Солбаккен: «Энг аввало, Бразилияни жамоа сифатида тўхтатишимиз лозим»
Норвегия миллий жамоаси бош мураббийи Столе Солбаккен 2026 йилги жаҳон чемпионати 1/8 финал босқичи доирасидаги Бразилияга қарши учрашув ҳақида фикр билдирди.
«Бразилия, албатта, фаворит. Лекин бир неча йил олдингидек мутлақ устунликка эга эмас. Биз анча вақтдан бери яхши футбол намойиш этиб келяпмиз, ўз кучимизга ишонамиз ва тўп билан ҳам жуда яхши ҳаракат қиламиз.
Бу бизга ёрдам беради, аммо Бразилияга қарши муваффақият қозониш учун энг яхши ўйинимизни намойиш этишимиз керак.
Турнир давомида бразилияликлар сезиларли даражада кучайди. Уларнинг Японияга қарши иккинчи бўлими эса бу жаҳон чемпионатидаги энг яхши ўйинларидан бири бўлди.
Уларда тўхтатиш керак бўлган кучли футболчилар жуда кўп. Бироқ энг аввало, Бразилияни жамоа сифатида тўхтатишимиз лозим. Буни айтиш осон, амалга ошириш эса қийин. Шунга қарамай, биз яхши тайёргарлик кўрдик.
Бизнинг асосий кучимиз — рақиб ким бўлишидан қатъи назар, ўз ўйин услубимизга содиқ қолишимиздир. Албатта, рақибнинг кучли томонларини чеклашга ҳаракат қиламиз, аммо шу билан бирга имкони борича ўз футболимизни намойиш этишни хоҳлаймиз», — деди Солбаккен.
Маълумот ўрнида, Бразилия ва Норвегия миллий жамоалари ўртасидаги 2026 йилги жаҳон чемпионати 1/8 финал босқичи доирасидаги баҳс 5 июлдан 6 июлга ўтар кечаси Тошкент вақти билан 01:00 да старт олади.

Главный тренер сборной Норвегии Столе Сольбаккен поделился мнением о предстоящем матче 1/8 финала чемпионата мира 2026 года против Бразилии.
«Бразилия, безусловно, фаворит. Однако уже не обладает абсолютным превосходством, как несколько лет назад. Мы уже давно демонстрируем хороший футбол, верим в свои силы и прекрасно обращаемся с мячом.
Это поможет нам, но чтобы добиться успеха против Бразилии, мы должны показать свою лучшую игру.
В течение турнира бразильцы значительно усилились. Их вторая половина против Японии стала одним из лучших матчей этого чемпионата мира.
У них очень много сильных игроков, которых нужно остановить. Но прежде всего, нам нужно остановить Бразилию как команду. Сказать это легко, но реализовать сложно. Тем не менее, мы хорошо подготовились.
Наша основная сила — это верность своему стилю игры, независимо от соперника. Конечно, мы постараемся ограничить сильные стороны соперника, но в то же время хотим показать свой футбол, насколько это возможно», — сказал Сольбаккен.
Напомним, что матч 1/8 финала чемпионата мира 2026 года между сборными Бразилии и Норвегии начнётся в ночь с 5 на 6 июля по ташкентскому времени в 01:00.