Венгер ФИФА можароси бўйича позициясини очиқлади
Франциялик мутахассис Жаҳон чемпионати ҳуқуқларини сотиш лойиҳасини ишлаб чиқишда иштирок этмаганини маълум қилди.
ФИФАнинг глобал футболни ривожлантириш бўйича директори Арсен Венгер FIFA Forward Enterprise (FFE) лойиҳасини ишлаб чиқишда қатнашмаганини ва ушбу ташаббус бекор қилинганини қўллаб-қувватлашини билдирди.
Эслатиб ўтамиз, FFE лойиҳаси Жаҳон чемпионати ва бошқа турнирларнинг тижорий ҳуқуқларини бошқарувчи янги тузилма яратишни назарда тутган эди. Бироқ футбол конфедерацияларининг кескин танқиди ҳамда УEФАга аъзо давлатларнинг бойкот таҳдидидан сўнг ФИФА президенти Жанни Инфантино бу режадан воз кечди.
Венгернинг таъкидлашича, унинг ФИФАдаги вазифалари мутлақо бошқа йўналишларга қаратилган.
«ФИФАда мен глобал футболни ривожлантириш бўлимига раҳбарлик қиламан. Жамоамиз билан биргаликда ўйин таҳлиллари, ФИФАнинг онлайн мураббийлик маркази, 60 та мамлакатдаги футбол академиялари ҳамда ёшлар мусобақалари билан шуғулланамиз. Шунингдек, ИФАБнинг техник маслаҳатчиси сифатида фаолият юритаман.
Мен ушбу стратегик лойиҳани ишлаб чиқишда иштирок этмаганман ва бу ҳақда илк бор оммавий ахборот воситалари орқали хабар топдим», — деди Венгер.
Франциялик мутахассис лойиҳанинг бекор қилинишини тўғри қарор деб атади.
«Бу ташаббусни тўхтатиш мутлақо зарур эди. Мен ФИФА мустақил, шаффоф ва ҳалол фаолият юритиши кераклигига қатъий ишонаман», — деди Венгер.

Венгер раскрыл свою позицию по вопросу конфликта с ФИФА
Французский специалист заявил, что не участвовал в разработке проекта по продаже прав на чемпионат мира
Директор по вопросам глобального развития футбола ФИФА Арсен Венгер заявил, что не участвовал в разработке проекта FIFA Forward Enterprise (FFE) и поддерживает отмену данной инициативы.
Напомним, проект FFE предполагал создание новой структуры, управляющей коммерческими правами на чемпионат мира и другие турниры. Однако после резкой критики со стороны футбольных конфедераций и угрозы бойкота от стран-членов УЕФА президент ФИФА Джанни Инфантино отказался от данного плана.
По словам Венгера, его обязанности в ФИФА сосредоточены на совершенно иных направлениях.
«В ФИФА я руковожу отделом глобального развития футбола. Вместе с нашей командой мы занимаемся анализом игр, онлайн-центром тренеров ФИФА, футбольными академиями в 60 странах и молодёжными соревнованиями. Также я работаю техническим консультантом IFAB.
Я не участвовал в разработке этой стратегической инициативы и узнал о ней впервые через средства массовой информации», — сказал Венгер.
Французский специалист назвал отмену проекта правильным решением.
«Остановка этой инициативы была абсолютно необходима. Я твердо верю, что ФИФА должна работать независимо, прозрачно и честно», — заявил Венгер.