ФИФА раҳбари фаолиятига нисбатан босим кучайиб бораётгани айтилмоқда.
«Энг муҳим қарорлар улардан бевосита таъсирланадиган томонлар билан тўлиқ муҳокама қилинмасдан қабул қилинмоқда», — деди Шефер Тhe Athletic нашрига берган интервюсида.
У 2026 йилги Жаҳон чемпионатида Фоларин Балогуннинг дисквалификацияси бекор қилинганига ҳам тўхталди. Қарор Доналд Трампнинг Инфантино билан телефон орқали мулоқотидан сўнг қабул қилингани таъкидланган.
«Бу ҳақиқий можаро эди. Спорт масаласига бундай сиёсий аралашувни эслай олмайман. Бундай ҳаракатлар ўйиннинг ҳалоллигига шубҳа туғдиради. Шу сабабли Инфантинонинг ФИФАда келажаги йўқ, деб айтмоқдаман», — деди Шефер.
Унинг сўзларига кўра, Инфантинога босим кучаймоқда. Шефер УEФА, ОФК ва КОНКАКАФдан иборат учта конфедерация унинг ФИФА президенти сифатидаги фаолиятини давом эттиришига қарши эканини қайд этди.
Айтилишича, Европа лигалари ассоциацияси фақат президентни алмаштириш эмас, балки ФИФА бошқарув тизимини ислоҳ қилиш тарафдори.

Глава Ассоциации европейских лиг: «Инфантино нет будущего в ФИФА»
Президент Ассоциации европейских лиг Клаудиус Шефер резко высказался о будущем Джанни Инфантино на посту президента ФИФА.
«Наиболее важные решения принимаются без полного обсуждения с теми сторонами, которые непосредственно затронуты», — сказал Шефер в интервью изданию The Athletic.
Он также упомянул об отмене дисквалификации Фоларина Балогуна на чемпионате мира 2026 года. Отмечалось, что это решение было принято после телефонного разговора Дональда Трампа с Инфантино.
«Это было настоящее возмущение. Я не помню такой политической интервенции в спортивные вопросы. Такие действия ставят под сомнение честность игры. Поэтому я говорю, что у Инфантино нет будущего в ФИФА», — сказал Шефер.
По его словам, давление на Инфантино усиливается. Шефер отметил, что три конфедерации — УЕФА, ОФК и КОНКАКАФ — выступают против продолжения его деятельности в качестве президента ФИФА.
Сообщается, что Ассоциация европейских лиг выступает не только за смену президента, но и за реформу системы управления ФИФА.