2026 йилги мундиал финалида икки жамоа ўзаро куч синашади.
Бу икки жамоанинг жаҳон чемпионати плей-офф босқичидаги илк ўзаро тўқнашуви бўлади. Умуман олганда, миллий жамоалар иштирокидаги расмий турнирларда бу уларнинг иккинчи учрашувидир. Илк баҳс 1966 йилги жаҳон чемпионати гуруҳ босқичида ўтказилган ва унда Аргентина 2:1 ҳисобида ғалаба қозонган.
Бундан ташқари, икки жамоа ўзаро 13 та ўртоқлик учрашувида майдонга тушган. Уларда Испания 6 марта, Аргентина 5 марта ғалаба қозонган, яна икки ўйин дуранг билан якунланган.
Қайд этиш лозим, шу йил март ойида Аргентина ва Испания Америка кубоги ҳамда Европа чемпионати ғолиблари ўртасида ўтказиладиган Финалиссима баҳсида ўзаро тўқнашиши керак эди. Бироқ учрашув кейинчалик бекор қилинди.
Маълумот ўрнида, аргентиналиклар яримфиналда Англияни 2:1 ҳисобида мағлуб этган бўлса, испанияликлар Францияни 2:0 ҳисобида енгди.
2026 йилги жаҳон чемпионати финали Ню-Йорк шаҳрида бўлиб ўтади. Ўйин 19 июлдан 20 июлга ўтар кечаси Тошкент вақти билан соат 00:00 да бошланади.

В финале чемпионата мира 2026 года национальные команды Аргентины и Испании встретятся друг с другом.
Это будет их первая встреча в плей-офф стадии чемпионата мира. В целом, это их второй матч на официальных турнирах. Первый поединок состоялся на групповом этапе чемпионата мира 1966 года, где Аргентина одержала победу со счётом 2:1.
Кроме того, команды провели 13 товарищеских матчей. В этих встречах Испания выиграла 6 раз, Аргентина - 5 раз, а еще два матча завершились вничью.
Следует отметить, что в марте этого года Аргентина и Испания должны были встретиться в Финалиссиме, матче между победителями Кубка Америки и чемпионата Европы. Однако встреча позже была отменена.
Стоит добавить, что аргентинцы в полуфинале победили Англию со счётом 2:1, а испанцы одержали победу над Францией со счётом 2:0.
Финал чемпионата мира 2026 года состоится в Нью-Йорке. Игра начнется в полночь с 19 на 20 июля по ташкентскому времени.