Ўтган ҳафтада миллий биринчиликларда бир қатор қизиқарли беллашувлар бўлиб ўтди. Англия ва Италияда мавсум старт олди. Испанияда 2-тур ўйинлари ортда қолди. Францияда ҳам старт кутилмаган натижалар қайд этилди. Tribuna.uz нашри топ-5 чемпионатларидаги асосий воқеалар, ўйинлардаги голлар ва турнир жадвалидаги ҳолатга эътибор қаратади.
Чемпиондан ишончли ғалаба
Артета жамоаси мавсумни ишончли тарздаги ғалаба билан бошлади. Лондонда «Ковентри»га қарши беллашган «тўпчилар» 1-бўлимнинг ўзидаёқ рақиб дарвозасини икки бор аниқ нишонга олди. Хаверц янги мавсумд лиганинг илк голига муаллифлик қилди. Орадан бироз вақт ўтиб, Сака ҳисобдаги фарқни ишончли кўринишга келтирди. Иккинчи бўлим аввалида эса Эдегор якуний нуқтани қўйди. Фрэнк Лэмпард бошқарувидаги «Ковентри» эса илк турда йирик ҳисобдаги мағлубиятни қабул қилишга тўғри келди. Бу жамоа лигада омон қолиш учун курашади. Бу йўлда Лэмпардни жиддий синовлар кутмоқда.
Арсенал – Ковентри 3:0
Голлар: Ҳаверц, 15 (1:0). Сака, 23 (2:0). Эдегор, 49 (3:0)
Арсенал — Райя, Москера, Габриэл, Калафиори (Инкапие, 81), Уайт, Райс (Субименди, 68), Люис-Скелли, Эдегор (Эзе, 76), Золис (Мерино, 76), Сака (Мадуэке, 68), Ҳаверц
Ковентри — Рэшворт, Томас, Аменда, Дасилва, ван Эвейк, Граймс, Йиренки (Торп, 62), Ониека, Томас-Асанте (Рудони, 70), Чауна (Ҳамер, 82), Симмс (Авонийи, 70)
Огоҳлантиришлар: Габриэл 34 – Йиренки 27
«МЮ» кутилмаганда мағлуб бўлди
Майкл Кэррик бошқарувидаги «қизил иблислар» стартни омадсиз бошлади. Чемпионшипдан кўтарилган «Ҳалл Сити» ўз майдонида «қизил иблислар»га ҳеч қандай имконият қолдирмади. Дастлабки бўлимдаёқ «йўлбарслар» Аджайи ва Менднинг голлари эвазига рақибидан устун келди. Кэррик ва унинг жамоаси вазиятдан чиқиб кетиш учун охиригача ҳаракат қилди. Бироқ мезбонларнинг ҳимояси шу куни бехато ҳаракат қилди ва ҳар бир позициясини ўз вақтида ёпишга улгурди.
Ҳалл Сити» – Манчестер Юнайтед 2:0
Голлар: Аджайи, 17 (1:0). Менди, 38 (2:0)
Ҳалл Сити — Тзолакис, Аджайи (Макнэйр, 64), Иган, Менди (Ҳеррингтон, 64), Жайлс (Таргетт, 85), Койл (Драмеҳ, 70), Крукс, Слейтер, Струд (Миллар, 71), Беллуми, Макберни
Манчестер Юнайтед — Ламменс, Магуайр, Ҳевен, Шоу, Мазравий (Далот, 80), Сантос (Майну, 67), Тилеманс (Шешко, 67), Бруну Фернандеш, Доргу (Рэшфорд, 46), Мбемо, Куня (Лейси, 80)
Огоҳлантиришлар: Крукс, 42. Миллар, 90 – Доргу, 34
Собослаи «қизиллар»ни қутқариб қолди
Бу учрашув ҳам қизиқарли кечди. «Нюкасл» эрта гол уришга муваффақ бўлди. Аммо иккинчи бўлимда жамоалар ҳақиқий футболни намойиш этишди. Гакпо ҳисобни тенглаштирди. Аммо Уиллок «қизиллар»нинг қувончини узоққа чўзмади. Бир қарашда «қарғалар» ғалабага жуда яқин келишганди. Аммо 90+9-дақиқага келиб, Собослаи пеналтидан гол уриб, мерсисайдликларни мағлубиятдан сақлаб қолди. Афтидан, Ираола ҳамон жамоага мослашиб кета олмагандек. Кейинги турларда Андони учун синовга айланса керак.
Нюкасл — Ливерпул 2:2
Голлар: Эланга (5), Уиллок (57) — Гакпо (55), Собослаи (90+9, пеналти).
Нюкасл — Горничек, Дедич, Ботман, Тиау, Ҳолл, Стойр (Рэмзи, 56), Майли (Бамба, 78), Эланга (Мерфи, 76), Висса (Шер, 90+5), Барнс, Осула (Уиллок, 56).
