Ироқ чемпионатида ўз голлари билан рекорд қўйган ҳамюртимиз Шерзод Темиров яқинда клубини ўзгартирганидан хабарингиз бўлса керак. Легионеримиз «Эрбил» клубидан кетиб, Ироқнинг бошқа бир жамоаси - «Захо» билан шартнома имзолади.
Бир мавсумда 29 та гол урган ўзбек ҳужумчисини ўз сафида кўришни истаган жамоалар талайгина эди, бошқа қитъалардан ҳам Темировга жиддий қизиқишлар бўлди. Шунга қарамай, футболчимиз ўз қарорини эълон қилган ҳолда яна Ироқ чемпионатида қолишни маъқул топди, фақат бошқа жамоасида.
Темиров клубини ўзгартирганидан кейин ўзининг илк интервюсини Tribuna.uz журналистига берди.
- Шерзодбек, сиз «Эрбил» клубидан Ироқнинг бошқа бир жамоаси – «Захо»га ўтдингиз. Бунинг сабаби нима билан боғлиқ?
- Аввало, барча футбол мухлисларига салом! «Эрбил» клуби билан шартномам якунига етганди. У ерда ўзбеклар томонидан катта тарих ёзилди. Бу Ироқ лигасида ўзбекистонлик учун янада қизиқиш ортишига сабаб бўлади, деб ўйлайман. Янги жамоамга келсак, уларда катта мақсадлар борлигини айтишди ва келишув амалга ошди. Яхши таклифлар бўлса, юқори лигадан, бемалол ёрдам беришларини шартнома бандига ҳам киритдик. Бу томонлама ҳам менга маъқул келди. Энди тезроқ мослашиб, янги жамоамга ёрдам беришга тайёрланаман ва олдинда катта мавсум кутиб турибди.
- Олдингизда таклифлар кўп эди. «Захо» сизни яна нимаси билан қизиқтира олди?
- Қизиқиш бўлгани бу ажойиб. Лекин ўзингизни фаолиятингиз учун мос келадиган клубни ва яхши томонларини ҳам кўриб чиқишингиз керак. Масалан, сиз топ клубга бордингиз, эртага мослашиб кетиб, ўйин амалиётига эга бўлишингиз лозим. Футболда фақат клуб номи билан эмас, ўзингиз учун мос келадиган жамоага борганингиз маъқул, деб ўйлайман.
- Шунингдек, сизга Мисрнинг «Ал Ахли» клубидан ҳам қизиқиш борлигини эшитгандик. Бу музокараларгача етиб борганми?
- Ҳа, албатта. Бу рост. Улар мавсум тугамасиданоқ шартнома қилишимни хоҳлашган. Мен эса бундай таваккал қилишни хоҳламаганман. Тўғри, «Ал Аҳли» кучли ва катта клуб. Бироқ мен юқорида айтган гапимда қоламан!
- Сиз Ўзбекистон миллий жамоамиз билан жаҳон чемпионатига бордингиз. Бироқ 26 талик рўйхатга киритилмадингиз? Бу кайфиятингизга таъсир қилмадими?
- Миллий жамоа билан бирга жаҳон чемпионатига бориш - бу менинг орузим бўлган. Лекин бу мураббийнинг қарори. Сизга имкон бермасдан туриб чақириш менимча, ноҳақлик. Сиз бир давлатда ўзбеклар номидан рекорд қўйиб келасизу, аммо имконият олмайсиз. Бу тушунарсиз. Мен хафа эмасман, чақирилсам миллий жамоага бораман, чақирилмасам ўзимни клубимда қолиб, давом этаман, ишимни.
- Умуман олганда, мундиални ўз кўзингиз билан кўрдингиз. Таассуротлар қандай? Нима ўргандингиз?
- Бу мен учун катта тажриба бўлди. Ўйнамасам ҳам кўп нарсаларни ўзим учун билиб олдим. Сиз у ерда фақат дунёнинг топ ҳужумчиларининг ўйин услубини кўриш, ўйин услубига эътибор беришингиз ва улардан жуда кўп керакли нарсаларни ўрганишингиз мумкин.
- Янги клубингизда қайси рақамни танладингиз? Сизни қандай кутиб олишди?
- Мени жуда илиқ кутиб олишди. Улар мен учун 9-рақамни ўзлари танлаб қўйишган экан.
- «Эрбил» таркибида чемпионатда 34 та ўйинда 28 та гол урдингиз. Кубок мусобақасида эса 2 та ўйинда 1 та гол. Ироқ чемпионатининг энг яхши тўпурарига айландингиз ва энди сиздан ҳамма яна шундай сермаҳсулликни кутишмоқда. Айтинг-чи, «Захо»да ҳам шундай тўпурарликни кўрсата олишингизга ишончингиз комилми?
