Эрон футбол федерацияси 2026 йилги жаҳон чемпионатида миллий жамоа ўйинларини АҚШдан Мексикага кўчириш масаласида FIFA билан музокара олиб бормоқда. Бу ҳақда AFP агентлиги Эроннинг Мексикадаги элчихонасига таяниб хабар берди.
Элчихонанинг X ижтимоий тармоғида эълон қилинган баёнотда федерация раҳбари Меҳди Тож шундай деган: «АҚШ президенти Доналд Трамп Эрон миллий жамоаси хавфсизлигини кафолатлай олмаслигини очиқ айтганидан кейин, албатта, биз Америкага бормаймиз.
Айни пайтда FIFA билан жаҳон чемпионатида Эрон миллий жамоаси ўйинларини Мексикада ўтказиш бўйича музокара олиб бормоқдамиз».
Ўтган ҳафта Трамп Эрон миллий жамоаси турнирга «ўз ҳаёти ва хавфсизлиги учун» бормаслиги кераклигини таъкидлаганди.
Маълумот ўрнида, эронликлар мундиалда G гуруҳидан жой олган. Ушбу гуруҳда Белгия, Миср ва Янги Зеландия жамоалари ҳам бор. Жамоа Янги Зеландия ва Белгияга қарши Лос-Анжелесда, Мисрга қарши эса Сиэтлда майдонга тушиши керак.
Агар жамоа турнирда иштирок эта олмаса, FIFA унинг ўрнига бошқа жамоани қидиришга мажбур бўлади. Эҳтимолий номзодлар сифатида Ироқ ва БАА миллий жамоалари кўрсатилмоқда.

Иранская федерация футбола ведёт переговоры с FIFA о переносе матчей национальной команды из США в Мексику на чемпионате мира 2026 года. Об этом сообщило агентство AFP со ссылкой на посольство Ирана в Мексике.
В заявлении, опубликованном на социальной сети X, глава федерации Мехди Тадж сказал: «После того как президент США Дональд Трамп открыто заявил, что не может гарантировать безопасность иранской национальной команды, конечно, мы не поедем в Америку.
В настоящее время мы ведём переговоры с FIFA о проведении матчей иранской национальной команды в Мексике во время чемпионата мира».
На прошлой неделе Трамп подчеркнул, что иранская национальная команда не должна ехать на турнир «ради своей жизни и безопасности».
Следует отметить, что иранцы находятся в группе G на мундиале, где также играют Бельгия, Египет и Новая Зеландия. Команда должна сыграть против Новой Зеландии и Бельгии в Лос-Анджелесе, а против Египта — в Сиэтле.
Если команда не сможет участвовать в турнире, FIFA будет вынуждена искать другую команду на замену. В качестве возможных кандидатов рассматриваются национальные команды Ирака и ОАЭ .