Ливерпул — Алиссон, Фримпонг, Жаке (Араухо, 70), ван Дейк, Керкез, Собослаи, Гравенберҳ (Кумас, 78), Виртц (Мак Аллистер, 63), Нгумоа (Муноз, 63), Гакпо, Исак.
Огоҳлантиришлар: Висса (25), Керкез (30), Фримпонг (30), Майли (34), Рэмзи (65), Мерфи (79), ван Дейк (90+1), Горничек (90+3).
Ҳимоячилар «Сити»га ғалаба келтирди
Манчестер шаҳридаги беллашув қизиқарли кечди. «Олчалар» 26-дақиқада ҳимоячиларнинг тушунмовчилиги сабаб ҳисобни очди. Таверние гол муаллифига айланди. Ҳисобни тенглаштириш учун «шаҳарликлар» жуда кўплаб вазиятларга эга бўлишди. Аммо Ҳоланд ва Семенё каби етакчиларга рақиб ҳимоячилари имконият бергани йўқ. 82-дақиқага келиб, Геҳи ҳисобни тенглаштирди. Ўйинга қўшиб берилган дақиқада эса Гвардиол Петровични ожиз қолдирди. Абдуқодир Ҳусанов тўлиқ ўйнаган беллашувда Энцо Мареска жамоаси иродали ғалабани илиб кетди. Ўзбекистонлик ҳимоячи эса майдонда фаол ўйнаганлардан бирига айланди.
Манчестер Сити - Борнмут 2:1
Голлар: Таверние 26 (0:1), Геҳи 82 (1:1), Гвардиол 90+ (2:1).
Манчестер Сити — Доннарумма, Люис (Нунеш, 57), Ҳусанов, Диаш, Гвардиол, Эллиот Андерсон (Ковачич, 63), Геҳи, Фоден (Грилиш, 82), O'Райли (Шерки, 63), Семенё, Ҳоланд.
Борнмут — Петрович, Смит, Хилл, Антонио Силва, Трюффер, Люис Кук (Тайлер Адамс, 76), Алекс Скотт, Раян (Бен Доук, 89), Жастин Клюверт (Алекс Тот, 75), Маркус Таверние, Эванилсон (Дениел Жеббисон, 75).
«Тақачилар» парланиб кетди
Ёзги трансфер ойнасини ҳамон титратаётган “Тоттенҳэм” аламли мағлубиятни қабул қилиб олди. “Брентфорд” майдонига сафар қилган Роберто де Зерби жамоаси биринчи бўлимда икки бор ўз дарвозасидан тўп олиб чиқди. Танаффусдан кейин Кайоде учинчи голни ҳам уришга муваффақ бўлди. 54-дақиқада эса Тиаго пеналтини амалга ошира олмади. Акс ҳолда ҳисоб янада йириклашиб кетиши ҳам ҳеч гап эмасди. Робертсон, Тонали каби ўйинчилар майдонда борлиги ҳам кўзга ташланмади. Кўрамиз, Де Зерби бундай қийин вазиятдан қандай чиқиб кета олади.
Брентфорд – Тоттенҳэм 3:0
Голлар: Люис-Поттер, 12 (1:0). Янелт, 33 (2:0). Кайоде, 49 (3:0)
Аниқ ижро этилмаган пеналти: Тиаго, 54
Брентфорд — Келлеҳер, Айер, Коллинз, Люис-Поттер, Кайоде (Ҳики, 76), Сангаре (Дамсгор, 76), Янелт, Йенсен (Ярмолюк, 67), Шаде, Уаттара (Энтони, 67), Тиаго (Уилсон, 83)
Тоттенҳэм — Кински, Сенеси, ван Ҳекке, Робертсон, Грэй (Удоджи, 86), Бергвалл (Фернандеш, 46), Тонали, Галлаҳер (Бентанкур, 46), Тел, Мур (Мэддисон, 68), Ришарлисон (Соланке, 68)
Огоҳлантиришлар: Янелт, 78 – Галлаҳер, 34
Биринчи бўлимда ҳал бўлган ўйин
Турнинг сенсацияларидан бири “Брайтон” ва “Астон Вилла” иштирокидаги тўқнашувда кузатилди. Унаи Эмери жамоаси “чайкалар”га қарши баҳсда биринчи бўлимнинг ўзидаёқ таслим бўлишди. Мезбонлар 31 дақиқа ичида Бизот дарвозасига нақ 4 та гол уришга муваффақ бўлди. Катта эҳтимол Бизот учун ҳам мавсум якунига етди. Испаниялик мутахассис ушбу киперни бошқа асосий таркибда майдонга туширмаса керак. Энг қизиғи шундаки, 40-дақиқада меҳмонлар сафида Жоао Гомес майдондан четлатилди. Футболчи ёзги трансфер вақтида бирмингҳэмликлар сафига яхшигина қиймат эвазига келиб қўшилганди.
Брайтон» - Астон Вилла 4:0
Голлар: Линделёф 8, автогол (1:0), де Куйпер 18 (2:0), Хиншелвуд 30 (3:0), Хиншелвуд 31 (4:0).
