Фабинио «Ал Иттиҳод»ни эркин агент сифатида тарк этиши мумкин
Бразилиялик яримҳимоячи маош борасидаги келишмовчилик сабаб клуб билан янги шартнома имзолашга шошилмаяпти.
«Ал Иттиҳод» яримҳимоячиси Фабинио фаолиятини бошқа жамоада давом эттириши мумкин. Томонлар янги шартнома борасида музокаралар олиб бораётган бўлса-да, молиявий масалаларда келишувга эришилгани йўқ.
32 ёшли футболчи 2023 йилнинг ёзида «Ливерпул»дан 46,7 миллион евро эвазига Саудия клубига кўчиб ўтганди. Унинг амалдаги шартномаси ўтган мавсум якунида ўз ниҳоясига етди.
Журналист Муҳаммад Ал Бухайрийнинг хабарига кўра, «Ал Иттиҳод» Фабинёга 2027 йил июнигача мўлжалланган янги шартнома таклиф қилган. Бироқ клуб раҳбарияти футболчига аввалги уч мавсум давомида олган маоши ва бонусларидан камроқ молиявий шартларни таклиф этган.
Айнан шу сабаб Фабинио ва унинг агенти таклифдан норози бўлган. Шунга қарамай, музокаралар давом этмоқда ва томонлар футболчининг аввалги йилига 25 миллион евро атрофидаги маошига яқинроқ келишувга эришишга ҳаракат қилмоқда.
Бразилия ОАВ хабарларига кўра, «Крузейро» ва «Палмейрас» ёзги трансфер ойнасида Фабиниони ўз сафига қўшиб олишни истамоқда. Футболчининг ўзи эса ҳозирча Саудия Арабистони ёки Европа клубларидан тушадиган таклифларга устувор аҳамият бермоқда.
Қайд этиш жоиз, ушбу вазият Карим Бензема билан содир бўлган ҳолатни эслатмоқда. «Ал Иттиҳод» 2026 йил қишида франциялик ҳужумчига ҳам маоши камайтирилган янги шартнома таклиф қилган, натижада футболчи музокараларни тўхтатиб, клубни тарк этган ва эркин агент сифатида «Ал Ҳилол» сафига қўшилганди.

Фабиньо может покинуть «Аль-Иттихад» как свободный агент
Бразильский полузащитник не торопится подписывать новый контракт с клубом из-за разногласий по зарплате.
Полузащитник «Аль-Иттихад» Фабиньо может продолжить карьеру в другой команде. Хотя стороны ведут переговоры по новому контракту, финансовые вопросы остаются нерешёнными.
32-летний футболист перешёл в саудовский клуб летом 2023 года из «Ливерпуля» за 46,7 миллиона евро. Его действующий контракт закончился по завершении прошлого сезона.
Согласно информации журналиста Мухаммада Аль-Бухайри, «Аль-Иттихад» предложил Фабиньо новый контракт, рассчитанный до июня 2027 года. Однако руководство клуба предложило футболисту менее выгодные финансовые условия по сравнению с его зарплатой и бонусами за последние три сезона.
Именно поэтому Фабиньо и его агент остались недовольны предложением. Тем не менее, переговоры продолжаются, и стороны стремятся достичь соглашения, близкого к его предыдущей зарплате, составляющей около 25 миллионов евро в год.
По сообщениям бразильских СМИ, «Крузейро» и «Палмейрас» хотят добавить Фабиньо в свои ряды в летнее трансферное окно. Сам футболист в настоящее время предпочитает предложения от клубов Саудовской Аравии или Европы.
Следует отметить, что эта ситуация напоминает случай с Каримом Бензема. В 2026 году «Аль-Иттихад» предложил французскому нападающему новый контракт с урезанной зарплатой, в результате чего футболист прекратил переговоры, покинул клуб и присоединился к «Аль-Хилоль» в качестве свободного агента.