Блаттер ФИФА президентлигига аёл номзодни тавсия қилди
ФИФАнинг собиқ президенти Йозеф Блаттер халқаро футбол ташкилотига янги раҳбар сифатида Норвегия футбол ассоциацияси президенти Лисе Клавенесс номзодини илгари сурди.
Блаттернинг фикрича, ФИФАда юзага келган муаммоларни ҳал қилиш учун кескин ўзгаришлар ва янги бошқарув зарур.
«Лисе Клавенесс энг юқори ҳурматга лойиқ инсон. У доимо ўз принципларига содиқ қолган ва ҳеч қачон оқим бўйлаб сузмаган. Менимча, ФИФАни энди аёл бошқарадиган вақт келди», — деб ёзди Блаттер Х ижтимоий тармоғидаги саҳифасида.
Аввалроқ Жанни Инфантино Марокашда ФИФА раҳбариятининг фавқулодда йиғилишини чақиргани ҳақида хабарлар тарқалган эди. УEФА, КОНКАКАФ ва ОФК раҳбариятга ишончсизлик билдирган ҳамда ФИФА президентлиги учун муқобил номзод излашни бошлагани айтилмоқда.
Маълумот учун, агар Жанни Инфантино лавозимида қоладиган бўлса, УEФА, КОНКАКАФ ва ОФК таркибидаги айрим давлатлар ФИФА мусобақаларини бойкот қилиш эҳтимолини ҳам истисно этмаяпти.

Блаттер предложил женщину-кандидата на пост президента ФИФА
Бывший президент ФИФА Йозеф Блаттер выдвинул кандидатуру президента Норвежской футбольной ассоциации Лизе Клавенесс в качестве нового руководителя международной футбольной организации.
По мнению Блаттера, для решения проблем, возникших в ФИФА, необходимы кардинальные изменения и новое руководство.
«Лизе Клавенесс заслуживает наивысшего уважения. Она всегда была верна своим принципам и никогда не плыла по течению. Я считаю, что пришло время, чтобы ФИФА управляла женщина», — написал Блаттер на своей странице в социальной сети X.
Ранее сообщалось, что Джанни Инфантино созвал внеочередное собрание руководства ФИФА в Марокко. УЕФА, КОНКАКАФ и АФК выразили недоверие руководству и начали искать альтернативного кандидата на пост президента ФИФА.
Напоминаем, что если Джанни Инфантино останется на своей должности, некоторые страны, входящие в УЕФА, КОНКАКАФ и АФК, не исключают возможность бойкота соревнований ФИФА.