Шохруз Норхонов: «Тезроқ соғайиб, «Қизилқум» ғалабаларига ҳисса қўшмоқчиман»
Навоийнинг «Қизилқум» жамоаси етакчиларидан бири Шохруз Норхонов биринчи давра ўрталарида оёғидан жароҳат олиб сафдан чиқишга мажбур бўлди.
Ҳозирда футболчи даволаниш жараёнида. Албатта, унинг йўқлиги жамоасига охирги ўйинларда билинди. Tribuna.uz эса Шохруз билан боғланди.
- Шохруз айни пайтда ҳолатингиз қандай? Жароҳатдан кейин тикланиш қандай кечяпти?
- Худога шукр, ҳаммаси яхши ва режа асосида давом этяпти. Ҳозирга келиб ўзимни анча яхши ҳис қиляпман. Муолажалар бўляпти.
- Қачон майдонга қайтишингиз мумкин ва тўлиқ спорт формангизга қайтиш учун қанча вақт керак, деб ўйлайсиз?
- Ростини айтсам, иккинчи даврада тўлиқ спорт формамга қайтаман.
- «Қизилқум»да бош мураббий ўзгарди. Бунга қандай муносабатдасиз?
- Ҳа, жамоамизда бош мураббий ўзгарди. Лекин биз бу ишга аралаша олмаймиз. Чунки бу раҳбариятнинг қарори. Бизнинг ишимиз майдонга чиқиб футбол ўйнаш. Мураббийлик ишига аралашмаймиз.
- Жамшид Саидов бош мураббий этиб тайинлангач, у билан суҳбатлашдингизми?
- Ҳа, Жамшид ака қўнғироқ қилди ва биз гаплашиб олдик. Ҳозирги ҳолатим билан қизиқди, ҳол-ахвол сўради. Ўзи олдин ҳам «Қизилқум»да ишлаган. Биз ёрдам беришга тайёрмиз ва умид қиламанки, бу ўзгариш жамоамиз учун фақат ижобий томонга хизмат қилади.
- Ортда қолган 11 тур бўйича нималарни айта оласиз?
- Албатта, биз доим энг яхшисини хоҳлаймиз ва шунинг учун ҳаракат қиламиз. Тўғри, футболда ғалаба ва мағлубият ёнман-ён юради. Биз ўз имкониятимизни тўлиқ кўрсата олмадик. Лекин бундан яхшироғига муносибмиз. Чунки жамоамиз яхши шаклланган. Олдинда биринчи даврани яна 4 тури бор. Биз максимал равишда натижаларни яхшилашга ҳаракат қиламиз.
- 11 та ўйинда 1 та гол урдингиз. Ҳужумчи сифатида албатта бу кам. Ушбу ҳолат нима билан боғлиқ?
- Албатта, бу кам. Эътибор берган бўлсангиз, дастлабки 4-5 турда тўлиқ иштирок эта олмадим. Жароҳатлар ўз таъсирини кўрсатди. Лекин мен ҳар қандай ҳолатда ҳам жамоамга ёрдам беришга ҳаракат қиламан. Тезроқ соғайиб сафга қайтгач, яна «Қизилқум»нинг ғалабаларига ўз ҳиссамни қўшишга ҳаракат қиламан. Мен учун аввало гол уришдан кўра, жамоамнинг ғалабаси устун.
- Жаҳон чемпионатида миллий жамоамизнинг Колумбияга қарши ўйинини қандай баҳолайсиз?
- Бу бизнинг биринчи жаҳон чемпионатимиз. Шуни ҳисобга олганда, футболчиларимиз Колумбияга қарши жуда яхши ўйин намойиш қилишди. Биз жамоамиз билан фахрланамиз. Дебют ўйин учун ажойиб ҳаракат қилдилар. Рақиб кучли эди, йигитларимиз эса қўрқмасдан матонат билан тўп тепишди.
- Олдинда Португалияга қарши яна бир муҳим учрашув кутяпти. Ўйин олдидан нима дейсиз?
- Менимча, Колумбияга қарши ўйинга нистабан Португалия билан баҳсимиз у қадар мураккаб кечмайди. Тўғри, рақиб кучли, буни тан оламиз. Лекин йигитларимиз биринчи ўйиндан кейин ўзига бўлган ишончи янада ортди. Улар Португалияга қарши янада шиддатли ўйнай оладилар. Худо хоҳласа, ижобий натижага эришиш имкониятимиз бор.

Шохруз Норхонов: «Хочу быстрее выздороветь и внести вклад в победы „Кизилкума“»
Один из лидеров команды «Кизилкум» из Навои, Шохруз Норхонов, был вынужден покинуть строй из-за травмы ноги в середине первого круга.
В настоящее время футболист находится на стадии лечения. Безусловно, его отсутствие сказалось на последних играх команды. Tribuna.uz связалась с Шохрузом.
- Шохруз, как ваше состояние на данный момент? Как проходит восстановление после травмы?
- Слава Богу, все хорошо и идет по плану. Сейчас чувствую себя гораздо лучше. Прохожу лечение.
- Когда вы сможете вернуться на поле и сколько, по вашему мнению, потребуется времени, чтобы вернуться в полную спортивную форму?
- Честно говоря, я вернусь в полную спортивную форму во втором круге.
- В «Кизилкуме» сменился главный тренер. Как вы к этому относитесь?
- Да, в нашей команде сменился главный тренер. Но мы не можем вмешиваться в это решение, так как это решение руководства. Наша задача — выходить на поле и играть в футбол. Мы не вмешиваемся в тренерскую работу.
- Вы разговаривали с Джамшидом Саидовым после его назначения главным тренером?
- Да, Джамшид ака позвонил и мы поговорили. Он интересовался моим текущим состоянием, спрашивал о здоровье. Он уже работал в «Кизилкуме» ранее. Мы готовы помочь и надеемся, что это изменение принесет только положительные результаты для нашей команды.
- Что вы можете сказать о 11 турах, которые уже позади?
- Конечно, мы всегда хотим лучшего и стараемся ради этого. Верно, в футболе победы и поражения идут рука об руку. Мы не смогли полностью показать наши возможности, но заслуживаем лучшего. Наша команда хорошо сформирована. Впереди еще 4 тура первого круга. Мы постараемся улучшить результаты максимально.
- В 11 играх вы забили 1 гол. Как нападающий, это, конечно, мало. С чем связана эта ситуация?
- Конечно, это мало. Если вы заметили, в первых 4-5 турах я не смог полностью участвовать. Травмы сказались. Однако я стараюсь помочь команде в любой ситуации. После быстрейшего выздоровления, я постараюсь вновь внести свой вклад в победы «Кизилкума». Для меня важнее победа команды, чем забитый гол.
- Как вы оцениваете игру нашей сборной против Колумбии на чемпионате мира?
- Это наш первый чемпионат мира. Учитывая это, наши футболисты показали очень хорошую игру против Колумбии. Мы гордимся нашей командой. Это была отличная игра для дебюта. Соперник был силен, но наши ребята играли без страха и мужественно.
- Впереди еще один важный матч против Португалии. Что вы скажете перед игрой?
- Думаю, что, по сравнению с игрой против Колумбии, матч с Португалией не будет таким сложным. Конечно, соперник силен, мы это признаем. Но после первой игры уверенность в себе у наших ребят возросла. Они могут сыграть еще более активно против Португалии. С Божьей помощью у нас есть шанс добиться положительного результата.