Инфантинонинг қайта сайланиш имконияти пасайгани айтилмоқда.
2027 йилда ўтадиган FIFA президентлиги сайлови олдидан Жанни Инфантинонинг ташкилот раҳбари сифатидаги келажаги яна муҳокамалар марказига чиқди. Жаҳон чемпионатининг бир қисмини хусусий инвесторларга сотиш ташаббуси қўллаб-қувватланмаганидан кейин бир қатор миллий федерациялар амалдаги президентга нисбатан танқидий позицияни эгаллади. Хабарларга кўра, Сербия, Швеция ва Уэлс футбол федерациялари Инфантинони яна қўллаб-қувватламасликка қарор қилган.
Бу вазият FIFA раҳбари алмашиши мумкинлиги ҳақидаги тахминларни кучайтирди. Ҳозирнинг ўзидаёқ бир нечта нуфузли спорт амалдорлари 2027–2031 йиллар учун ташкилот президенти лавозимига асосий даъвогар сифатида тилга олинмоқда.
Улардан бири КОНКАКАФ президенти Виктор Монтагляни ҳисобланади. Канадалик функционер Инфантинонинг асосий рақибларидан бири сифатида кўрилмоқда. КОНКАКАФ Жаҳон чемпионати билан боғлиқ хусусий инвестиция режасини қўллаб-қувватламаган бўлса-да, UEFA сингари очиқ қарши чиқмади.
UEFA президенти Александер Чеферин ҳам эҳтимолий номзодлар қаторида. Словениялик раҳбар FIFA билан муносабатларда бир неча бор танқидий позиция билдирган. У ҳатто ўтган ой бўлиб ўтган Жаҳон чемпионати финалида иштирок этмагани ҳам катта муҳокамаларга сабаб бўлган эди.
Осиё футбол конфедерацияси президенти шайх Салмон бин Иброҳим Ол Халифа ҳам эҳтимолий номзодлардан бири саналади. FIFA кенгашининг катта вице-президенти ҳисобланган бaҳрайнлик амалдор Жаҳон чемпионати иштирокчилари сонини 64 тага етказиш ҳамда хусусий инвесторлар билан боғлиқ режаларга қарши чиққан.
Европа матбуоти эса «ПСЖ» президенти Носир ал-Хелайфийни ҳам асосий даъвогарлардан бири сифатида кўрсатмоқда. Шунингдек, Норвегия футбол федерацияси президенти Лизе Клавенесс ҳам FIFA раҳбариятига номзод бўлиши мумкинлиги айтилмоқда. У сўнгги йилларда FIFA қарорларини энг кескин танқид қилган функционерлардан бири ҳисобланади.
FIFA президенти сайлови 2027 йил 18 март куни Марокашда ўтказилиши режалаштирилган. Айни пайтда номзодларни расман рўйхатга олиш жараёни бошланмаган бўлса-да, жаҳон футболидаги сўнгги воқеалар сайлов учун жиддий рақобат юзага келиши мумкинлигини кўрсатмоқда.

В преддверии выборов президента FIFA в 2027 году будущее Джанни Инфантино как главы организации снова оказалось в центре обсуждений. После того как инициатива продажи части чемпионата мира частным инвесторам не получила поддержки, ряд национальных федераций заняли критическую позицию по отношению к действующему президенту. Сообщается, что футбольные федерации Сербии, Швеции и Уэльса решили больше не поддерживать Инфантино.
Эта ситуация усилила предположения о возможной смене руководства FIFA. Уже сейчас несколько влиятельных спортивных деятелей рассматриваются как основные претенденты на пост президента организации на 2027–2031 годы.
Одним из них считается президент КОНКАКАФ Виктор Монтагляни. Канадский функционер рассматривается как один из основных соперников Инфантино. Хотя КОНКАКАФ не поддержала план частных инвестиций в чемпионат мира, она не выступила открыто против, как это сделала UEFA.
Президент UEFA Александер Чеферин также входит в число потенциальных кандидатов. Словенский лидер неоднократно занимал критическую позицию в отношениях с FIFA. Его неучастие в финале чемпионата мира, который состоялся в прошлом месяце, также вызвало большие обсуждения.
Президент Азиатской футбольной конфедерации шейх Салман бин Ибрахим Аль Халифа также считается одним из потенциальных кандидатов. Бахрейнский чиновник, являющийся старшим вице-президентом совета FIFA, выступил против увеличения числа участников чемпионата мира до 64 и против планов, связанных с частными инвесторами.
Европейская пресса также называет президента «ПСЖ» Насера Аль-Хелаифи одним из основных претендентов. Также сообщается, что президент Федерации футбола Норвегии Лизе Клавенесс может выставить свою кандидатуру на руководство FIFA. В последние годы она была одной из самых резких критиков решений FIFA.
Выборы президента FIFA запланированы на 18 марта 2027 года в Марокко. Хотя процесс официальной регистрации кандидатов еще не начался, последние события в мировом футболе указывают на то, что на выборах может возникнуть серьезная конкуренция.