Франция миллий жамоаси сардори Килиан Мбаппе 2026 йилги жаҳон чемпионати 1/8 финал босқичида Парагвай дарвозасини ишғол қилди (1:0) ва шу орқали жаҳон чемпионатлари тарихида ҳеч ким уддалай олмаган статистик рекордни ўрнатди.
ESPN нашрининг маълум қилишича, Мбаппе миллий жамоалар иштирокидаги энг нуфузли мусобақаларнинг 3 та плей-офф босқичида камида 3 тадан гол урган тарихдаги ягона футболчига айланди.
Килиан 2018 йил Россияда ўтказилган жаҳон чемпионати плей-офф босқичида 3 та, 2022 йил Қатардаги мундиалда 5 та, 2026 йилги жаҳон чемпионатида эса ҳозирнинг ўзида 2 ўйинда 3 та гол урди.
Маълумот ўрнида, 2026 йилги жаҳон чемпионати чоракфинал босқичида Франция миллий жамоаси Марокашга қарши баҳс олиб боради.

Мбаппе — единственный футболист в истории, забивший не менее 3 голов в плей-офф трёх чемпионатов мира
4 июля, 23:10
Килиан также поразил ворота Парагвая в 1/8 финала чемпионата мира.
Капитан сборной Франции Килиан Мбаппе забил в ворота Парагвая в 1/8 финала чемпионата мира 2026 года (1:0) и тем самым установил статистический рекорд, который ещё никому не удавался в истории чемпионатов мира.
Как сообщает издание ESPN, Мбаппе стал единственным футболистом в истории, забившим не менее 3 голов в трёх плей-офф стадиях самых престижных международных турниров.
Килиан забил 3 гола на чемпионате мира 2018 года в России, 5 голов на мундиале 2022 года в Катаре и уже 3 гола в двух играх на чемпионате мира 2026 года.
Стоит отметить, что в четвертьфинале чемпионата мира 2026 года сборная Франции сыграет против Марокко.