Инфантино ФИФАдаги фаолиятидан кейин йилига 30 миллион доллар маош олмоқчи бўлгани айтилди
ФИФА президенти Жанни Инфантино президентлик муддати якунлангач, FIFA Forward Enterprise (FFE) номли янги ташкилотга комиссар сифатида раҳбарлик қилишни режалаштиргани маълум бўлди.
Тhе Times бош мухбири Мартин Зиглернинг хабарига кўра, Инфантино ушбу лавозимда йилига 30 миллион АҚШ доллари миқдорида асосий маош олиши керак эди. Бу суммага турли бонуслар киритилмаган.
FFE ФИФАнинг тижорат фаолияти ва йирик мусобақалар, жумладан Жаҳон чемпионатини ташкил этиш ҳуқуқларини ўзида бирлаштириши режалаштирилган эди. Шунингдек, ушбу компания улушининг бир қисмини хусусий инвесторларга сотиш ҳам кўзда тутилганди.
Бироқ лойиҳа футбол раҳбарлари, конфедерациялар ва бошқа манфаатдор томонларнинг кескин норозилигига учради. Бойкот таҳдидлари ва ФИФА ичидаги келишмовчиликлардан сўнг ташаббус бекор қилинди.
Аввалроқ ОАВ Инфантинонинг ушбу режа орқали шахсан ўзи ҳам ўнлаб миллион фунт стерлинг даромад олиши мумкинлиги ҳақида хабар берган эди. Шунингдек, лойиҳа юзасидан АҚШ президенти Доналд Трамп маъмуриятига яқин шахслар билан музокаралар ўтказилгани ҳам маълум қилинган.

Сообщается, что Инфантино хочет получать зарплату в 30 миллионов долларов в год после работы в FIFA
Стало известно, что президент FIFA Джанни Инфантино после завершения срока его президентства планировал возглавить новую организацию под названием FIFA Forward Enterprise (FFE) в качестве комиссара.
По сообщению главного корреспондента The Times Мартина Зиглера, на этой должности Инфантино должен был получать основную зарплату в размере 30 миллионов долларов США в год. Эта сумма не включала различные бонусы.
FFE планировалось объединить в себе коммерческую деятельность FIFA и права на организацию крупных турниров, включая чемпионат мира. Также предусматривалась продажа части акций этой компании частным инвесторам.
Однако проект столкнулся с резким недовольством со стороны футбольных руководителей, конфедераций и других заинтересованных сторон. После угроз бойкота и разногласий внутри FIFA инициатива была отменена.
Ранее СМИ сообщали, что благодаря этому плану Инфантино мог лично заработать десятки миллионов фунтов стерлингов. Также стало известно, что по поводу проекта велись переговоры с лицами, близкими к администрации президента США Дональда Трампа.