Аргентина футболчиларининг дисквалификациялари ўртоқлик ўйинларига ҳам ўтади
Аввалроқ FIFA ЖЧ финалидаги ҳаракатлари сабаб Паредес, Молина ва Алмадани бир неча баҳсларга четлатганди.
Аргентина миллий жамоаси футболчиларининг ЖЧ-2026 финалидаги хатти-ҳаракатлари учун берилган дисквалификация муддатига ўртоқлик ўйинлари ҳам ҳисобга олинади.
Эслатиб ўтамиз, Аргентина ва Испания (0:1) ўртасидаги финал баҳсидан сўнг майдонда жамоалар футболчилари ўртасида оммавий жанжал келиб чиққанди. Аргентина миллий жамоаси ва «Рома» ҳимоячиси Науэл Молина унинг ёнидан ўтиб кетаётган Испания сардори Родрининг кўкрагига қўли билан урган. «Манчестер Сити» яримҳимоячиси тўхтаб, Молина олдига борган ва улар ўртасида тортишув бошланган. Кейинчалик жанжалга бошқа футболчилар, жумладан, Леандро Паредес ҳам қўшилган.
Паредес дастлаб Испания миллий жамоаси ҳимоячиси Эрик Гарсияни қўпол тарзда итарган, сўнг унинг томоғидан ушлаган. Жамоадоши учун Гави ҳимояга келган, бироқ «Бока Хуниорс» яримҳимоячиси испаниялик футболчини ерга йиқитган.
Бундан ташқари, Аргентина мураббийлар штаби аъзоси Роберто Айяла финал ҳуштаги чалинганидан сўнг испаниялик яримҳимоячи Дани Олмо билан тортишган ва кейин унинг юзига урган. Шундан сўнг Эрик Гарсия қўли билан аргентиналик мутахассисни кўкрагидан енгилгина итарган.
ФИФА Паредесни 10 та, Молинани 7 та, Тиаго Алмадани эса 1 та ўйинга дисквалификация қилди. Айяла 3 та баҳсга четлатилди.
Аргентина футбол ассоциацияси (AFA) баёнотида шундай дейилади:
«Аргентина футбол ассоциацияси FIFA'га расмий равишда мурожаат қилиб, 2026 йилги Жаҳон чемпионати финали вақтида футболчиларига, шунингдек, ассоциациянинг ўзига нисбатан қўлланилган санкцияларни А даражасидаги ўртоқлик учрашувлари ва расмий ўйинларда (қайси бири аввал бўлиб ўтса, ўша баҳсдан бошлаб) ўташга рухсат беришни сўради. FIFA Интизом қўмитаси амалдаги низомларга мувофиқ ушбу сўровни қаноатлантиришга қарор қилди.
Шунга қарамай, AFA ўз ҳуқуқлари ва футболчиларининг ҳуқуқларини ҳимоя қилган ҳолда, FIFA Апелляция қўмитасига тегишли шикоятларни тақдим этиш учун қабул қилинган қарорларнинг ёзма асосланишини кутиб қолмоқда. Эҳтимол, якуний инстанция Спорт арбитраж суди (CAS) бўлиши мумкин».

Срок дисквалификации футболистов сборной Аргентины будет засчитываться и в товарищеских
Ранее ФИФА дисквалифицировала Паредеса, Молину и Алмаду на несколько матчей за их действия в финале чемпионата мира.
Срок дисквалификации футболистов сборной Аргентины, назначенный за их поведение в финале чемпионата мира — 2026, будет засчитываться и в товарищеских матчах.
Напомним, после финального матча между Аргентиной и Испанией (0:1) на поле произошла массовая потасовка между игроками обеих команд. Защитник сборной Аргентины и «Ромы» Науэль Молина ударил рукой в грудь капитана Испании Родри, который проходил мимо него. Полузащитник «Манчестер Сити» остановился и подошёл к Молине, после чего между ними началась словесная перепалка. Впоследствии в конфликт вмешались другие футболисты, в том числе Леандро Паредес.
Паредес сначала грубо толкнул защитника сборной Испании Эрика Гарсию, а затем схватил его за горло. За товарища по команде вступился Гави, однако полузащитник «Бока Хуниорс» повалил испанского футболиста на землю.
Кроме того, член тренерского штаба сборной Аргентины Роберто Айяла после финального свистка вступил в конфликт с испанским полузащитником Дани Ольмо, после чего ударил его по лицу. Затем Эрик Гарсия рукой слегка толкнул аргентинского специалиста в грудь.
ФИФА дисквалифицировала Паредеса на 10 матчей, Молину — на 7, а Тьяго Альмаду — на 1 матч. Айяла был отстранён на 3 встречи.
В заявлении Аргентинской футбольной ассоциации (AFA) говорится:
«Аргентинская футбольная ассоциация официально обратилась в ФИФА с просьбой разрешить отбывать санкции, применённые к её футболистам, а также к самой ассоциации за события, произошедшие во время финала чемпионата мира 2026 года, в матчах уровня А — товарищеских и официальных, начиная с той встречи, которая состоится раньше. Дисциплинарный комитет ФИФА решил удовлетворить данный запрос в соответствии с действующими регламентами.
Тем не менее AFA, продолжая защищать свои права и права своих футболистов, ожидает письменного обоснования принятых решений для подачи соответствующих апелляций в Апелляционный комитет ФИФА. Возможно, последней инстанцией станет Спортивный арбитражный суд (CAS)».