Четлатиш: Жоаo Гомес 40 («Астон Вилла»).
Брайтон — Вербругген, Вифер (Ёханна Задок, 78), Вушкович, Данк, Боскали, Гросс, Аяри (Костулас, 64), Диего Гомес (Ялкуе, 86), Хиншелвуд (Костиня, 64), де Куйпер (Усмон Иброҳим, 78), Рюттер.
Астон Вилла — Бизот, Кеш, Линделёф, Пау Торрес (Тайрон Мингс, 74), Матссен (Ружери, 81), Боубакар Камара, Жоаo Гомес, Макгинн (Эдвард Алиссон, 82), Баркли (Богард, 74), Жорж Хеммингс, Буендиа (Гарначо, 86).
Турнир жадвали:
ЛА ЛИГА. 2-ТУР
«Реал» қийин ғалабага эришди
Мадриднинг «Реал» Жозе Моуринио қўл остида Ла Лига баҳсида қийин ғалабага эришди. Чемпионатнинг 2-турида мадридликлар Каталонияда «Эспанёл»га қарши беллашди. Беллингҳэм 9-дақиқада тезкор гол билан ҳисобни очди. 30-дақиқага келиб Калатрава мувозанатни тиклади. Бир қарашда дуранг натижа якунланиши туюлганди. Аммо захирадан майдонга чиққан Эспи «қироллик» жамоасининг ғалабасига ҳисса қўшди.
Эспанёл – Реал 1:2
Голлар: Беллингҳэм, 9 (0:1). Калатрава, 30 (1:1). Эспи, 90 (1:2)
Эспанёл»: Дмитрович, Ридел (Дркушич, 66), Нунес, Инохо, Ал-Ҳилолий, Гонсалес де Сарате (Пол Лосано, 75), Экспосито (Ж. Каррерас, 88), Долан, Калатрава (Бауса, 66), Фернандес, Эрнандес (Пере Миля, 75)
Реал: Куртуа, Ҳаусен, Конате, А. Каррерас (Кукуреля, 64), Дюмфрис (Александр-Арнолд, 80), Валверде, Бернарду Силва (Камавинга, 80), Беллингҳэм (Эспи, 80), Винисиус Жуниор, Арда Гулер (Диоманде, 64), Мбаппе
Огоҳлантиришлар: Калатрава, 32. Ридел, 59. Экспосито, 84. Пере Миля, 90. Пол Лосано, 90 – Винисиус Жуниор, 32
«Барселона» сафарда рақибини тор-мор этди
Каталония клуби меҳмонда «Элче»дан устун келди. Рафиня ва Фермин Лопес дублга эришди. Шунингдек, ёзги трансфер вақтида «Барса»га келиб қўшилган Карим Адейеми ҳам ўз ҳисобига гол ёзиб қўйди. Гордон ҳам Ла Лигадаги дебютини ўтказди. Танаффус олдидан Гави жароҳат олиб, ўрнини Педрига бўшатиб берди. Маълум қилинишича, 22 ёшли хавбекнинг жароҳати у қадар жиддий эмас.
Элче — Барселона 0:5
Голлар: Рафиня (14 пеналти, 67), Адейеми (45+3), Фермин (71, 79).
Элче — Дитуро, Сангаре, Чуст, Редондо (Бигас, 81), Аффенгрубер, Валера, Моренте (Кепеда, 64), Виляр, Агуадо (Нету, 64), Ҳуари (Буонанотте, 64), Нино (Понсе, 69).
Барселона — Жоан Гарсия, Эспарт, Кристенсен, Эрик Гарсия, Мартин, Гави (Педри, 45), Бернал (Кунде, 80), Ямал (Гордон, 65), Фермин, Рафиня (Канселу, 80), Адейеми (Олмо, 65).
Огоҳлантириш: Ҳуари (33).
Алваерс учун омадсиз кун
«Атлетико» ўз майдонида «Вилярреал»га қарши ўйнаб, катта қийинчиликка дуч келди. Барча голлар иккинчи бўлимда урилди. 76-дақиқада Ле Норман майдондан четлатилди. Бундан эса «сариқ субмарина» унумли фойдаланди. 86-дақиқага келиб, Жулиано Симеоне жамоасини мағлубиятдан сақлаб қолди. Аммо ҳаммаси эмас. 79-дақиқада Хулиан Алварес захирадан Лукман ўрнига майдонга чиқди. Стадионга йиғилган мухлислар аргентиналик форвардни ҳуштакбозлик билан кутиб олди. Ўйин якунига етганидан сўнг унинг номига яна ҳуштакбозлик қилинди. Натижада футболчи тўғридан тўғри кийиниш хонасига йўл олди. Эҳтимол, Хулиан жамоани тарк этиши мумкин.
Атлетико — Вилярреал 2:2
Голлар: Пубил (59), Симеоне (86) — Морено (66, пеналти), Микаутадзе (78, пеналти).