- «Захо» бу катта клублардан бири. Уларда доим мақсад билан ҳаракат қилишади. Мен янги жамоам учун ҳам боримни бераман. Ҳаммаси олдинда. Меҳнат, сабр билан ҳамма нарсани қилиш мумкин, Худо хоҳласа.
- Янги клубингизда ҳамма сиздан тўпурарликни кутаётгани сизга қўшимча босим юкламаяптими?
- Йўқ, нега? Биз бир жамоа ва оиламиз. Барча яхши натижаларга жамоам ёрдамида эришамиз.
- Ироқ чемпионатининг сизга энг ёққан ва ёқмаган томони қайси?
- Ироқ лигаси кўпроқ курашувчан лигалардан бири. Осиёда ўзини ўрнига эга. Бу лига курашувчанлиги учун ҳам кўпчиликка ёқади, хусусан менга ҳам. Ҳозирча ёқмайдиган тарафини кўрмадим.

«Здесь была написана большая история узбеками» — Шерзод Темиров
Вы, наверное, знаете, что наш соотечественник Шерзод Темиров, рекордсмен по голам в чемпионате Ирака, недавно сменил клуб. Наш легионер покинул клуб «Эрбил» и подписал контракт с другой иракской командой — «Захо».
Узбекский нападающий, забивший 29 голов за один сезон, был желанным игроком для многих команд, и даже из других континентов проявляли серьёзный интерес к Темирову. Несмотря на это, наш футболист объявил о своём решении остаться в чемпионате Ирака, но в другом клубе.
Темиров дал своё первое интервью журналисту Tribuna.uz после смены клуба.
- Шерзодбек, вы перешли из клуба «Эрбил» в другую иракскую команду – «Захо». С чем связано это решение?
- Прежде всего, привет всем футбольным болельщикам! Мой контракт с клубом «Эрбил» подошёл к концу. Здесь была написана большая история узбеками. Я думаю, это вызовет ещё больший интерес к узбекистанцам в лиге Ирака. Что касается моего нового клуба, мне сказали, что у них большие цели, и сделка состоялась. Если будут хорошие предложения, то из высшей лиги, мы также включили в контракт пункт о свободном переходе. Это меня тоже устроило. Теперь я готовлюсь быстрее адаптироваться и помочь своей новой команде, впереди большой сезон.
- У вас было много предложений. Чем вас ещё привлёк «Захо»?
- Интерес — это прекрасно. Но вы должны изучить клуб, который подходит для вашей карьеры, и его положительные стороны. Например, вы можете перейти в топ-клуб, но нужно адаптироваться и получать игровую практику. Я думаю, что лучше пойти в команду, которая подходит именно вам, а не только по имени.
- Также мы слышали, что был интерес от египетского клуба «Аль Ахли». Эти переговоры дошли до конца?
- Да, конечно. Это правда. Они хотели, чтобы я подписал контракт ещё до конца сезона. Но я не хотел рисковать. Да, «Аль Ахли» — сильный и большой клуб. Но я остаюсь при своём мнении, как сказал выше!
- Вы поехали с национальной сборной Узбекистана на чемпионат мира. Но вас не включили в список из 26 человек? Это повлияло на ваше настроение?
- Поездка на чемпионат мира с национальной сборной — это была моя мечта. Но это решение тренера. Я считаю, что несправедливо вызывать без предоставления возможности. Вы ставите рекорды от имени узбеков в другой стране, но не получаете шанса. Это непонятно. Я не обижен, если пригласят, я пойду в национальную сборную, если нет, я останусь в своём клубе и продолжу работать.
- В целом, вы увидели чемпионат мира своими глазами. Какие впечатления? Что узнали?
- Это был большой опыт для меня. Хотя я не играл, я многое узнал для себя. Вы можете наблюдать за стилем игры лучших нападающих мира, обратить внимание на стиль игры и многому научиться у них.
- Какой номер вы выбрали в новом клубе? Как вас встретили?
- Меня встретили очень тепло. Они сами выбрали для меня номер 9.
- В составе «Эрбила» вы забили 28 голов в 34 играх чемпионата. В кубковых соревнованиях — 1 гол в 2 играх. Вы стали лучшим бомбардиром чемпионата Ирака, и теперь все ожидают от вас такой же результативности в «Захо». Уверены ли вы, что сможете показать такую же результативность в «Захо»?
- «Захо» — это одна из больших команд. У них всегда есть цель. Я отдам все силы для своей новой команды. Всё впереди. С трудом и терпением можно добиться всего, если Бог пожелает.
- Ожидания от вас как от бомбардира в новом клубе не создают дополнительного давления?
- Нет, почему? Мы — одна команда и семья. Мы добиваемся всех хороших результатов с помощью команды.
- Что вам больше всего понравилось и не понравилось в иракском чемпионате?
- Иракская лига — одна из самых боевых лиг. Она занимает своё место в Азии. Эта лига нравится многим из-за её боевитости, и мне тоже. Пока я не увидел ничего, что бы мне не понравилось.