КОНКАКАФга аъзо бир қатор давлатлар ФИФА президенти Жанни Инфантинонинг қайта сайланишини қўллаб-қувватловчи мактубларини қайтариб олиш имкониятини кўриб чиқмоқда.
The Guardian хабарига кўра, конфедерацияга аъзо кўплаб федерациялар аввалроқ Инфантинони қўллаб-қувватлаган бўлса-да, энди ўз позициясини ўзгартиришга тайёр.
Аввалроқ УEФАнинг Финляндия, Уэлс, Швеция ва Сербия каби бир қатор аъзолари ҳам ФИФА раҳбариятига ишонч йўқолганини маълум қилган эди.
Манбага кўра, КОНКАКАФнинг фавқулодда йиғилишида айрим давлатлар Инфантинони қўллаб-қувватлашдан воз кечишга ваъда берган. Ҳатто айрим федерациялар буни норасмий тарзда аллақачон амалга оширгани ҳам истисно қилинмаяпти.
Шунингдек, АҚШ футбол федерацияси ҳам ЖЧ-2026 вақтида Фоларин Балогуннинг дисквалификацияси АҚШ президенти Доналд Трамп аралашувидан сўнг бекор қилингани билан боғлиқ можаро сабаб Инфантинодан норози экани таъкидланмоқда.
Маълумот учун, АҚШ, Мексика, Коста-Рика ва Ямайка 2031 йилги аёллар ўртасидаги Жаҳон чемпионатини биргаликда ўтказишга даъвогарлик қилмоқда. Мусобақа мезбони бўйича якуний қарор ФИФАнинг ноябр ойидаги конгрессида қабул қилинади.

Страны КОНКАКАФ также могут отказаться от поддержки Инфантино
Ряд стран-членов КОНКАКАФ рассматривает возможность отзыва своих писем поддержки переизбранию президента ФИФА Джанни Инфантино.
По сообщению The Guardian, хотя многие федерации конфедерации ранее поддержали Инфантино, теперь они готовы изменить свою позицию.
Ранее ряд членов УЕФА, таких как Финляндия, Уэльс, Швеция и Сербия, также заявили о потере доверия к руководству ФИФА.
По данным источника, на экстренном заседании КОНКАКАФ некоторые страны пообещали отказаться от поддержки Инфантино. Не исключено, что некоторые федерации уже неофициально сделали это.
Также отмечается, что Футбольная федерация США недовольна Инфантино из-за скандала с дисквалификацией Фоларина Балогуна на ЧМ-2026, который был отменен после вмешательства президента США Дональда Трампа.
Для информации, США, Мексика, Коста-Рика и Ямайка претендуют на совместное проведение чемпионата мира среди женщин в 2031 году. Окончательное решение о хозяине турнира будет принято на конгрессе ФИФА в ноябре.