Ҳайкин 2028 йилгача Норвегия миллий жамоасида ўйнай олмайди
«Будё-Глимт» дарвозабони Никита Ҳайкин 2028 йилгача Норвегия миллий жамоаси сафида майдонга туша олмайди. Бу ҳақда NRK журналисти Ян Петтер Салвелдт маълум қилди.
«FIFA Норвегия федерациясининг Ҳайкин бўйича апелляциясини рад этди. У 2028 йил мартигача Норвегия сафида ўйнаш ҳуқуқига эга эмас», — деди журналист.
Аввалроқ россиялик дарвозабон Норвегия паспортини олгани ва ЖЧ-2026 учун миллий жамоага номзодлардан бири сифатида кўрилаётгани ҳақида хабарлар тарқалганди.
Бироқ FIFА футболчига Норвегия миллий жамоаси шарафини ҳимоя қилишга рухсат бермади. Шу сабаб Ҳайкин 21 май куни эълон қилинган мундиалнинг якуний қайдномасидан ҳам ўрин олмади.
Маълумот учун, Никита Ҳайкин сўнгги йилларда Норвегиянинг «Будё-Глимт» клуби сафида муваффақиятли ўйинлари билан эътибор қозонган.

Голкипер «Будё-Глимт» Никита Хайкин не сможет выступать за сборную Норвегии до 2028 года. Об этом сообщил журналист NRK Ян Петтер Сальвелдт.
«ФИФА отклонила апелляцию норвежской федерации по делу Хайкина. Он не имеет права играть за Норвегию до марта 2028 года», — заявил журналист.
Ранее сообщалось, что российский вратарь получил норвежский паспорт и рассматривался в качестве одного из кандидатов в национальную команду на ЧМ-2026.
Однако ФИФА не разрешила футболисту защищать честь сборной Норвегии. В связи с этим Хайкин не был включён в окончательный список участников чемпионата мира, объявленный 21 мая.
Для справки, Никита Хайкин в последние годы привлёк внимание своими успешными выступлениями в составе норвежского клуба «Будё-Глимт».