Атлетико — Облак, Пубил (Алварес, 66), Ле Норман, Ҳанцко, Грималдо, Симеоне, Коке (Лоренте, 66), Ҳюлманн, Мендоса (Баэна, 46), Лукман (Хименес, 79), Ли Канг (Барриос, 66).
Вилярреал — Жуниор, Моурино, Фойт, Вейга, Ромеро, Пепе (Масиа, 79), Комесаня (Олувасейи, 85), Гуйе, Молейро (Морено, 61), Перес (Бюкенен, 61), Микаутадзе (Аҳомаш, 79).
Огоҳлантиришлар: Моурино (50), Баэна (54), Ҳюлманн (76), Хименес (90+1).
Четлатиш: Ле Норман (76).
А СЕРИЯ. 1-ТУР
Италияда ҳам янги мавсум старт олди. «Интер» илк беллашувда дебютант «Монца»ни йирик ҳисобда мағлуб этди. Чалхонўғли ва Эспозито чиройли голларга муаллифлик қилди. Шу тариқа, Киву жамоаси чемпионлик титулини сақлаб қолиш йўлида илк қадамини ташлади.
«Рома» эса Римда «Фиорентина»ни қабул қилиб, Давид Де Хеа дарвозасига жавобсиз 4 та гол урди. Дониэлл Мален ҳет‑трикка эришди. Пауло Дибала эса учта ассистни ўз ҳисобига ёзиб қўйди. Натижада римликлар мавсумда яхши кайфиятда бошлади. Ўтган мавсум лигада қолиш вазифасини аранг амаллаган Флоренция клуби эса яна қийинчиликлар гирдобида қолади шекилли.
Рубен Аморим «Милан» бошқарувида А Серия доирасида илк учрашувини Туринда ўтказиб, 2:1 ҳисобида ғалаба қозонди. Рабио ажойиб ўйин кўрсатиб, жамоаси ғалабасига улкан ҳисса қўшди. Рамуш эса голсиз тарк этди. Модрич иккинчи бўлимда захирадан ўйинга қўшилди. Аморим дружинаси муҳим уч очкога эришди.
Лучано Спаллетти билан катта мақсадларни қўйган «Ювентус» эса «Фронинозе» майдонида минимал ҳисобдаги ғалабага эришди. Ягона гол 31-дақиқада Бремер гол уришга муваффақ бўлди. Қолган вақт давомида «зебралар» ғалабани сақлаб қолди. Беллашувдан сўнг Спаллетти майдонда 90 дақиқада ўйнаган Рандал Коло-Муанини кескин танқид қилди. Франциялик форварднинг ўйинлари мураббийга ёқмаган кўринади.
Янги мураббий билан мавсумни бошлаган «Наполи» Генуяда ишончли ғалабага эришди. 67-дақиқада Неапол клуби сафида Кевин Де Брюйне захирадан ўйинга қўшилди. Кейинчалик жамоа ўйини кучайди ва ҳужумлар сони ортди. 82-дақиқага келиб белгиялик яримҳимоячи ҳисобни очди. 5 дақиқа ўтиб, Варгара голига узатмани амалга оширди. Шундай қилиб, «Наполи» ҳам меҳмонда уч очкога эга бўлди.
Интер — Монца 4:1
Голлар: Чалхонўғли 6, Зиелински 48, Эспозито 55, Биссек 63 – Варела 29
Интер – Мартинес, Биссек, Аканжи (Стоунз, 75), Бастони, Диуф (Луис Энрике, 75), Барелла, Чалхонўғли (Сучич, 55), Зиелински, Димарко, Эспозито, Лаутаро Мартинес (Бонни, 54).
Монца – Пиззиначчо, Коуадио, Луччесси, Карбони, Бириндели, Ондоа, Моут (Галаззи, 70), Бакоуне (Кутроне, 70), Колпани (Форсон, 70), Варела, Мангас.
Рома — Фиорентина 4:0
Голлар: Мален (27, 52, 60), Писилли (86).
Рома — Свилар, Манчини, Ндика, Эрмосо (Кулиеракис, 68), Лулли, Кристанте, Коне (Писилли, 79), Уэсли, Дибала (Ал Айнауи, 79), Мора (Соуле, 53), Мален (Кастро, 68).
Фиорентина — Де Хеа, Додр, Драгушин, Раниери, Мариу (Валдепенас, 80), Н'Дур, Фажоли (Оулаи, 62), Брешианини (Хименес, 62), Мастантуоно (Кен, 63), Атта (Мандрагора, 74), Пеллегрино.
Огоҳлантиришлар: Фажоли (30), Эрмосо (39), Коне (49), Пеллегрино (63).
Торино — Милан 1:2
Голлар: Адамс (90+3) — Сиссе (64), Рабио (66).
Торино — Маскарди, Каччиамани (Абуҳилол, 81), Комуззо (Куленович, 85), Влашич, Гинейтис, Исмаили, Казадеи (Адамс, 70), Коко, Педерсен (Фортини, 70), Симеоне (Нжие, 70), Фитц-Жим.
