Акмал Рустамов: «Истеъфо раҳбариятнинг қарори. Уни муҳокама қилмоқчи эмасман»
Хабарингиз бор, яқинда «Қизилқум» клубида бош мураббий ўзгарди. Бунгача ушбу лавозимда ишлаб келган маҳаллий мутахассис Акмал Рустамов ўрнига Жамшид Саидов тайинланди. Tribuna.uz Саидов билан «Қизилқум» бош мураббийига айлангач интервю уюштирганди. Энди эса навоийликларнинг собиқ устози Акмал Рустамовдан бизнинг нашримиз интервю олди.
- Акмал ака, аввало, «Қизилқум»дан истеъфога чиқишингиз ҳақида сўрамоқчиман. Буни қандай қабул қилдингиз?
- Истеъфо – ҳар бир мураббийнинг бошида бор. Бу раҳбариятнинг қарори ва уни муҳокама қилмоқчи эмасман. Албатта, қийин кечди. Бир йил давомида бор билимим ва кучимни ишга солдим. Билмаганларимни устозлардан сўраб, вазиятдан чиқишга ҳаракат қилдим. Ўтган бир йил мен учун катта мактаб ва катта тажриба бўлди.
- Ортда қолган 11 та тур бўйича қандай хулоса чиқардингиз? Яъни, мураббий сифатида кетишингиз сизга оғир ботмадими?
- Ортда қолган 11 тур жуда қизиқ бўлди. Ғалабалар ҳам, мағлубиятлар ҳам кузатилди. Лекин бир нарсани айта оламанки, 3-турдан кейин бирин-кетин асосий таркибдаги футболчиларимиз жароҳат олиб сафдан чиқа бошладилар. 6-турга келиб 6 нафар асосий таркиб ўйинчилари майдонга туша олмадилар. 11-тургача улардан фойдалана олмадик.
Шунга қарамай, ўрнини маҳаллий ёшлар билан тўлдирдик. Натижада 11 турдан 13 очко олиб, жадвалнинг 10-ўрнидамиз. Истеъфога келадиган бўлсак, буни тўғри қабул қилдим. Иш бор жойда хатоликлар ҳам бўлади. Ҳозир хатоларни тўғрилашга айни вақти. Хато ва камчиликлардан тўғри хулоса чиқариб, мураббий сифатида тўхтаб қолмаслик керак.
- Маълумки, «Қизилқум»даги фаолиятингиз мобайнида маҳаллий ёшлар тарбиясига ҳам алоҳида эътибор қаратдингиз ва бир қанча ёш ўйинчилар кўринди. Бу йўналиш раҳбариятнинг мақсадимиди ёки ўзингиз шу йўлни танлаганмидингиз?
- Жамоани қабул қилиб олганимда 7 нафар ўйинчи ёрдам бера олмасди. 5 нафари жароҳат, яна 2 нафари карточкалар сабабли эди. Шунда иккиланмасдан U21 жамоамиздан маҳаллий ёшларни чақириб, ўрнини тўлдирдик ва уларга ишонч билдирдик. 9 тур давомида мағлубиятга учрамадик. Бунда футболчиларнинг ҳиссаси катта бўлди. Натижада ўзларига ишонишни бошладилар. Ёшларга келсак, ўзим унгача U21 жамоасини уч йил давомида бошқариб келганман. Ўшанда асосий таркибга тортадиган футболчилар йўқ эмасди. Уларга ҳам имконият бердик. Ўзларини кўрсатишди ва йил охирида 13-ўриндан 9-ўринга кўтарилдик. Ҳар бир жамоада клуб тарбияланувчиларига ҳам имконият бериш керак. Чунки улар «Қизилқум» клуби келажагини таъминлайдилар.
Раҳбарият билан келишган ҳолда ёшларни тарбиялашда давом этдик. Кўрганингиздек, бу ишимиз бирин-кетин мевасини берди. Акмал Музаффаров, Муродали Усмонов, Бобомурод Бозоров, Ғиёс Ризақулов, Шахзод Туропов ва яна бошқалар асосий таркиб футболчиларига айландилар ва мен бундан хурсандман. Бир йил давомида 6-7 нафар ёшларимизни тарбиялашга улгурдик.
- «Қизилқум» ҳозирда 10-ўринда. Ҳолбуки, вазият у қадар жиддий эмасдек кўринганди. Мана шундай ҳолатда истеъфога чиқишингиз ўзингиз учун кутилмаган ҳолат бўлиб туюлмадими?
- Айтиб ўтганимдек, жамоа ҳозирда 10-поғонада, вазият у қадар жиддий эмасди. Бу раҳбариятнинг қарори, уни муҳокама қилмоқчи эмасман. Шундай вазиятлар бўлдики, жамоа бирин-кетин 4 та ўйинда мағлубиятга учрадик. Ўшанда ҳам истеъфо ҳақида гап-сўзлар чиққанди. Бироқ раҳбарият менга ишонишда давом этди. Вазиятни тўғриладик. 4 мағлубиятдан кейин сафарда «Сурхон» устидан ғалаба қозондик ва уйда «Қўқон-1912» жамоасини ютдик. Ўтган бир йил давомидаги қилинган ишларни таҳлил қилиб чиқаман. Чунки танқид келажак меваси. Одам ўзини-ўзи танқид қилиб туриши керак.
-Айтинг-чи, «Қизилқум»даги фаолиятингиз давомида ўзингиз учун энг ёққан нарса нима бўлди?
