Айни пайтда ЎФА мажлислар залида Ўзбекистон миллий жамоаси бош мураббийи Фабио Каннаваро иштирокида матбуот анжумани бўлиб ўтмоқда.
Италиялик мутахассис Жаҳон чемпионатидан кейин миллий жамоани тарк этиб, дам олиш учун Италияга кетгани ҳақидаги хабарларни рад этди.
«Жаҳон чемпионатидан кейин дарҳол Италияга дам олиш учун кетди, деган гаплар ҳақиқатга тўғри келмайди. Мен мундиал якунига қадар Нью-Йоркдаги меҳмонхонада миллий жамоа билан бирга бўлдим.
Суперлигада танаффус бўлгани учун уйимга бориб келдим. Чемпионат қайта бошланганидан кейин эса Ўзбекистонга қайтдим ва ўйинларни мунтазам кузатиб боряпман», — деди Каннаваро.
Шунингдек, мураббий миллий жамоанинг асосий камчилиги ҳақида ҳам тўхталиб ўтди.
«8–9 ой олдин ҳам мавжуд муаммолар ва футболчиларимиз даражаси ҳақида гапиргандим. Биз доимо интенсивлик масаласига эътибор қаратдик. Футболчилар юқори темпда ўйнаши кераклигини таъкидлаб келганман.
Жаҳон чемпионатида ўйин суръати жуда юқори бўлишини олдиндан билардим. Балки кўпчилик мундиалда қийналмаймиз деб ўйлагандир, аммо мен бу ҳақда аввалдан огоҳлантиргандим», — дея қўшимча қилди мутахассис.

Каннаваро: «Это далеко от правды, что я ушел в отпуск после чемпионата мира»
Главный тренер сборной Узбекистана рассказал о своей деятельности после чемпионата мира и главных проблемах команды.
В настоящее время в актовом зале Федерации футбола Узбекистана проходит пресс-конференция с участием главного тренера сборной Узбекистана Фабио Каннаваро.
Итальянский специалист опроверг слухи о том, что он покинул сборную после чемпионата мира и уехал в Италию на отдых.
«Разговоры о том, что я сразу после чемпионата мира уехал в Италию на отдых, не соответствуют действительности. До окончания турнира я находился с национальной сборной в отеле в Нью-Йорке.
Из-за перерыва в Суперлиге я съездил домой. После возобновления чемпионата вернулся в Узбекистан и продолжаю регулярно наблюдать за играми», — сказал Каннаваро.
Также тренер остановился на главной слабости сборной.
«Я говорил о существующих проблемах и уровне наших футболистов еще 8–9 месяцев назад. Мы всегда уделяли внимание вопросу интенсивности. Я постоянно подчеркивал, что футболисты должны играть в высоком темпе.
Я знал заранее, что на чемпионате мира темп игры будет очень высоким. Возможно, многие думали, что на мировом первенстве нам не будет сложно, но я предупреждал об этом заранее», — добавил специалист.