Аргентина футбол ассоциацияси раҳбари Месси қарорини фақат ўзи қабул қилишини таъкидлади.
Аргентина футбол ассоциацияси (AFA) президенти Клаудио Тапиа Лионел Мессининг миллий жамоадаги келажаги фақат унинг шахсий қарорига боғлиқ эканини билдирди. У TyC Sports телеканалига берган эксклюзив интервюсида 2026 йилги Жаҳон чемпионатидан кейин Мессининг терма жамоадаги фаолияти тугаши ҳақида ҳозирдан хулоса чиқаришга ҳожат йўқлигини таъкидлади.
«Бу тўлиқ унинг шахсий қарори. Уни хотиржам қўйиш керак. 2022 йилда ҳам у 2026 йилги Жаҳон чемпионатида қатнашадими ёки йўқ, ҳеч ким билмасди. Лео ўйиндан ўйинга яшашини айтган эди. Бу сафар эса биз унинг энг яхши, ёки энг яхшига яқинроқ Жаҳон чемпионатини кўрдик. У футболдан завқ олишда давом этсин, кейин эса ўзи тўғри деб ҳисоблаган қарорни қабул қилади», — деди Тапиа.
AFA раҳбари Мессининг турнирдаги иштирокига алоҳида тўхталиб, уни Аргентина терма жамоасининг ҳақиқий етакчиси деб атади. Тапиа фикрича, финалда Испанияга мағлуб бўлинганига қарамай, Месси бутун мусобақа давомида энг барқарор ва ҳал қилувчи футболчилардан бири бўлган. У ҳар бир ўйинда жамоани ортидан эргаштириб, нафақат голлари, балки тажрибаси ва етакчилиги билан ҳам ажралиб турган.
2026 йилги Жаҳон чемпионатида Месси 8 та гол ва 4 та голли узатма билан турнирнинг энг сермаҳсул футболчиларидан бирига айланди. У гуруҳ босқичида Жазоирга қарши ўйинда ҳет-трик қайд этди, кейинги босқичларда эса Швейцария ва Англияга қарши ҳал қилувчи учрашувларда голли вазиятларни яратиб, жамоасининг финалгача етиб боришида катта ҳисса қўшди. Шу боис Тапиа уни мусобақанинг энг яхши футболчиси деб ҳисоблашини яширмади.
Суҳбат якунида AFA президенти Жаҳон чемпионатидан энг ёрқин хотира сифатида ҳар бир ўйиндан кейин Месси билан қучоқлашган лаҳзаларни эслади. Унинг айтишича, айнан шу дақиқалар уларнинг ўзаро ишончи ва муносабатини ифода этади.
Тапиа, шунингдек, миллионлаб аргентиналик мухлислар каби ўзи ҳам Мессининг миллий жамоада яна бир неча йил тўп суришини исташини, аммо бу қарорга фақат футболчининг ўзи ҳақли эканини яна бир бор таъкидлади.

Президент Ассоциации футбола Аргентины (AFA) Клаудио Тапиа заявил, что будущее Лионеля Месси в национальной сборной зависит исключительно от его личного решения. В эксклюзивном интервью телеканалу TyC Sports, он подчеркнул, что нет смысла делать выводы о завершении карьеры Месси в сборной до чемпионата мира 2026 года. Ссылка на интервью.
«Это полностью его личное решение. Нужно оставить его в покое. В 2022 году никто не знал, будет ли он участвовать в чемпионате мира 2026 года. Лео говорил, что живет игрой за игрой. На этот раз мы видели его на лучшем, или близком к лучшему чемпионате мира. Пусть он продолжает наслаждаться футболом, а затем примет решение, которое посчитает правильным», — сказал Тапиа.
Глава AFA особо отметил участие Месси в турнире, назвав его настоящим лидером сборной Аргентины. По мнению Тапии, несмотря на поражение в финале от Испании, Месси был одним из самых стабильных и решающих игроков на протяжении всего турнира. Он вел команду за собой в каждом матче, отличался не только своими голами, но и опытом и лидерскими качествами.
На чемпионате мира 2026 года Месси стал одним из самых результативных игроков турнира с 8 голами и 4 голевыми передачами. В групповом этапе он оформил хет-трик в матче против Алжира, а в следующих раундах создавал голевые моменты в ключевых матчах против Швейцарии и Англии, внес значительный вклад в выход команды в финал. Поэтому Тапиа не скрывал, что считает его лучшим игроком турнира.
В конце беседы президент AFA вспомнил самые яркие моменты чемпионата мира, когда после каждого матча обнимал Месси. Он отметил, что именно эти моменты выражают их взаимное доверие и отношение.
Тапиа также подчеркнул, что, как и миллионы аргентинских болельщиков, он хотел бы, чтобы Месси еще несколько лет играл за сборную, но вновь напомнил, что решение остается за самим футболистом.