Германия миллий жамоаси сардори ва яримҳимоячиси Йозуа Киммих немисларнинг жаҳон чемпионатидаги илк ўйини арафасида мусобақа, жамоадаги ҳолат ва асосий мақсад ҳақида гапирди.
«Биз яна бир бор Германия биз билан фахрланишини истаймиз Мана шу асосий мақсадимиз ҳисобланади. Бу ерда бутун мамлакатимиз номидан иштирок этишимизни яхши биламиз. Йирик турнирда Германия номидан қатнашиш — буткул бошқа масала. Бизда Германияга қувонч ва ҳаяжон улашиш учун улкан имконият бор. Жамоа сардори сифатида менинг вазифами бироз ўзгарди.
Жамоамиздаги ижобий энергияни ҳис қиляпман. Агар биз бор кучимиз билан ҳаракат қилсак, чин қалбдан, қатъият ва иштиёқ билан ўйнасак, эҳтимол, бу энергияни бутун мамлакатга етказиб бера олармиз ҳамда ЖЧ-2006дагидек ҳолат такрорланар. Ўша мундиални болалигимда ўз кўзларим билан кўрганман ва барчасини ўзимда ҳис қилганман. Майдонда бизга қийин бўладиган ҳолатлар ҳам бўлади, албатта. Мамлакат бизни қўллаб-қувватлаётганини сезиб туриш, бизга катта ёрдам бериши мумкин», - дея Киммих сўзларини келтирди Bild.
Эслатиб ўтамиз, Германия миллий жамоаси E гуруҳида Кюрасао, Кот‑д’Ивуар ва Эквадор жамоаларига қарши майдонга тушади.

Полузащитник и капитан сборной Германии Йозуа Киммих накануне стартового матча национальной команды на чемпионате мира поделился размышлениями об атмосфере крупного турнира и обозначил главную цель команды на соревнование. Сегодня, 14 июня, немецкая команда сыграет матч 1-го тура с Кюрасао. Начало встречи — в 20:00 мск.
«Мы хотим вновь заставить Германию гордиться нами. Это наша главная цель. Мы знаем, что здесь представляем всю нашу страну. Чувствуешь, что выступать на крупном турнире за Германию — это совсем другое дело. У нас есть огромная возможность подарить Германии волнение и радость. Как у капитана моя роль стала чуть более особенной.
Я ощущаю много позитивной энергии в нашей команде. Если мы выложимся по полной, будем играть с душой, решимостью и страстью, то, возможно, сможем передать эту энергию всей стране и дать такой же импульс, какой создал чемпионат мира 2006 года. Я пережил тот чемпионат в детстве и видел всё своими глазами. Будут и такие моменты, когда нам придётся непросто на поле. Осознание того, что страна поддерживает нас, может очень сильно помочь», - приводит слова Киммиха Bild.
В группе E на чемпионате мира по футболу 2026 года сборная Германии сыграет с Кюрасао, Кот‑д’Ивуаром и Эквадором. ЧМ-2026 года проходит с 11 июня по 19 июля в США, Канаде и Мексике.