- Футболчиларим, мураббийлар штаби, раҳбарият билан бир оила бўла олдик ва ёмон натижа кўрсатмадик. Айниқса, ўтган мавсумда 9 ўйинда мағлубиятга учрамасдан жамоани хавфли зонадан олиб чиқишга муваффақ бўлдик ва чемпионатни турнир жадвали ўртасида тугатганимиз ёқимли бўлди.
- Мураббий сифатида кейинги режангиз қандай? Олдингизда таклифлар бор, деб эшитдим…
- Таклифлар бор. Оилам билан муҳокама қилиб бир қарорга келаман. Бир йил мобайнида бизни қўллаб-қувватлаган мухлисларимизга, раҳбариятимизга алоҳида раҳмат айтмоқчиман. Мураббий сифатида ўтган бир йил мен учун катта мактаб ва катта тажриба бўлди. Ўқишда ва изланишда давом этиб, хатолардан тўғри хулоса чиқариб, ўз устимда ишлашда давом этаман.

Акмал Рустамов: «Решение об отставке приняло руководство. Не хочу это обсуждать»
Как известно, недавно в клубе «Кызылкум» произошла смена главного тренера. Вместо местного специалиста Акмала Рустамова, занимавшего этот пост ранее, назначен Джамшид Саидов. Tribuna.uz организовала интервью с Саидовым после его назначения главным тренером «Кызылкума». Теперь же наше издание провело интервью с бывшим наставником навоийцев Акмалом Рустамовым.
- Акмал ака, прежде всего, хотел бы спросить о вашей отставке из «Кызылкума». Как вы это восприняли?
- Отставка – это то, с чем сталкивается каждый тренер. Это решение руководства, и я не хочу его обсуждать. Конечно, было сложно. В течение года я вкладывал все свои знания и силы в работу. Спрашивал у наставников о том, чего не знал, и пытался выйти из ситуации. Прошедший год стал для меня большой школой и огромным опытом.
- Какие выводы вы сделали из прошедших 11 туров? Является ли ваш уход тяжёлым ударом для вас как для тренера?
- Прошедшие 11 туров были очень интересными. Были как победы, так и поражения. Но могу сказать одно: после третьего тура один за другим начали выбывать из строя ключевые игроки из основного состава из-за травм. К шестому туру на поле не могли выйти шесть основных игроков. До 11-го тура мы не могли использовать их.
Несмотря на это, мы заполнили их места местной молодёжью. В результате из 11 туров мы набрали 13 очков и находимся на 10-й позиции в таблице. Что касается отставки, я принял её правильно. В работе всегда есть ошибки. Сейчас самое время исправлять ошибки. Нельзя останавливаться на ошибках и недостатках, а нужно извлекать из них правильные выводы и продолжать развиваться как тренер.
- Известно, что в период вашей работы в «Кызылкуме» вы уделяли особое внимание воспитанию местной молодёжи, и на поле появилось несколько молодых игроков. Было ли это целью руководства или вы сами выбрали этот путь?
- Когда я принял команду, семь игроков не могли помочь. Пятеро из-за травм, ещё двое из-за карточек. Тогда, не раздумывая, мы вызвали местную молодёжь из нашей команды U21, чтобы заполнить их место и доверить им. В течение девяти туров мы не проигрывали. В этом была большая заслуга игроков. В результате они начали верить в себя. Что касается молодёжи, то до этого я три года руководил командой U21. Тогда не было недостатка в игроках, которые могли бы войти в основной состав. Мы дали им шанс. Они себя показали, и к концу года мы поднялись с 13-го места на 9-е. В каждой команде нужно давать шанс воспитанникам клуба. Ведь они гарантируют будущее клуба «Кызылкум».
С руководством мы продолжили развивать молодёжь. Как видите, наша работа начала приносить плоды одна за одной. Акмал Музфаров, Муродали Усмонов, Бобомурод Бозоров, Гийос Ризакулов, Шахзод Туропов и другие стали игроками основного состава, и я рад этому. В течение года мы успели воспитать 6-7 наших молодых игроков.
- «Кызылкум» сейчас на 10-м месте. Однако ситуация не казалась такой серьёзной. Было ли для вас неожиданностью уходить в отставку в такой ситуации?
- Как я уже упоминал, команда сейчас на 10-й позиции, ситуация не была такой серьёзной. Это решение руководства, и я не хочу его обсуждать. Были такие моменты, когда мы проиграли подряд четыре игры. Тогда тоже ходили разговоры об отставке. Однако руководство продолжало доверять мне. Мы исправили ситуацию. После четырёх поражений мы победили «Сурхон» на выезде и выиграли у команды «Коканд-1912» дома. Я анализирую работу, проделанную за прошедший год. Потому что критика – это плод будущего. Человек должен самокритично относиться к себе.
- Скажите, что вам больше всего понравилось в вашей работе в «Кызылкуме»?
- Мы смогли стать одной семьёй с моими игроками, тренерским штабом и руководством, и не показали плохих результатов. Особенно в прошлом сезоне мы сумели вывести команду из опасной зоны, не проиграв в девяти играх, и завершили чемпионат в середине турнирной таблицы, что приятно.
- Какие у вас планы как у тренера? Я слышал, у вас есть предложения…
- Предложения есть. Я обсудю это с семьёй и приму решение. Хочу поблагодарить наших болельщиков и руководство за поддержку в течение года. Для меня, как для тренера, прошедший год был большой школой и огромным опытом. Продолжу учиться и искать, извлекать правильные выводы из ошибок и работать над собой.