Аргентина футбол ассоциацияси (AFA) 15 июлни расман Миллий футбол жамоалари куни деб эълон қилди. Бу сана 2026 йилги Жаҳон чемпионати ярим финалида Англия устидан иродали ғалаба қозонган миллий терма жамоа шарафига белгиланди.
AFA баёнотига кўра, мазкур қарор фақат эркаклар миллий терма жамоасининг муваффақиятини эмас, балки мамлакат футболидаги барча йўналишларни эътироф этишга қаратилган. Янги сана эркаклар, аёллар, ёшлар, футзал, пляж футболи ҳамда майдон футболи терма жамоаларининг ютуқларини ҳам ўзида мужассам этади.
2026 йилги Жаҳон чемпионати ярим финалида Аргентина Англияга қарши учрашувда иродали ғалаба (1:2) га эришган эди. Жамоа дастлаб ҳисобда ортда бораётганига қарамай, учрашув сўнгида Энцо Фернандес ва Лаутаро Мартинес урган голлар эвазига вазиятни ўз фойдасига ўзгартирган.
AFA ушбу сана мамлакат футболи тарихи учун муҳим рамзий аҳамиятга эга эканини таъкидлади. Федерация фикрича, Миллий футбол жамоалари куни барча терма жамоаларнинг ютуқларини нишонлаш, янги авлод футболчиларини руҳлантириш ва Аргентина футболининг бирлигини мустаҳкамлашга хизмат қилади.
Эслатиб ўтамиз, Аргентина ва Буюк Британия ўртасида Фолкленд (Малвина) ороллари устида 44 йилдан буён сиёсий қарама-қаршилик сақланиб келмоқда.

Футбольная ассоциация Аргентины (AFA) официально объявила 15 июля Национальным днём футбольных команд. Эта дата установлена в честь сборной, одержавшей волевую победу над Англией в полуфинале Чемпионата мира 2026 года.
Согласно заявлению AFA, данное решение направлено на признание не только успехов мужской национальной сборной, но и всех направлений футбола в стране. Новая дата охватывает достижения мужских, женских, юношеских, футзальных, пляжных и полевых сборных.
В полуфинале Чемпионата мира 2026 года Аргентина одержала волевую победу над Англией (1:2). Несмотря на то, что команда сначала проигрывала, в конце матча Энсо Фернандес и Лаутаро Мартинес забили голы, изменив ситуацию в свою пользу.
AFA подчеркнула, что эта дата имеет важное символическое значение для истории футбола страны. По мнению федерации, День национальных футбольных команд будет способствовать празднованию достижений всех сборных, вдохновлению нового поколения футболистов и укреплению единства аргентинского футбола.
Напомним, что между Аргентиной и Великобританией существует политическое противостояние по поводу Фолклендских (Мальвинских) островов уже 44 года.