Милан — Меня, Хила (Габбиа, 76), де Винтер, Лофтус-Чик (Модрич, 56), Муса, Павлович, Сиссе (Салемакерс, 66), Эступинан (Бартесаги, 66), Яшари (Рабио, 56), Чуквуэзе, Рамуш.
Фрозиноне — Ювентус 0:1
Гол: Бремер (31).
Фрозиноне — Палмисани, Монтериси (Ойоно, 67), Калвани, Читтадини, Бракалиа (Терзич, 77), Чичелла (Ҳаса, 67), Кало, Шмид (Мазини, 59), Фини (Зербин, 59), Квернадзе, Раймондо.
Ювентус — Викарио (Перин, 90+1), Калулу, Бремер, Келли, Челик (Камбиясо, 69), Локателли, Луис (Копмейнерс, 79), Консейсау (Жегрова, 69), Маккенни, Йилдиз (Бога, 69), Коло-Муани.
Огоҳлантиришлар: Шмид (43), Челик (50), Камбиясо (81), Калвани (90+3).
Женоа – Наполи 0:2
Гол: Де Брюйне 82, Вергара 87
Женоа: Бейло, Маркандалли, Эстигор (Отоа, 66), Васкес, Нортон-Каффи, Френдруп, Эллертссон, Балданци, Аморим (Соу, 75) Витор Оливейра, Коломбо.
Наполи: Мерет, Ди Лоренцо, Раҳмани, Рафа Марин (Оливера, 81), Спинаццола, Ангисса (Де Брюйне, 67), Лоботка, Мактоминай, Политано (Вергара, 67), Ҳойлунд (Лукка, 78), Алиссон Сантос (Ланг, 66).

«Реал» и «Барселона» победили, «Ливерпуль» потерял очки, «Тоттенхэм» был унижен. Главные матчи недели
26 августа, 08:12
Основные события, голы в играх и положение в турнирной таблице.
На прошлой неделе в национальных чемпионатах прошло несколько захватывающих матчей. В Англии и Италии стартовал сезон. В Испании завершился второй тур. Во Франции также были зафиксированы неожиданные результаты. Tribuna.uz рассматривает основные события, голы в играх и положение в турнирных таблицах топ-5 чемпионатов.
Уверенная победа чемпиона
Команда Артеты начала сезон с уверенной победы. «Арсенал» встречался с «Ковентри» в Лондоне и уже в первом тайме забил два мяча в ворота соперника. Хаверц стал автором первого гола сезона в лиге. Вскоре Сака удвоил преимущество. В начале второго тайма Эдегор поставил точку в игре. Команда Фрэнка Лэмпарда, «Ковентри», потерпела крупное поражение в первом туре. Этот клуб будет бороться за выживание в лиге. Лэмпарда ждут серьезные испытания.
Арсенал – Ковентри 3:0
Голы: Хаверц, 15 (1:0). Сака, 23 (2:0). Эдегор, 49 (3:0)
Арсенал — Райя, Москера, Габриэл, Калафиори (Инкапие, 81), Уайт, Райс (Субименди, 68), Люис-Скелли, Эдегор (Эзе, 76), Золис (Мерино, 76), Сака (Мадуэке, 68), Хаверц
Ковентри — Рэшворт, Томас, Аменда, Дасилва, ван Эвейк, Граймс, Йиренки (Торп, 62), Ониека, Томас-Асанте (Рудони, 70), Чауна (Хамер, 82), Симмс (Авонийи, 70)
Предупреждения: Габриэл 34 – Йиренки 27
Неожиданное поражение «МЮ»
Команда Майкла Кэррика стартовала неудачно. «Халл Сити», только что вышедший из Чемпионшипа, не оставил шансов «красным дьяволам» на своем поле. Уже в первом тайме «тигры» вышли вперед благодаря голам Аджайи и Менди. Кэррик и его команда пытались выправить положение до конца матча. Однако защита хозяев в этот день действовала безошибочно и закрывала все позиции вовремя.
Халл Сити – Манчестер Юнайтед 2:0
Голы: Аджайи, 17 (1:0). Менди, 38 (2:0)
Халл Сити — Тзолакис, Аджайи (Макнэйр, 64), Иган, Менди (Херрингтон, 64), Джайлс (Таргетт, 85), Койл (Драмех, 70), Крукс, Слейтер, Струд (Миллар, 71), Беллуми, Макберни
Манчестер Юнайтед — Ламменс, Магуайр, Хевен, Шоу, Мазравий (Далот, 80), Сантос (Майну, 67), Тилеманс (Шешко, 67), Бруну Фернандеш, Доргу (Рэшфорд, 46), Мбемо, Куня (Лейси, 80)
Предупреждения: Крукс, 42. Миллар, 90 – Доргу, 34
Собослаи спас «красных»
Этот матч тоже был интересным. «Ньюкасл» быстро открыл счет. Но во втором тайме команды показали настоящий футбол. Гакпо сравнял счет. Однако Уиллок не дал «красным» долго радоваться. Казалось, «сороки» близки к победе. Но на 90+9-й минуте Собослаи забил с пенальти и спас мерсисайдцев от поражения. Похоже, Ираола все еще адаптируется к команде. Следующие туры станут испытанием для Андони.
