Аргентиналик юлдуз табиий офатдан жабрланганларга ёрдам кўрсатди.
Аргентина терма жамоаси сардори Лионель Месси Мадрид вилоятидаги ўрмон ёнғинларидан жабрланган ҳудудларни тиклаш учун 80 минг евро хайрия қилди. Бу ҳақда Мадрид автоном ҳамжамияти президенти Исабел Диас Аюсо ўзининг ижтимоий тармоқлардаги саҳифаси орқали маълум қилди.
Аюсонинг таъкидлашича, ажратилган маблағ Мадриднинг Сиерра-Оэсте ҳудудини қайта тиклаш ишларига йўналтирилади. Шунингдек, у Мессига миннатдорлик билдириб, футболчини яқин орада Мадридда кутишаётганини ва маҳаллий аҳоли унга муносиб олқишлар билдиришини қайд этди.
Сўнгги ҳафталарда Мадриднинг ғарбий қисмида юз берган кенг кўламли ўрмон ёнғинлари катта ҳудудга зарар етказди. Расмийлар маълумотига кўра, ёнғин ҳозирда барқарорлашган ва назорат остига олинган бўлса-да, фавқулодда хизматлар ҳанузгача ҳудудда навбатчилик қилиб, ёнғин қайта авж олмаслиги учун хавфли нуқталарни кузатмоқда.
Ҳозирча Пелайос-де-ла-Преса ва Сан-Мартин-де-Валдеиглесиасдаги айрим турар жойларга қайтишга рухсат берилмаган. Шунингдек, Сан-Хуан сув омбори ва Алберче соҳилига олиб борувчи йўллар ёпиқ қолмоқда, айрим автомобил йўлларида ҳам ҳаракат чекланган.
Месси аввал ҳам турли табиий офатлар ва ижтимоий лойиҳалар учун хайрия акцияларида қатнашган. Бу сафарги хайрияси Испаниядаги ёнғин оқибатларини бартараф этиш ишларини қўллаб-қувватлашга қаратилган навбатдаги ташаббус бўлди.

Аргентинская звезда оказал помощь пострадавшим от природного бедствия.
Капитан сборной Аргентины Лионель Месси пожертвовал 80 тысяч евро на восстановление зон, пострадавших от лесных пожаров в регионе Мадрида. Об этом сообщила президент автономного сообщества Мадрида Исабель Диас Аюсо через свою страницу в социальных сетях.
Аюсо подчеркнула, что выделенные средства будут направлены на восстановительные работы в районе Сьерра-Оэсте Мадрида. Также она выразила благодарность Месси и отметила, что футболиста ожидают в Мадриде в ближайшее время, и местные жители его достойно поприветствуют.
В последние недели крупные лесные пожары на западе Мадрида нанесли значительный ущерб территории. По официальной информации, пожар сейчас стабилизирован и находится под контролем, однако службы экстренной помощи продолжают дежурить в регионе, следя за опасными участками, чтобы предотвратить повторное возгорание.
Пока ещё не разрешено возвращение в некоторые жилые районы в Пелайос-де-ла-Преса и Сан-Мартин-де-Вальдейглесиас. Также остаются закрытыми дороги, ведущие к водохранилищу Сан-Хуан и побережью Альберче, а движение на некоторых автомагистралях ограничено.
Месси ранее также участвовал в благотворительных акциях для помощи при различных природных катастрофах и социальных проектах. Его последняя благотворительная инициатива направлена на поддержку усилий по ликвидации последствий пожаров в Испании.