Эрон мундиалда иштирок этмаса, унинг ўрнини катта эҳтимол билан бошқа Осиё жамоаси эгаллайди
Эрон миллий жамоаси 2026 йилги жаҳон чемпионатида иштирок этмаслиги мумкин. Бу ҳақда ESPN хабар берди.
Бундай ҳолат юз берса, унинг ўрнини катта эҳтимол билан Осиё футбол конфедерациясидан бошқа жамоа эгаллайди. Эрон ўрнига энг асосий номзод сифатида Ироқ миллий жамоаси кўрилмоқда.
31 март куни ироқликлар қитъалараро плей-офф финалида Боливия — Суринам жуфтлиги ғолибига қарши майдонга тушади. Агар Ироқ ушбу баҳсда мағлуб бўлса, жаҳон чемпионатига Эрон ўрнига айнан шу жамоа йўлланма олиши мумкин.
Агар Ироқ плей-офф орқали турнирга тўғридан-тўғри йўлланмани қўлга киритса, навбатдаги номзод сифатида Бирлашган Араб Амирликлари миллий жамоаси кўриб чиқилади. БАА Осиё қитъасининг саралаш босқичи финалида Ироққа мағлуб бўлган ва ОФК жамоалари орасида кейинги навбатда турибди.

Если Иран не примет участие в мундиале, его место, скорее всего, займет другая азиатская команда
Национальная команда Ирана может не принять участие в чемпионате мира 2026 года. Об этом сообщает ESPN.
Если это произойдет, его место, скорее всего, займет другая команда из Азии. Основным претендентом на место Ирана считается сборная Ирака.
31 марта иракцы сыграют в финале межконтинентального плей-офф против победителя пары Боливия — Суринам. Если Ирак проиграет в этом матче, то именно эта команда может получить путевку на чемпионат мира вместо Ирана.
Если Ирак напрямую получит путевку на турнир через плей-офф, следующим кандидатом будет рассматриваться национальная команда Объединенных Арабских Эмиратов. ОАЭ проиграли Ираку в финале азиатского отборочного этапа и стоят в очереди среди команд АФК.
Ранее министр спорта Ирана объявил, что национальная команда не примет участие в чемпионате мира подробнее тут.