Ньюкасл — Ливерпуль 2:2
Голы: Эланга (5), Уиллок (57) — Гакпо (55), Собослаи (90+9, пенальти).
Ньюкасл — Горничек, Дедич, Ботман, Тиау, Холл, Стойр (Рэмзи, 56), Майли (Бамба, 78), Эланга (Мерфи, 76), Висса (Шер, 90+5), Барнс, Осула (Уиллок, 56).
Ливерпуль — Алиссон, Фримпонг, Жаке (Араухо, 70), ван Дейк, Керкез, Собослаи, Гравенберх (Кумас, 78), Виртц (Мак Аллистер, 63), Нгумоа (Муноз, 63), Гакпо, Исак.
Предупреждения: Висса (25), Керкез (30), Фримпонг (30), Майли (34), Рэмзи (65), Мерфи (79), ван Дейк (90+1), Горничек (90+3).
Защитники принесли победу «Сити»
Матч в Манчестере был интересным. «Вишни» открыли счет на 26-й минуте из-за недоразумения защитников. Таверние стал автором гола. Для сравнения счета «горожане» имели множество моментов. Однако лидеры, такие как Холанд и Семеньо, были неумолимо закрыты защитниками соперника. На 82-й минуте Гехи сравнял счет. В добавленное время Гвардиол оставил Петровича ничем не защищенным. В матче, где Абдукадыр Хусанов играл полный матч, команда Энцо Марески одержала волевую победу. Узбекский защитник стал одним из самых активных на поле.
Манчестер Сити - Борнмут 2:1
Таверние 26 (0:1), Гехи 82 (1:1), Гвардиол 90+ (2:1).
Манчестер Сити — Доннарумма, Люис (Нуньес, 57), Хусанов, Диаш, Гвардиол, Эллиот Андерсон (Ковачич, 63), Гехи, Фоден (Грилиш, 82), O'Райли (Шерки, 63), Семеньо, Холанд.
Борнмут — Петрович, Смит, Хилл, Антонио Силва, Трюффер, Льюис Кук (Тайлер Адамс, 76), Алекс Скотт, Райан (Бен Доук, 89), Джастин Клюйверт (Алекс Тот, 75), Маркус Таверние, Эванилсон (Дэниел Джеббисон, 75).
«Шпоры» провалились
«Тоттенхэм», который продолжает трясти трансферное окно, потерпел болезненное поражение. Команда Роберто Де Дзерби на выезде в Брентфорде дважды пропустила в первом тайме. После перерыва Кайоде сумел забить третий гол. На 54-й минуте Тиаго не реализовал пенальти. В противном случае счет мог стать еще крупнее. Игроки, такие как Робертсон и Тонали, не выделялись на поле. Посмотрим, как Де Дзерби сможет выбраться из этой сложной ситуации.
Брентфорд – Тоттенхэм 3:0
Голы: Льюис-Поттер, 12 (1:0). Янелт, 33 (2:0). Кайоде, 49 (3:0)
Нереализованный пенальти: Тиаго, 54
Брентфорд — Келлехер, Айер, Коллинз, Льюис-Поттер, Кайоде (Хики, 76), Сангара (Дамсгор, 76), Янелт, Йенсен (Ярмолюк, 67), Шаде, Уаттара (Энтони, 67), Тиаго (Уилсон, 83)
Тоттенхэм — Кински, Сенеси, ван Хекке, Робертсон, Грэй (Удоджи, 86), Бергвалл (Фернандеш, 46), Тонали, Галлахер (Бентанкур, 46), Тел, Мур (Мэддисон, 68), Ришарлисон (Соланке, 68)
Предупреждения: Янелт, 78 – Галлахер, 34
Матч решился в первом тайме
Одним из сенсационных событий тура стала встреча «Брайтона» и «Астон Виллы». Команда Унаи Эмери сдалась в первом тайме в игре против «чаек». Хозяева забили 4 гола в ворота Бизота за 31 минуту. Вероятно, для Бизота это конец сезона. Испанский специалист, возможно, больше не будет доверять этому киперу в основном составе. Примечательно, что на 40-й минуте Жоао Гомес был удален с поля в составе гостей. Он присоединился к бирмингемцам за приличную сумму в летнее трансферное окно.
Брайтон – Астон Вилла 4:0
Линделёф 8, автогол (1:0), де Куйпер 18 (2:0), Хиншелвуд 30 (3:0), Хиншелвуд 31 (4:0).
Удаление: Жоао Гомес 40 («Астон Вилла»).
