Златко Далич Хорватия миллий жамоаси бош мураббийи лавозимини тарк этади. Бу ҳақда Jutarnji List нашри хабар берди.
59 ёшли мутахассиснинг Хорватия футбол иттифоқи (HNS) билан шартномаси якунига етди. Маълум қилинишича, Далич 2026 йилги жаҳон чемпионати бошланишидан олдин Бирлашган Араб Амирликлари клубидан бир мавсум учун 5 миллион евро миқдоридаги таклифни қабул қилган. У келаси ҳафта миллий жамоадан кетишини расман эълон қилиши кутилмоқда.
Хорватия футбол иттифоқи Даличнинг ўрнига асосий номзод сифатида Славен Билич вариантини кўриб чиқмоқда. У 2006–2012 йиллар оралиғида ҳам миллий жамоани бошқарган, шундан сўнг «Локомотив» клубига ўтиб, у ерда бир мавсум ишлаган.
Маълум қилинишича, Хорватиянинг 2026 йилги жаҳон чемпионати 1/16 финал босқичида Португалияга 1:2 ҳисобида мағлуб бўлганидан кейин мамлакат футбол иттифоқи раҳбарияти ичида Билич номзоди муҳокама қилинган. Таъкидланишича, мутахассис миллий жамоага қайтишга тайёр.
Маълумот ўрнида, Далич 2017 йилдан буён Хорватия миллий жамоасини бошқариб келаётганди. Унинг қўл остида жамоа 2018 йилги жаҳон чемпионатида кумуш, 2022 йилги жаҳон чемпионатида эса бронза медалларини қўлга киритган.

Под руководством Златко команда завоевала серебро на мундиале 2018 года и бронзу в 2022 году.
Контракт 59-летнего специалиста с Хорватским футбольным союзом (HNS) истек. Сообщается, что Далич принял предложение на сумму 5 миллионов евро за сезон от клуба в Объединённых Арабских Эмиратах перед началом чемпионата мира 2026 года. Ожидается, что на следующей неделе он официально объявит об уходе из национальной команды.
Хорватский футбольный союз рассматривает Славена Билича как основного кандидата на замену Далича. Он уже возглавлял сборную в 2006–2012 годах, после чего перешёл в клуб «Локомотив», где проработал один сезон.
Сообщается, что после поражения Хорватии от Португалии со счётом 1:2 в 1/16 финала чемпионата мира 2026 года внутри руководства футбольного союза обсуждалась кандидатура Билича. Отмечается, что специалист готов вернуться к национальной команде.
Напомним, Далич возглавлял сборную Хорватии с 2017 года. Под его руководством команда завоевала серебро на чемпионате мира 2018 года и бронзу на чемпионате мира 2022 года.