УEФА Инфантинони қўллаб-қувватлаш хатларини қайтариб олишни сўраши мумкин
УEФА президенти Александер Чеферин Жанни Инфантинони ФИФА президентлигига қайта сайлашни қўллаб-қувватловчи расмий хатларни бекор қилиш масаласини муҳокама қилмоқда.
talkSPORT хабарига кўра, ҳозиргача УEФАга аъзо 55 та федерациянинг 40 таси Инфантино номзодини қўллаб-қувватловчи хатларни юборган. Бироқ вазият ўзгарганидан сўнг бу ҳужжатларни қайтариб олиш эҳтимоли кўриб чиқилмоқда.
Манбага кўра, КОНКАКАФ ва Осиё футбол конфедерацияси (ОФК)га аъзо федерацияларнинг бир қисми ҳам Инфантинони қўллаб-қувватлашдан воз кечишга тайёр.
Шунингдек, ФИФАнинг бир қатор юқори лавозимли амалдорлари, жумладан бош котиб Маттиас Графстрём ҳам Инфантинонинг истеъфога чиқишини маъқулламоқда. Уларнинг фикрича, акс ҳолда ФИФА президентига нисбатан ишончсизлик вотуми эълон қилиниши мумкин.
Англия футбол ассоциациясининг айрим раҳбарлари ҳам аноним тарзда Инфантинони 2026 йилги Жаҳон чемпионати олдидан қўллаб-қувватлаган расмий хатни қайтариб олиш масаласини муҳокама қилаётганини билдирган.

УЕФА может попросить отозвать письма в поддержку Инфантино
Президент УЕФА Александер Чеферин обсуждает вопрос об аннулировании официальных писем в поддержку переизбрания Джанни Инфантино на пост президента ФИФА.
Как сообщает talkSPORT, из 55 федераций, входящих в УЕФА, 40 отправили письма в поддержку кандидатуры Инфантино. Однако в свете изменившейся ситуации рассматривается возможность отзыва этих писем.
По информации источника, часть федераций, входящих в КОНКАКАФ и Азиатскую футбольную конфедерацию (АФК), также готовы отказаться от поддержки Инфантино.
Также ряд высокопоставленных чиновников ФИФА, включая генерального секретаря Маттиаса Графстрема, одобряют отставку Инфантино. По их мнению, в противном случае в отношении президента ФИФА может быть объявлено вотум недоверия.
Некоторые руководители Футбольной ассоциации Англии также анонимно заявили, что обсуждают вопрос об отзыве официального письма в поддержку Инфантино перед Чемпионатом мира 2026 года.