Брайтон — Вербругген, Вифер (Йоханна Задок, 78), Вушкович, Данк, Боскали, Гросс, Аяри (Костулас, 64), Диего Гомес (Ялкуэ, 86), Хиншелвуд (Костинья, 64), де Куйпер (Усман Ибрагим, 78), Рюттер.
Астон Вилла — Бизот, Кэш, Линделёф, Пау Торрес (Тайрон Мингс, 74), Матсен (Руджери, 81), Бубакар Камара, Жоао Гомес, Макгинн (Эдвард Алисон, 82), Баркли (Богард, 74), Джордж Хеммингс, Буэндиа (Гарначо, 86).
Турнирная таблица:
ЛА ЛИГА. 2-й ТУР
«Реал» добился тяжелой победы
Мадридский «Реал» под руководством Жозе Моуринью добился трудной победы в Ла Лиге. В 2-м туре чемпионата мадридцы играли в Каталонии против «Эспаньола». Беллингем быстро открыл счет на 9-й минуте. На 30-й минуте Калатрава восстановил равновесие. Казалось, игра закончится ничьей. Однако вышедший на замену Эспи принес победу «королевскому» клубу.
Эспаньол – Реал 1:2
Беллингем, 9 (0:1). Калатрава, 30 (1:1). Эспи, 90 (1:2)
Эспаньол»: Дмитрович, Ридел (Дркушич, 66), Нунес, Инохо, Ал-Хилоли, Гонсалес де Сарате (Пол Лосано, 75), Экспосито (Ж. Каррерас, 88), Долан, Калатрава (Бауса, 66), Фернандес, Эрнандес (Пере Миля, 75)
Реал: Куртуа, Хаусен, Конате, А. Каррерас (Кукурелья, 64), Дюмфрис (Александр-Арнольд, 80), Вальверде, Бернарду Силва (Камавинга, 80), Беллингем (Эспи, 80), Винисиус Жуниор, Арда Гулер (Диоманде, 64), Мбаппе
Предупреждения: Калатрава, 32. Ридел, 59. Экспосито, 84. Пере Миля, 90. Пол Лосано, 90 – Винисиус Жуниор, 32
«Барселона» разгромила соперника в гостях
Каталонский клуб одержал победу над «Эльче» на выезде. Рафинья и Фермин Лопес сделали по дублю. Также Карим Адейеми, присоединившийся к «Барсе» в летнее трансферное окно, записал на свой счет гол. Гордон также дебютировал в Ла Лиге. Перед перерывом Гави получил травму и уступил место Педри. Сообщается, что травма 22-летнего хавбека не слишком серьезна.
Эльче — Барселона 0:5
Рафинья (14 пенальти, 67), Адейеми (45+3), Фермин (71, 79).
Эльче — Дитуро, Сангара, Чуст, Редондо (Бигас, 81), Аффенгрубер, Вальера, Моренте (Кепеда, 64), Вильяр, Агуадо (Нету, 64), Хуари (Буонанотте, 64), Нино (Понсе, 69).
Барселона — Жоан Гарсия, Эспарт, Кристенсен, Эрик Гарсия, Мартин, Гави (Педри, 45), Бернал (Кунде, 80), Ямал (Гордон, 65), Фермин, Рафинья (Канселу, 80), Адейеми (Олмо, 65).
Предупреждение: Хуари (33).
Неудачный день для Альвареса
«Атлетико» столкнулся с большими трудностями в матче с «Вильярреалом» на своем поле. Все голы были забиты во втором тайме. На 76-й минуте Ле Норманн был удален с поля. «Желтая подводная лодка» воспользовалась этим. На 86-й минуте Хулиано Симеоне спас команду от поражения. Но это не все. На 79-й минуте Хулиан Альварес вышел на поле вместо Лукмана. Болельщики на стадионе встретили аргентинского форварда свистом. После окончания игры его снова освистали. В результате футболист отправился прямо в раздевалку. Возможно, Хулиан покинет команду.
Атлетико — Вильярреал 2:2
Пубил (59), Симеоне (86) — Морено (66, пенальти), Микаутадзе (78, пенальти).
Атлетико — Облак, Пубил (Альварес, 66), Ле Норманн, Ханцко, Гримальдо, Симеоне, Коке (Льоренте, 66), Хюльманн, Мендоса (Баэна, 46), Лукман (Хименес, 79), Ли Канг (Барриос, 66).
Вильярреал — Джуниор, Морино, Фойт, Вейга, Ромеро, Пепе (Масиа, 79), Комесанья (Олувасейи, 85), Гуйе, Молейро (Морено, 61), Перес (Бьюкенен, 61), Микаутадзе (Ахомаш, 79).
Предупреждения: Морино (50), Баэна (54), Хюльманн (76), Хименес (90+1).
Удаление: Ле Норманн (76).
А СЕРИЯ. 1-й ТУР
В Италии также стартовал новый сезон. «Интер» в первом матче крупно обыграл дебютанта «Монцу». Чалханоглу и Эспозито забили эффектные голы. Таким образом, команда Киву сделала первый шаг на пути к сохранению титула чемпиона.
