UEFA, Осиё футбол конфедерацияси (AFC) ва КОНКАКАФ FIFA президенти Жанни Инфантино лавозимини тарк этмаган тақдирда, ташкилот фаолиятига қарши бир қатор кескин чораларни амалга оширишни режалаштирмоқда. Бу ҳақда The Times нашри манбаларига таяниб хабар берди.
Нашр маълумотига кўра, уч конфедерация раҳбарлари Инфантино 2027 йил март ойида бўлиб ўтадиган сайловда тўртинчи муддатга ҳам номзодини қўйишга қарор қилса, бир нечта сценарийни муҳокама қилмоқда. Улар орасида FIFA кенгаши ва қўмиталари йиғилишларини бойкот қилиш, ташкилот қарорларини тасдиқламаслик ҳамда FIFA мусобақаларига муқобил халқаро турнирларни йўлга қўйиш варианти ҳам бор.
Манбага кўра, эҳтимолий янги мусобақалар учун асос сифатида 2017 йилда UEFA буюртмаси билан ишлаб чиқилган, аммо ҳозиргача амалга оширилмаган глобал Миллатлар лигаси лойиҳаси кўриб чиқилмоқда. Бу ташаббус амалга ошса, жаҳон футболи бошқарув тизимидаги энг йирик ўзгаришлардан бирига айланиши мумкин.
Инфантино сўнгги кунларда Жаҳон чемпионати ҳуқуқларининг бир қисмини хусусий инвесторларга сотиш ташаббуси ортидан кучли танқидларга учради. Лойиҳага қарши биринчи бўлиб UEFA чиқди, кейинчалик AFC, КОНКАКАФ ва КОНМЕБОЛ ҳам ушбу режани қўллаб-қувватламаслигини билдирди. Натижада FIFA раҳбари мазкур ташаббусни кун тартибидан олишга мажбур бўлди.
Аввалроқ Уэлс, Сербия ва Швеция футбол федерациялари ҳам Инфантинонинг 2027 йилги сайловдаги номзодини қўллаб-қувватламаслигини маълум қилган эди. Аввлроқ FIFA президентлиги учун беш номзод кўрсатилгани ҳақида хабар берган эдик. FIFA президентлиги сайлови 2027 йил март ойида Марокашда бўлиб ўтади.

УЕФА, Азиатская футбольная конфедерация (AFC) и КОНКАКАФ планируют предпринять ряд жёстких мер против деятельности организации, если президент FIFA Джанни Инфантино не покинет свой пост. Об этом сообщила газета The Times, ссылаясь на свои источники. Источник.
По информации издания, главы трёх конфедераций обсуждают несколько сценариев, если Инфантино решит выдвинуть свою кандидатуру на четвёртый срок на выборах в марте 2027 года. Среди них — бойкот заседаний совета и комитетов FIFA, отказ от одобрения решений организации и создание альтернативных международных турниров к соревнованиям FIFA.
По данным источника, в качестве основы для возможных новых турниров рассматривается проект глобальной Лиги наций, разработанный по заказу УЕФА в 2017 году, но до сих пор не реализованный. Если эта инициатива будет реализована, это может стать одним из крупнейших изменений в системе управления мировым футболом.
В последние дни Инфантино подвергся резкой критике за инициативу продажи части прав на Чемпионат мира частным инвесторам. Первым против проекта выступил УЕФА, позже AFC, КОНКАКАФ и КОНМЕБОЛ также заявили о своём непринятии этого плана. В результате глава FIFA был вынужден снять эту инициативу с повестки дня.
Ранее футбольные федерации Уэльса, Сербии и Швеции также заявили, что не поддержат кандидатуру Инфантино на выборах 2027 года. Ранее мы сообщали, что на пост президента FIFA было выдвинуто пять кандидатов. Выборы президента FIFA состоятся в марте 2027 года в Марокко.