жаҳон чемпионатларида жами 5 та олтин медални қўлга киритган. Шунингдек, у Олимпиада бронза медали совриндори ва жаҳон чемпиони Сакен Бибосиновнинг шахсий мураббийи ҳисобланади.
Қозоғистон ва Ўзбекистон рақобати давом этмоқда
Қозоғистон ва Ўзбекистон миллий жамоалари ҳаваскорлар боксида дунёнинг энг кучли терма жамоалари қаторига киради.
Яқинда бўлиб ўтган U-23 ёш тоифасидаги Осиё чемпионатида Ўзбекистон умумжамоа ҳисобида Қозоғистондан устун келди. Ўзбекистон миллий жамоаси 10 та вазн тоифасида 4 та олтин, 2 та кумуш ва 3 та бронза медалини қўлга киритди.

Казахстанский специалист прокомментировал слухи о приглашении его на пост главного тренера сборной Узбекистана по боксу
17 июля, 22:30
Айтжанов возглавлял национальную сборную Казахстана в 2009–2018 годах.
Фото: Sportarena.kz
Известный казахстанский специалист Мирзагали Айтжанов прокомментировал слухи о приглашении его на пост главного тренера сборной Узбекистана по боксу.
«Это предложение не из Узбекистана. Однако многие страны приглашают меня к сотрудничеству, чтобы помочь развивать бокс.
Среди них Китай, Турция и Индия. Эти страны хотят, чтобы я помогал им готовить боксеров к Олимпиаде 2028 года в Лос-Анджелесе.
Есть и официальные письма, и переговоры. Однако мне нелегко разлучиться с моей родиной, с моими учениками.
Было также предложение из Азербайджана, но я всем отказал. Я стремлюсь к своей цели — воспитать олимпийского чемпиона», — сказал Айтжанов в подкасте на YouTube-канале «ADILET TV».
Кто такой Мирзагали Айтжанов?
Специалист считается одним из самых успешных тренеров в истории бокса Казахстана. Он возглавлял национальную сборную Казахстана в 2009–2018 годах.
Под руководством Айтжанова сборная Казахстана завоевала в общей сложности 5 золотых медалей на чемпионатах мира 2013 и 2017 годов. Также он является личным тренером бронзового призера Олимпиады и чемпиона мира Сакена Бибосинова.
Конкуренция между Казахстаном и Узбекистаном продолжается
Национальные сборные Казахстана и Узбекистана входят в число самых сильных команд мира в любительском боксе.
На недавно прошедшем чемпионате Азии в категории до 23 лет сборная Узбекистана обошла Казахстан в общекомандном зачете. Сборная Узбекистана завоевала 4 золотые, 2 серебряные и 3 бронзовые медали в 10 весовых категориях подробнее.