«Рома» приняла «Фиорентину» в Риме и забила 4 безответных мяча в ворота Давида Де Хеа. Дониэлл Мален оформил хет-трик. Пауло Дибала записал на свой счет три ассиста. Римляне начали сезон в хорошем настроении. Флорентийский клуб, который едва удержался в лиге в прошлом сезоне, снова окажется в сложной ситуации.
Рубен Аморим в дебютном матче под руководством «Милана» в Серии А одержал победу в Турине со счетом 2:1. Рабио сыграл великолепно и внес огромный вклад в победу команды. Рамуш ушел без голов. Модрич вышел на замену во втором тайме. Команда Аморима заработала важные три очка.
«Ювентус», под руководством Лучано Спаллетти, также с большими амбициями, выиграл с минимальным счетом на поле «Фронинозе». Единственный гол забил Бремер на 31-й минуте. «Зебры» удержали победу до конца. После матча Спаллетти резко раскритиковал Рандаля Коло-Муани, который отыграл 90 минут. Французский форвард, похоже, не нравится тренеру.
«Наполи», начавший сезон с новым тренером, добился уверенной победы в Генуе. На 67-й минуте в состав неаполитанцев вошел Кевин Де Брюйне. Позже игра команды усилилась и количество атак увеличилось. На 82-й минуте бельгийский полузащитник открыл счет. Через 5 минут он сделал ассист на Варгару. Таким образом, «Наполи» тоже заработал три очка на выезде.
Интер — Монца 4:1
Чалханоглу 6, Зиелински 48, Эспозито 55, Биссек 63 – Варела 29
Интер – Мартинес, Биссек, Аканжи (Стоунз, 75), Бастони, Диуф (Луис Энрике, 75), Барелла, Чалханоглу (Сучич, 55), Зиелински, Димарко, Эспозито, Лаутаро Мартинес (Бонни, 54).
Монца – Пиззиначчо, Коуадио, Луччесси, Карбони, Бириндели, Ондоа, Моут (Галаззи, 70), Бакоуне (Кутроне, 70), Колпани (Форсон, 70), Варела, Мангас.
Рома — Фиорентина 4:0
Мален (27, 52, 60), Писилли (86).
Рома — Свилар, Манчини, Ндика, Эрмосо (Кулиеракис, 68), Лулли, Кристанте, Коне (Писилли, 79), Уэсли, Дибала (Ал Айнауи, 79), Мора (Соуле, 53), Мален (Кастро, 68).
Фиорентина — Де Хеа, Додр, Драгушин, Раниери, Мариу (Валдепенас, 80), Н'Дур, Фажоли (Оулаи, 62), Брешианини (Хименес, 62), Мастантуоно (Кен, 63), Атта (Мандрагора, 74), Пеллегрино.
Предупреждения: Фажоли (30), Эрмосо (39), Коне (49), Пеллегрино (63).
Торино — Милан 1:2
Адамс (90+3) — Сиссе (64), Рабио (66).
Торино — Маскарди, Каччиамани (Абухилол, 81), Комуззо (Куленович, 85), Влашич, Гинейтис, Исмаили, Казадеи (Адамс, 70), Коко, Педерсен (Фортини, 70), Симеоне (Нжие, 70), Фитц-Джим.
Милан — Меньян, Хила (Габбия, 76), де Винтер, Лофтус-Чик (Модрич, 56), Муса, Павлович, Сиссе (Салемакерс, 66), Эступиньян (Бартесаги, 66), Яшари (Рабио, 56), Чуквуэзе, Рамуш.
Фрозиноне — Ювентус 0:1
Бремер (31).
Фрозиноне —
Палмисани, Монтериси (Ойоно, 67), Калвани, Читтадини, Бракалия (Терзич, 77), Чичелла (Хаса, 67), Кало, Шмид (Мазини, 59), Фини (Зербин, 59), Квернадзе, Раймондо.
Ювентус — Викарио (Перин, 90+1), Калулу, Бремер, Келли, Челик (Камбиясо, 69), Локателли, Луис (Копмейнерс, 79), Консейсау (Жегрова, 69), Маккенни, Йилдиз (Бога, 69), Коло-Муани.
Предупреждения:
Шмид (43), Челик (50), Камбиясо (81), Калвани (90+3).
Дженоа – Наполи 0:2
Де Брюйне 82, Вергара 87
Дженоа: Бейло, Маркандалли, Эстигор (Отоа, 66), Васкес, Нортон-Каффи, Френдруп, Эллертссон, Балданци, Аморим (Соу, 75) Витор Оливейра, Коломбо.
Наполи: Мерет, Ди Лоренцо, Рахмани, Рафа Марин (Оливера, 81), Спинаццола, Ангисса (Де Брюйне, 67), Лоботка, Мактоминай, Политано (Вергара, 67), Хойлунд (Лукка, 78), Алиссон Сантос (Ланг, 66).