ЖЧ-2026. Испания олтин учун курашмоқда, Уругвайнинг режаларини эса Саудия Арабистони ва Кабо-Верде бузиши мумкин. Н гуруҳи ҳақида
15 июн, 09:19
Навбат Н гуруҳи ҳақида.
Жаҳон чемпионати иштирокчиларини таништишда давом этамиз. Испания мундиал ғолиблиги учун асосий фаворит. Уругвай плей-оффни кўзламоқда. Саудия Арабистони ва Кабо-Верде эса сенсация намойиш этишга шайланган.
Испания
Бош мураббий: Луис де ла Фуэнте — сўнгги йиллардаги энг муваффақиятли мураббийлардан бири. Ҳатто ўз навбатида ноёб мутахассис, у Испанияни учта тоифада Европада энг яхшисига айлантирган. Дастлаб қитъанинг ўсмирлар (U-19) биринчилигида ғалаба қозонди, кейин ёшлар жамоаси билан давом эттирди, Евро-2024да эса катталар билан олтин медалларга эга чиқди. Бунинг устига, 64 ёшли мутахассис миллий жамоадаги дебютини Миллатлар лигасининг «тўртлар финали»даги ғалаба билан бошлади.
Юлдуз: Испания коллекциясининг асосий гавҳари — Ламин Ямал. Афсуски, у учун биринчи жаҳон чемпионати олдидан каталониялик юлдузнинг соғлиғи хавотир уйғотмоқда. Агар юқори спорт формада бўлса, мундиалда катта кашфиётчига айланиши мумкин. Шунингдек, де ла Фуэнте давридаги ҳужумда энг самарали футболчилар Ферран Торрес ва Ойярсабал бўлишди. Айниқса, «Реал Сосиедад» сардори финаллар қироли деган номга эга экани ва унинг голи Испанияга Европа олтинини келтирганини эсласак.
Дарвозабонлар: Унаи Симон, Давид Райя, Жоан Гарсия.
Ҳимоячилар: Марк Кукуреля, Алехандро Грималдо, Пау Кубарси, Эмерик Ляпорт, Марк Пубилл, Эрик Гарсия, Маркос Лоренте, Педро Порро.
Яримҳимоячилар: Педри, Фабиан Руиз, Мартин Субименди, Гави, Родри, Алекс Баэна, Микел Мерино.
Ҳужумчилар: Микел Ойарсабал, Дани Олмо, Нико Уилямс, Йереми Пино, Ферран Торрес, Борха Иглесиас, Виктор Муниос, Ламин Ямал.
Чемпион бўлиш имконияти (Opta): 16,30 фоиз.
Уругвай
Бош мураббий: Марсело Белса жуда катта тажрибага эга мутахассис ҳисобланади. Аргентиналик 70 ёшли мутахассис мундиалдан сўнг миллий жамоани тарк этишини аллақачон эълон қилган. Бироқ кетгунга қадар жамоа билан сенсациялар қайд этишга тайёрланмоқда.
Юлдуз: Мовий-оқлар сафидаги ҳақиқий қоя — «Реал» яримҳимоячиси Федерико Валверде, У руҳан ва ўйин жиҳатидан етакчи. Миллий жамоа сардорининг шахсий мотивацияси — аввалги жаҳон чемпионати учун реабилитация қилиш. Валверде Қатарга катта умидлар билан борган, бироқ Уругвайнинг гуруҳдан чиқа олмаганди.
Дарвозабонлар: Серхио Рочет («Интернасионал»), Фернандо Муслера («Эстудиантес»), Сантиаго Меле («Монтеррей»).
Ҳимоячилар: Гиллермо Варела («Фламенго»), Роналд Араухо («Барселона»), Хосе Хименес («Атлетико»), Сантиаго Буэно («Вулверҳэмптон»), Себастиан Касерес («Америка» Мексика), Матиас Оливера («Наполи»), Хоакин Пикерес («Палмейрас»), Матиас Виня («Ривер Плейт»).
