Афсонавий мутахассис миллий жамоа билан узоқ муддатли шартнома имзолади.
Франция футбол федерацияси Зинедин Зидан билан узоқ муддатли шартнома имзолади. Шу тариқа афсонавий мутахассис расман Франция миллий жамоаси бош мураббийига айланди.
Инсайдер Фабрицио Романо хабарига кўра, томонлар ушбу тайинлов бўйича асосий келишувга 2025 йил ноябр ойидаёқ эришган. Шу сабаб Зидан ўтган давр мобайнида ўзига қизиқиш билдирган бир қатор клубларнинг таклифларини рад этиб келган.
Манба маълумотига кўра, Франция футбол федерацияси ва мутахассис аввал эришилган келишув шартларини ўзгартирмаган. Зидан ЖЧ-2026 якунига қадар кутилганидек миллий жамоа бошқарувини ўз қўлига олади.
Эслатиб ўтамиз, ЖЧ-2026 учинчи ўрин учун баҳсдан сўнг Диде Дешам Франция миллий жамоаси бош мураббийлигидан кетгани расман маълум бўлди. У қарийб 14 йил давомида жамоани бошқариб, Францияни 2018 йилги жаҳон чемпионлиги, шунингдек, Жаҳон чемпионати ва Европа чемпионатининг кумуш медалларига олиб чиққанди.

Федерация футбола Франции подписала долгосрочный контракт с Зинедином Зиданом. Таким образом, легендарный специалист официально стал главным тренером сборной Франции.
По сообщению инсайдера Фабрицио Романо, стороны достигли основного соглашения по данному назначению еще в ноябре 2025 года. Именно поэтому Зидан в течение этого времени отклонял предложения от ряда клубов, проявлявших к нему интерес.
По информации источника, Федерация футбола Франции и специалист не изменили условий ранее достигнутого соглашения. Зидан, как и ожидалось, возглавит национальную команду до завершения ЧМ-2026.
Напомним, что после матча за третье место на ЧМ-2026 Дидье Дешам официально покинул пост главного тренера сборной Франции. Он руководил командой почти 14 лет, приведя Францию к чемпионскому титулу на чемпионате мира 2018 года, а также к серебряным медалям чемпионата мира и чемпионата Европы.