WADA Трамп ва АҚШ расмийларига ЖЧ-2026да қатнашишни тақиқламоқчи эмас
Бутунжаҳон антидопинг агентлиги (WADA) АҚШ президенти Доналд Трамп ва бошқа америкалик расмийларга 2026 йилги футбол бўйича жаҳон чемпионати ҳамда 2028 йилги Лос-Анжелес Олимпиадасига ташриф буюришни тақиқлашни режалаштирмаётганини маълум қилди.
Агентлик матбуот хизмати бу ҳақда расмий баёнот билан чиқди.
Аввалроқ Ассосиатед Пресс нашри АҚШ томонидан WADAга йиллик бадаллар тўланмагани сабаб Трамп ва бошқа расмийларга жаҳон чемпионати ҳамда Олимпия ўйинларига кириш тақиқланиши мумкинлигини ёзганди.
WADA эса ушбу хабар чалғитувчи эканини таъкидлади.
Баёнотда қайд этилишича, агар агентлик молиялаштирилиши камаядиган бўлса, бундан бутун дунё спортчилари, жумладан АҚШ атлетлари ҳам зарар кўриши мумкин.

Всемирное антидопинговое агентство (WADA) заявило, что не планирует запрещать президенту США Дональду Трампу и другим американским официальным лицам посещать чемпионат мира по футболу 2026 года и Олимпиаду в Лос-Анджелесе 2028 года.
Пресс-служба агентства сделала по этому поводу официальное заявление.
Ранее издание Associated Press писало, что из-за неуплаты годовых взносов США в WADA Трамп и другие официальные лица могут быть лишены доступа на чемпионат мира и Олимпийские игры.
Однако WADA подчеркнуло, что эта информация является вводящей в заблуждение.
В заявлении отмечается, что если финансирование агентства будет сокращено, от этого могут пострадать спортсмены со всего мира, включая американских атлетов.