«Ҳалл Сити» клуби эгаси Ажун Иличали Чемпионшип плей-офф финалида «Мидлсбро»га мағлуб бўлса, судга мурожаат қилинишини маълум қилди.
23 май куни бўлиб ўтадиган финал баҳси ғолиби кейинги мавсум учун АПЛ йўлланмасини қўлга киритади.
Аввалроқ «Саутҳэмптон» таҳлилчиси «Мидлсбро» машғулотларини яширин тарзда кузатиб, тактикаларни суратга олгани билан боғлиқ можаро юзага келганди. Икки ўйин натижасига кўра «Саутҳэмптон» яримфиналда «Мидлсбро»ни мағлуб этиб, финалга чиққан эди.
Кейинчалик Англия футбол лигаси «Саутҳэмптон»ни финалдан четлатди ва клубдан кейинги мавсум учун 4 очко олиб ташланишини эълон қилди. Апелляция ҳам рад этилди. Натижада финалга «Мидлсбро» қайтарилди.
«Ҳуқуқшуносларимиз чоралар кўришимиз кераклигини айтмоқда. Биз фақат адолатни истаймиз. Агар адолат бузилса, футбол ҳеч кимга завқ бермайди.
Агар бу ҳолат шу қадар жиддий бўлса, нега «Саутҳэмптон»га яримфинални ўйнашга рухсат берилди? Нега тергов ўтказилиб, уларнинг ўрнига «Рексҳэм» қўйилмади?

Владелец клуба назвал возвращение «Мидлсбро» в финал неверным решением.
Владелец клуба «Халл Сити» Аджун Иличали заявил, что может обратиться в суд, если его команда проиграет «Мидлсбро» в финале плей-офф Чемпионшипа.
Победитель финального матча, который состоится 23 мая, получит путёвку в АПЛ на следующий сезон.
Ранее возник скандал, связанный с тем, что аналитик «Саутгемптона» тайно наблюдал за тренировками «Мидлсбро», фотографируя их тактики. По итогам двух матчей «Саутгемптон» победил «Мидлсбро» в полуфинале и вышел в финал.
Позже Английская футбольная лига дисквалифицировала «Саутгемптон» из финала и объявила о снятии с клуба 4 очков на следующий сезон. Апелляция была отклонена, и в финал был возвращён «Мидлсбро».
«Наши юристы говорят, что мы должны принять меры. Мы хотим только справедливости. Если справедливость нарушена, футбол не принесёт никому удовольствия.
Если ситуация настолько серьёзна, почему «Саутгемптону» разрешили играть полуфинал? Почему не было расследования, и вместо них не поставили «Рексем»?
Я считаю, что возвращение команды, выбывшей из турнира, — абсолютно неверное решение», — сказал Иличали.