Яримҳимоячилар: Мануэл Угарте («Манчестер Юнайтед»), Эмилиано Мартинес («Палмейрас»), Родриго Бентанкур («Тоттенҳэм»), Федерико Валверде («Реал»), Агустин Каноббио («Флуминенсе»), Хуан Санабрия («Реал Солт-Лейк»), Жоржиан де Арраскаэта («Фламенго»), Николас де ла Крус («Фламенго»), Родриго Саласар («Спортинг»), Факундо Пеллистри («Панатинаикос»), Максимилиано Араухо («Спортинг»), Брайан Родригес Браво («Америка» Мексика).
Ҳужумчилар: Родриго Агирре («Тигрес»), Федерико Виняс («Реал Овиедо»), Дарвин Нунес («Ал Ҳилол»).
Чемпион бўлиш имконияти (Opta): 1,54 фоиз.
Кабо-Верде
Бош мураббий: Педру Лейтан Бриту ёки уни ҳамма атайдиган исми билан айтганда Бубишта Кабо-Верде қаҳрамонига айланди. 56 ёшли мутахассис бир вақтлар ўзи миллий жамоада ўйнаган ва сардор бўлган. Фаолиятини тугатгач, маҳаллий клубларда ишлади, 2020 йилдан бошлаб миллий жамоа устозига айланди. 2021 йилги Африка миллатлар кубогида «кўк акулалар» гуруҳ босқичидан ўтишди. Икки йил ўтиб чоракфиналга етиб боришди, охирги қитъа биринчилигини ўтказиб юборишди. Буни эса тарихдаги илк бор жаҳон чемпионатига чиқиш билан ортиғи билан қопланди. Бубиштанинг ўтган йили Африканинг энг яхши мураббийи деб топилди.
Юлдуз: Кабо-Верденинг энг машҳур ўйинчиси Гарри Родригеш ҳозирда захира ўйинчиси. Ўз вақтида «Галатасарой», «Олимпиакос» ва «Фенербаҳче»да ёмон ўйнамаган. 35 ёшли ҳужумчининг энг яхши йиллари ортда қолди, аммо маҳаллий афсона қайдномада бўлади.
Чемпион бўлиш имконияти (Opta): 0,02 фоиз.
Саудия Арабистони
Бош мураббий: Георгиос Донис Африка ва араб миллий жамоаларида ўзига ажойиб обрў-эътибор қозонган Эрве Ренар ўрнига тайинланди. 56 ёшли Дониснинг яққол устунлиги — маҳаллий футболни билишидир. Грек бундан ўн йил аввал «Ал Ҳилол» билан бир мавсум ишлаган. 2021 йилда у қиролликка қайтди ва ўшандан бери тўртта клубни бошқарди. Дониснинг сўнгги иш жойи мавсумни 12-ўринда якунлаган «Ал Ҳалиж» клуби бўлди.
Юлдуз: Саудияликлар қайдномасидаги энг ёрқин ўйинчи — Салим ал-Довсари. 34 ёшли футболчи ўтган жаҳон чемпионатида Аргентина миллий жамоаси дарвозасига урган ғалаба голи билан ҳамманинг ёдида қолган.
Ноябр ойида миллий жамоа сафида 100-ўйинини ўтказди. Бу унинг фаолиятидаги сўнгги мундиал бўлади. Ундан ташқари, «Ланс»да ажойиб мавсум ўтказган ягона европалик легионер — ҳимоячи Сауд Абдулҳамидни ҳам алоҳида таъкидлаш зарур. Ҳужумда эса саралаш босқичида бешта гол урган Фирас Ал Бурайкан етакчилик қилади.
Дарвозабонлар: Аҳмед Ал Кассар («Ал Қодисия»), Муҳаммад Ал Овайс («Ал Ҳилол»), Наваф Ал Акиди («Ан Наср»).
Ҳимоячилар: Сауд Абдулҳамид («Ланс»), Абдулла Ал Амри («Ал Иттиҳод»), Жеҳод Такри («Ал Қодисия»), Ҳассан Ал Тамбакти («Ал Ҳилол»), Али Алавжами («Ал Ҳилол»), Ҳассан Кадеш («Ал Иттиҳод»), Мотеб Ал Ҳарби («Ал Ҳилол»), Али Мажраши («Ал Аҳли»), Муҳаммад Абу Ал Шамат («Ал Қодисия»), Наваф Ал Бушал («Ан Наср»).
