Расман: «Башакшеҳир» Шомуродовни тўлиқ сотиб олиш ҳуқуқидан фойдаланди
Ўзбекистон миллий жамоаси ҳужумчиси расман Италиянинг «Рома» клубини тарк этди, деб хабар беради Transfermarkt.
Ўзбекистон миллий жамоаси сардори Элдор Шомуродов расман Италиянинг «Рома» клубидан Туркиянинг «Башакшеҳир» жамоаси таркибига кўчиб ўтди, деб хабар беради Transfermarkt.
Рим клуби футболчи кетишини тасдиқлади, у энди фаолиятини Туркиянинг «Истанбул Башакшеҳир» жамоасида давом эттиради. Бунгача форвард турк жамоасида ижарада тўп тепаётган эди, аммо келишув шартларига кўра, турклар Суперлигада жойини сақлаб қолгандан сўнг ўйинчини сотиб олиш мажбуриятига эга эди.
Трансфер суммаси 2,8 миллион еврони ташкил қилди, шу билан бирга «Рома» ижара учун алоҳида 3 миллион евро олган.
Шунингдек, «бўрилар» футболчининг кейинги трансферидан 10% улушга эга бўлади.
Таъкидлаш жоиз, Шомуродов Туркия чемпионатида 30 ўйинда 18 та гол уриб, 4 та самарали узатма етказиб берган.

Официально: «Башакшехир» активировал опцию выкупа Эльдора Шомуродова у «Ромы»
Нападающий сборной Узбекистана Эльдор Шомуродов официально покинул итальянскую «Рому», сообщает Transfermarkt.
Римский клуб подтвердил уход игрока, который продолжит карьеру в турецком «Истанбул Башакшехире». Ранее форвард выступал за турецкую команду на правах аренды, однако по условиям соглашения клуб был обязан выкупить игрока после гарантированного сохранения места в Суперлиге.
Сумма трансфера составила 2,8 млн евро, при этом за аренду «Рома» ранее получила 3 млн евро. Также «волки» сохранили за собой 10% от возможной будущей перепродажи футболиста.
Следует отметить, что Шомуродов в 30 матчах чемпионата Турции забил 18 голов и отдал 4 результативные передачи.