Возиня Чилида ҳам «тахаллусидан» фойдалана олади
Кабо-Верде миллий жамоаси дарвозабони Возиня Чилининг «Коло-Коло» клуби билан шартнома имзолади ва мамлакат федерацияси унга ўз тахаллуси остида ўйнашга рухсат берди, деб хабар қилади ESPN.
Чили чемпионатида ўйинчиларнинг либосларида фақат уларнинг ҳақиқий фамилиялари ёзилиши кераклиги ҳақида қоида мавжуд. Бироқ асл исми Жозимар Жозе Эвора Диаш бўлган Возиня айнан ўз тахаллуси билан ЖЧ-2026да шуҳрат қозонди. Мусобақадаги муваффақиятли иштироки туфайли унинг ижтимоий тармоқлардаги аудиторияси бир неча мингдан миллионлаб обуначигача кўпайди.
Чили футбол федерациясининг қарорига кўра, 40 ёшли дарвозабон учун истисно қилинди ва бу чемпионатнинг бошқа клублари томонидан ҳам маъқулланди. Ушбу қарорни «Коло-Коло» клуби ва Возинянинг ўзи ҳам қўллаб-қувватлади. Футболчи душанба, 3 август куни клуб билан ушбу мавсум охиригача шартнома имзолади.
Эслатиб ўтамиз, Возиня аввалроқ сўнгги жамоаси Португалиянинг «Шавиш» клуби билан меҳнат шартномаси мундиал стартидан аввал якунланган ва кипер эркин агент мақомида эди. Возиня жаҳон чемпионати-2026да Кабо-Верде миллий жамоаси таркибида чоракфиналга қадар етиб боришни уддалади.

Голкипер сборной Кабо-Верде Возинья подписал контракт с чилийским клубом «Коло-Коло», и ему было разрешено выступать под своим псевдонимом, сообщает ESPN.
В чемпионате Чили существует правило, согласно которому на игровых футболках должны быть указаны только настоящие фамилии игроков. Однако Возинья, настоящее имя которого Жозимар Жозе Эвора Диаш, обрёл известность во время чемпионата мира 2026 года именно под своим прозвищем. Благодаря выступлению на турнире его аудитория в социальных сетях увеличилась с нескольких тысяч до миллионов подписчиков.
По решению футбольной федерации Чили для 40-летнего вратаря было сделано исключение, одобренное также другими клубами чемпионата. Это решение поддержали в «Коло-Коло» и сам Возинья, который в понедельник, 3 августа, подписал контракт с клубом до конца текущего сезона.
Возинья ранее находился в статусе свободного агента, а его последней командой был португальский клуб «Шавиш». На чемпионате мира 2026 года он в составе сборной Кабо-Верде достиг стадии 1/16 финала, где их команда уступила сборной Аргентины в дополнительное время со счётом 2:3. За четыре матча на турнире Возинья пропустил пять мячей. Также он был признан вратарём символической сборной чемпионата по версии пользователей сайта ФИФА.