Каннаваро: «Алиқулов режаларимни ўзгартириб юборди»
Ўзбекистон миллий жамоаси бош мураббийи Фабио Каннаваро жаҳон чемпионатида 3 нафар марказий ҳимоячи билан ўйнашга мажбур бўлганини айтиб ўтди.
«Очиғини айтсам, Алиқулов менинг мундиал олдидан ўйлаб қўйган режаларимни ўзгартириб юборди. Унинг жароҳати сабаб тактик ўзгартиришга қўл урмасликка қарор қилдим.
Мен шу пайтгача фақатгина «Удинезе»да 3 нафар марказий ҳимоячи билан ўйнаганман. Қолган барча ишлаган жамоамда асосан 2 нафар марказий ҳимоячи майдонга тушарди.
Асосий тактик схемам 4-3-3 кўринишида бўлган. Бизда 4 ҳимоячи билан ўйнаш ҳужумдаги имкониятларимизни ҳам оширади.
Шунингдек, Осиёда ҳам Португалия ёки Колумбия даражасидаги жамоалар йўқ. Шундай экан, фалсафий қарашларимизни ривожлантирган ҳолда шу йўсинда давом этишиимиз керак.
Сентябр ойида барча ёш тоифасидаги мураббийлар билан учрашишни режа қилганман. Сабаби, футболчиларимизга болалигиданоқ қандай футбол ўйнаш кераклигини тушунтириб бориш муҳим», — деди Ўзбекистон миллий жамоаси бош мураббийи.

Главный тренер сборной Узбекистана Фабио Каннаваро отметил, что на чемпионате мира ему пришлось играть с тремя центральными защитниками.
«Честно говоря, Аликулов изменил мои планы, задуманные перед мундиалем. Из-за его травмы я решил не вносить тактические изменения.
До этого я лишь в «Удинезе» играл с тремя центральными защитниками. Во всех остальных командах, где я работал, на поле выходили в основном два центральных защитника.
Основная тактическая схема у меня была 4-3-3. Игра с четырьмя защитниками также увеличивает наши шансы в атаке.
К тому же, в Азии нет команд такого уровня, как Португалия или Колумбия. Поэтому, мы должны продолжать развивать наши философские взгляды в этом направлении.
В сентябре я планирую встретиться со всеми тренерами возрастных категорий. Потому что важно объяснять нашим футболистам, как играть в футбол с детства», — сказал главный тренер сборной Узбекистана.
Ранее Каннаваро говорил о том, что на мундиале хотел дать возможность всем нашим вратарям проявить себя.