УEФА клублар ўртасидаги ЖЧ-2029 бойкотини муҳокама қилмоқда
УEФА 2029 йилда бўлиб ўтадиган клублар ўртасидаги Жаҳон чемпионатини Европа клублари томонидан бойкот қилиш эҳтимолини кўриб чиқмоқда.
Бу ҳақда журналист Бен Жейкобс хабар берди.
Манбага кўра, бундай эҳтимол ФИФА президенти Жанни Инфантино атрофида юзага келган можаро билан боғлиқ. Аввалроқ ФИФА FIFA Forward Enterprise (FFE) номли тижорат тузилмасини ташкил этиб, йирик мусобақалар ҳуқуқларининг бир қисмини сотишни режалаштирган эди. Бироқ конфедерациялар танқиди ва УEФА мамлакатлари томонидан эҳтимолий бойкот таҳдидидан сўнг бу ташаббус бекор қилинди.
Хабарга кўра, 12 август куни «ПСЖ» ва «Астон Вилла» ўртасидаги УEФА Суперкубоги баҳси вақтида УEФА президенти Александер Чеферин ҳамда Европа клублари ассоциацияси (ЭCА) президенти Носир Ал Хилайфий ушбу масалани муҳокама қилади.
Чеферин ЭCА ва унга аъзо клублар Жанни Инфантино ФИФА президенти лавозимида қоладиган бўлса, 2029 йилги клублар ўртасидаги Жаҳон чемпионатида иштирок этмаслиги керак, деган фикрда.
Маълумот учун, бундай қарор кучга кириши учун Европа клублари ассоциациясига аъзо 850 дан ортиқ клубнинг розилиги талаб этилади.

УЕФА обсуждает бойкот клубного ЧМ-2029
Европейские клубы могут бойкотировать турнир, если президент ФИФА Джанни Инфантино останется на своем посту.
УЕФА рассматривает возможность бойкота клубного чемпионата мира 2029 года европейскими клубами.
Об этом сообщил журналист Бен Джейкобс.
Согласно источнику, такая возможность связана с конфликтом вокруг президента ФИФА Джанни Инфантино. Ранее ФИФА учреждена коммерческая структура под названием FIFA Forward Enterprise (FFE), планировавшая продажу части прав на крупные турниры. Однако после критики со стороны конфедераций и угрозы бойкота со стороны стран УЕФА эта инициатива была отменена.
Согласно сообщению, 12 августа в ходе матча за Суперкубок УЕФА между «ПСЖ» и «Астон Виллой» президент УЕФА Александер Чеферин и президент Ассоциации европейских клубов (ECA) Нассер Аль-Хелаифи обсудят этот вопрос.
Чеферин считает, что ECA и входящие в нее клубы не должны участвовать в клубном чемпионате мира 2029 года, если Джанни Инфантино останется президентом ФИФА.
Для информации, для вступления такого решения в силу требуется согласие более 850 клубов, входящих в Ассоциацию европейских клубов.