Ҳаити миллий жамоаси жаҳон чемпионати доирасидаги Шотландияга қарши илк ўйинидан бир неча кун олдин либос дизайнини ўзгартиришга мажбур бўлди. Бу ҳақда BBC хабар берди.
Қайд этилишича, жамоа либосида ҳарбий саҳна тасвирланган бўлиб, бу FIFA қоидаларига мос келмайди. Турнир олдидан ўтказилган икки ўртоқлик учрашувида фойдаланилган формада 1803 йилдаги Вертер жанги лавҳаси (Ҳаити мустақиллиги сабаб бўлган воқеа) ва мамлакат байроғи акс этганди.
Бироқ FIFA регламентига кўра, экипировкада ҳар қандай «сиёсий, диний ёки шахсий мурожаатлар ва шиорлар»ни жойлаштириш тақиқланади. FIFA айрим визуал элементлар регламент доирасида турлича талқин қилиниши мумкин деб ҳисоблади ва дизайнга ўзгартиш киритишни талаб қилди.
Аввалроқ FIFA президенти Жанни Инфантино Ўзбекистон миллий жамоасига омад тилагани маълум қилинганди.

Национальная сборная Гаити была вынуждена изменить дизайн своей формы за несколько дней до первого матча против Шотландии в рамках чемпионата мира. Об этом сообщает BBC.
Отмечается, что на форме команды была изображена военная сцена, что не соответствует правилам FIFA. На форме, использовавшейся в двух товарищеских матчах перед турниром, была изображена сцена битвы при Вертье 1803 года (событие, приведшее к независимости Гаити) и флаг страны.
Однако, согласно регламенту FIFA, запрещено размещение на экипировке любых «политических, религиозных или личных заявлений и лозунгов». FIFA посчитала, что некоторые визуальные элементы могут быть интерпретированы по-разному в рамках регламента, и потребовала изменений в дизайне.
Ранее сообщалось, что президент FIFA Джанни Инфантино пожелал удачи национальной сборной Узбекистана здесь.