Дешам Евро-2016 ва ЖЧ-2022 финалларини эслаб, улардан энг оғриқлисини танлади
Франция миллий жамоаси бош мураббийи Дидие Дешам 2022 йилги Жаҳон чемпионати финалидаги мағлубият фаолиятидаги энг оғриқлиси эканини айтди.
Қатарда бўлиб ўтган 2022 йилги мундиал финалида Франция Argentinaга пеналтилар сериясида мағлуб бўлганди (асосий ва қўшимча вақт — 3:3, пеналтилар — 2:4).
«Афсус-надоматлар ҳақида гапиришни ёқтирмайман. Францияда ўтган Евро-2016 финалидаги мағлубият ҳам оғриқли бўлган, чунки биз 2000 йилдан бери ҳеч қандай соврин юта олмагандик. Яхшиямки, кўплаб ўйинчилар 2018 йилгача жамоада қолишди (ўша йили жаҳон чемпиони бўлди).
Доҳадаги финал ҳам жуда оғриқли бўлди, чунки жаҳон чемпиони бўлиш футболдаги энг юқори ютуқ ҳисобланади.
Ортга назар ташласам, ҳар икки финал ҳам биз учун омадсиз якунлангани учун оғриқли бўлганини тушунаман. Ҳатто FIFA йиғилишида менга Евро-2016 финалидаги Португалиянинг голи, агар ўша пайтда VAR бўлганида, ҳужум бошидаги қоидабузарлик сабабли ҳисобга олинмаслигини айтишди.
Бу умумий манзарани ўзгартирмайди. Агар биттасини танлашим керак бўлса, 2022 йилни айтардим, чунки бу жаҳон миқёсидаги улкан имкониятни қўлдан чиқариш бўлган»,

Дешам вспомнил финалы Евро-2016 и ЧМ-2022, назвав самый болезненный из них
Главный тренер сборной Франции Дидье Дешам заявил, что поражение в финале чемпионата мира 2022 года было самым болезненным в его карьере.
В финале мундиаля 2022 года, который прошел в Катаре, Франция проиграла Аргентине по пенальти (основное и дополнительное время — 3:3, пенальти — 2:4).
«Мне не нравится говорить о сожалениях. Поражение в финале Евро-2016, который проходил во Франции, тоже было болезненным, так как с 2000 года мы не выигрывали никаких трофеев. К счастью, многие игроки остались в команде до 2018 года (в тот год они стали чемпионами мира).
Финал в Дохе также был очень болезненным, так как стать чемпионом мира — это самая большая победа в футболе.
Оглядываясь назад, понимаю, что оба финала были болезненными, потому что завершились для нас неудачно. Даже на собрании FIFA мне сказали, что гол Португалии в финале Евро-2016, если бы тогда был VAR, не был бы засчитан из-за нарушения в начале атаки.
Это не меняет общую картину. Если бы нужно было выбрать один, я бы сказал 2022 год, потому что это была огромная упущенная возможность на мировом уровне»,