Яримҳимоячилар: Зиёд Ал Жоҳани («Ал Аҳли»), Носир Ад Довсари («Ал Ҳилол»), Муҳаммад Канно («Ал Ҳилол»), Абдулла Ал Ҳайбари («Ан Наср»), Ала Ал Хожи («Неом»), Мусаб Ал Жуваир («Ал Қодисия»), Салем Ад Довсари («Ал Ҳилол»).
Ҳужумчилар: Фирас Ал Бурайкан («Ал Аҳли»), Абдулла Ал Ҳамдан («Ан Наср»), Солиҳ Аш Шеҳри («Ал Иттиҳод»), Султан Мадаш («Ал Ҳилол»), Айман Яҳё («Ан Наср»), Ҳолид Ал Ғаннам («Ал Иттифоқ»).

ЧМ-2026. Испания борется за золото, но Саудовская Аравия и Кабо-Верде могут нарушить планы Уругвая. О группе H
15 июня, 09:19
На очереди группа H.
Продолжаем знакомиться с участниками чемпионата мира. Испания — главный фаворит на победу в мундиале. Уругвай нацелен на плей-офф. Саудовская Аравия и Кабо-Верде готовы преподнести сенсацию.
Главный тренер: Луис де ла Фуэнте — один из самых успешных тренеров последних лет. Он стал уникальным специалистом, который сделал Испанию лучшей в Европе в трёх категориях. Сначала он выиграл чемпионат континента среди юношей (U-19), затем продолжил с молодёжной сборной, а на Евро-2024 завоевал золотые медали со взрослой командой. Более того, 64-летний тренер начал свою карьеру в национальной сборной с победы в финале четырёх Лиги наций.
Звезда: Главная жемчужина испанской коллекции — Ламин Ямал. К сожалению, перед своим первым чемпионатом мира звезда каталонского клуба вызывает беспокойство по поводу здоровья. Если он будет в хорошей спортивной форме, то может стать главным открытием мундиаля. Также в эпоху де ла Фуэнте самыми результативными в атаке были Ферран Торрес и Ойярсабаль. Особенно стоит отметить капитана "Реал Сосьедад", которого назвали королём финалов, и его гол принёс Испании золото Европы.
Вратари: Унаи Симон, Давид Райя, Жоан Гарсия.
Защитники: Марк Кукурелья, Алехандро Гримальдо, Пау Кубарси, Эмерик Ляпорт, Марк Пубилл, Эрик Гарсия, Маркос Льоренте, Педро Порро.
Полузащитники: Педри, Фабиан Руис, Мартин Субименди, Гави, Родри, Алекс Баэна, Микель Мерино.
Нападающие: Микель Ойярсабаль, Дани Олмо, Нико Уильямс, Йереми Пино, Ферран Торрес, Борха Иглесиас, Виктор Муниос, Ламин Ямал.
Шансы стать чемпионом (Opta): 16,30%.
Главный тренер: Марсело Бьелса — специалист с огромным опытом. Аргентинский 70-летний тренер уже объявил, что покинет национальную команду после мундиаля. Однако до ухода он готовится к сенсациям с командой.
Звезда: Настоящая скала в составе "селесте" — полузащитник "Реала" Федерико Вальверде. Он является лидером как духовно, так и на поле. Личная мотивация капитана национальной команды — реабилитация за предыдущий чемпионат мира. Вальверде отправился в Катар с большими надеждами, но Уругвай не смог выйти из группы.
Вратари: Серхио Рочет ("Интернасьонал"), Фернандо Муслера ("Эстудиантес"), Сантьяго Меле ("Монтеррей").
Защитники: Гильермо Варела ("Фламенго"), Рональд Араухо ("Барселона"), Хосе Хименес ("Атлетико"), Сантьяго Буэно ("Вулверхэмптон"), Себастьян Касерес ("Америка" Мексика), Матиас Оливера ("Наполи"), Хоакин Пикерес ("Палмейрас"), Матиас Винья ("Ривер Плейт").
