Ўзбекистон Россияга қарши ўртоқлик ўйини ўтказиши мумкин — манба
Ўзбекистон миллий жамоаси Россия миллий жамоасига қарши ўртоқлик ўйини ўтказиши мумкин. Бу ҳақда журналист Иван Карпов хабар берди.
UEFA ва FIFAнинг Россияга нисбатан санкциялари ҳамон амалда ва мамлакат миллий жамоаси ҳозирча фақат ўртоқлик учрашувларида майдонга тушиши мумкин. Кузда Валерий Карпин бошчилигидаги жамоа бир қатор ўйинлар ўтказиши керак.
Қайд этилишича, россияликларнинг рақибларидан бири Ўзбекистон миллий жамоаси бўлиши мумкин. Россия футбол иттифоқи (РФС) ўзбекистонликлар билан ўртоқлик учрашуви ўтказиш бўйича музокаралар олиб бормоқда.
Маълумот ўрнида, бу ёзда Ўзбекистон миллий жамоаси тарихда илк бор 2026 йилги жаҳон чемпионатида иштирок этди. Жамоа ўз гуруҳида сўнгги ўринни эгаллаб, Колумбия (1:3), Португалия (0:5) ва Конго ДРга (1:3) мағлуб бўлди.
Шунингдек, FIFA рейтингида Россия миллий жамоаси 35-ўринда, Ўзбекистон миллий жамоаси эса 60-ўринда бормоқда. Аввалроқ ЎФА терма жамоалар бўлими раҳбари Усмон Тошев Россия миллий жамоасига қарши ўйнашдан хурсанд бўлишини айтиб ўтганди.

Национальная сборная Узбекистана может провести товарищеский матч против национальной сборной России. Об этом сообщил журналист Иван Карпов.
Санкции UEFA и FIFA против России все еще действуют, и национальная сборная страны пока может выходить на поле только в товарищеских встречах. Осенью команда под руководством Валерия Карпина должна провести ряд матчей.
Отмечается, что одним из соперников россиян может стать национальная сборная Узбекистана. Российский футбольный союз (РФС) ведет переговоры с узбекистанцами о проведении товарищеского матча.
Для справки, этим летом национальная сборная Узбекистана впервые в истории приняла участие в чемпионате мира 2026 года. Команда заняла последнее место в своей группе, проиграв Колумбии (1:3), Португалии (0:5) и Конго ДР (1:3).
Также в рейтинге FIFA национальная сборная России занимает 35-е место, а национальная сборная Узбекистана идет на 60-й позиции. Ранее глава отдела сборных УФА Усмон Тошев заявил, что будет рад сыграть против национальной сборной России. Подробнее по ссылке.