FIFA Венесуэладаги зилзила жабрланувчилари учун 1 миллион доллар хайрия қилди
Халқаро футбол федерацияси (FIFA) жамғармаси Венесуэлада юз берган кучли зилзиладан жабрланган ҳудудларга шошилинч гуманитар ёрдам кўрсатиш учун 1 миллион доллар ажратади. Бу ҳақда Ole нашри хабар берди.
Манбага кўра, ажратилган маблағ фавқулодда вазиятларга жавоб бериш хизматлари имкониятларини кенгайтириш, шунингдек, маҳаллий ташкилотларга вайрон бўлган инфратузилмани тиклаш ишларини бошлашда ёрдам беришга йўналтирилади.
Қайд этилишича, мазкур ташаббус FIFA жамғармасининг табиий офатлар ва техноген ҳалокатлардан жабр кўрган ҳудудларни тезкор қўллаб-қувватлаш бўйича дастури доирасида амалга оширилмоқда.
FIFA президенти Жанни Инфантино бу борада шундай деди:
«Венесуэла халқи ушбу оғир кунларда жаҳон футбол оиласининг тўлиқ ҳамжиҳатлигига ишониши мумкин. Футбол, айниқса инқироз даврида, инсонларни бирлаштириш ва умид бағишлаш хусусиятига эга. Ташкилот жамғармаси орқали Венесуэла халқига, шунингдек, энг муҳтож инсонларга тезкор ёрдам етказиш учун тинимсиз меҳнат қилаётган гуманитар ташкилотлар ва маҳаллий ҳамкорларни қўллаб-қувватлаш имкониятига эга эканимиздан фахрланамиз», — деди Инфантино.

Фонд Международной федерации футбола (ФИФА) выделит 1 миллион долларов на экстренную гуманитарную помощь регионам, пострадавшим от сильного землетрясения в Венесуэле. Об этом сообщил журнал Ole.
По данным источника, выделенные средства будут направлены на расширение возможностей служб реагирования на чрезвычайные ситуации, а также на помощь местным организациям в начале работ по восстановлению разрушенной инфраструктуры.
Отмечается, что эта инициатива осуществляется в рамках программы фонда ФИФА по быстрой поддержке регионов, пострадавших от природных и техногенных катастроф.
Президент ФИФА Джанни Инфантино заявил об этом следующим образом:
«Народ Венесуэлы может рассчитывать на полную солидарность мировой футбольной семьи в эти трудные дни. Футбол, особенно в периоды кризиса, обладает способностью объединять людей и вселять надежду. Мы гордимся тем, что через фонд организации мы имеем возможность поддержать народ Венесуэлы, а также гуманитарные организации и местных партнеров, которые неустанно работают над доставкой быстрой помощи наиболее нуждающимся людям», — сказал Инфантино.