Полузащитники: Мануэль Угарте ("Манчестер Юнайтед"), Эмилиано Мартинес ("Палмейрас"), Родриго Бентанкур ("Тоттенхэм"), Федерико Вальверде ("Реал"), Агустин Каноббио ("Флуминенсе"), Хуан Санабрия ("Реал Солт-Лейк"), Жоржиан де Арраскаэта ("Фламенго"), Николас де ла Крус ("Фламенго"), Родриго Саласар ("Спортинг"), Факундо Пеллистри ("Панатинаикос"), Максимилиано Араухо ("Спортинг"), Брайан Родригес Браво ("Америка" Мексика).
Нападающие: Родриго Агирре ("Тигрес"), Федерико Виньяс ("Реал Овьедо"), Дарвин Нуньес ("Аль Хилал").
Шансы стать чемпионом (Opta): 1,54%.
Главный тренер: Педру Лейтан Бриту, также известный под именем Бубишта, стал героем Кабо-Верде. 56-летний специалист в своё время играл и даже был капитаном национальной команды. После завершения карьеры работал в местных клубах, а с 2020 года возглавил национальную сборную. На Кубке африканских наций 2021 года "синие акулы" вышли из группы. Два года спустя они дошли до четвертьфинала, но пропустили последний континентальный турнир. Однако это было компенсировано первым в истории выходом на чемпионат мира. В прошлом году Бубишта был признан лучшим тренером Африки.
Звезда: Самый известный игрок Кабо-Верде — Гарри Родригеш, который сейчас является запасным. В своё время он неплохо выступал за "Галатасарай", "Олимпиакос" и "Фенербахче". Лучшие годы 35-летнего нападающего остались позади, но местная легенда будет в заявке.
Шансы стать чемпионом (Opta): 0,02%.
Главный тренер: Георгиос Донис был назначен вместо Эрве Ренара, который пользовался большим уважением в Африке и арабских национальных сборных. 56-летний Донис выделяется знанием местного футбола. Грек работал в "Аль-Хилаль" десять лет назад. В 2021 году он вернулся в королевство и с тех пор возглавил четыре клуба. Последним его местом работы был клуб "Аль-Халидж", закончивший сезон на 12-м месте.
Звезда: Самый яркий игрок в составе саудовцев — Салим аль-Давсари. 34-летний футболист запомнился своим победным голом в ворота сборной Аргентины на прошлом чемпионате мира. В ноябре он провёл свой 100-ый матч за национальную команду. Это будет его последний мундиаль. Также стоит отметить единственного европейского легионера — защитника Сауд Абдулхамид, который провёл отличный сезон в "Лансе". В атаке лидером будет Фирас Аль Бурайкан, забивший пять голов в квалификации.
Вратари: Ахмед Аль Кассар ("Аль-Кадисия"), Мухаммад Аль-Овайс ("Аль-Хилаль"), Наваф Аль-Акиди ("Ан-Наср").
Защитники: Сауд Абдулхамид ("Ланс"), Абдулла Аль-Амри ("Аль-Иттихад"), Джихад Такри ("Аль-Кадисия"), Хассан Аль-Тамбакти ("Аль-Хилаль"), Али Алавжами ("Аль-Хилаль"), Хассан Кадеш ("Аль-Иттихад"), Мотеб Аль-Харби ("Аль-Хилаль"), Али Маджраши ("Аль-Ахли"), Мухаммад Абу Аль-Шамат ("Аль-Кадисия"), Наваф Аль-Бушал ("Ан-Наср").
Полузащитники: Зияд Аль-Джохани ("Аль-Ахли"), Насир ад-Давсари ("Аль-Хилаль"), Мухаммад Канно ("Аль-Хилаль"), Абдулла Аль-Хайбари ("Ан-Наср"), Ала Аль-Хаджи ("Неом"), Мусаб Аль-Джуайр ("Аль-Кадисия"), Салим ад-Давсари ("Аль-Хилаль").
Нападающие: Фирас Аль Бурайкан ("Аль-Ахли"), Абдулла Аль-Хамдан ("Ан-Наср"), Салех аш-Шехри ("Аль-Иттихад"), Султан Мадаш ("Аль-Хилаль"), Айман Яхья ("Ан-Наср"), Халид Аль-Ганнам ("Аль-Иттифак").