Эроннинг “Персеполис” клубида ўйнаётган Ўзбекистон миллий жамоаси футболчиси Остон Ўрунов ва янги бош мураббий Меҳди Тартар ўртасида тушунмовчилик юзага келган. Эроннинг Footballu нашри хабарига кўра, бу вазият футболчининг қишки трансфер дарчасида жамоани тарк этишига олиб келиши мумкин.
Ўрунов ўтган мавсумда “Персеполис”нинг чемпионликка эришишида муҳим ҳисса қўшган. Бироқ кейинчалик олган жароҳатлари унинг ўйин амалиётига таъсир кўрсатган.
Тартар Ўруновнинг ўйин услубидан тўлиқ қониқмаётгани ва футболчидан тактик вазифаларни аниқ бажаришни талаб қилаётгани айтилмоқда. Шу сабабли 25 ёшли вингер янги мавсум бошидан асосий таркибдаги ўрнини йўқотган.
“Персеполис” Эрон чемпионатининг дастлабки уч турида икки марта ғалаба қозонди ва сўнгги турда “Трактор”га 0:1 ҳисобида мағлуб бўлди. Ушбу учрашувда Ўрунов ҳам, жамоанинг яна бир ўзбекистонлик ҳужумчиси Игор Сергеев ҳам майдонга тушмади. Ўрунов мавсум бошидан бери бирор марта ҳам асосий таркибда ўйнамаган.
Мураббий бу қарорни фақат спорт нуқтаи назаридан қабул қилинганини таъкидлади:
“Сергеев ва Ўруновнинг майдонга тушмагани — техник қарор. Барча чизиқларда яхши футболчиларимиз бор ва ким майдонга тушишини мураббийлар штаби ҳал қилади”.
Айни пайтда Теҳрон клубининг рақиби Табризнинг “Трактор” клуби Ўруновнинг вазиятини кузатиб бормоқда. Хабарларга кўра, Табриз клуби қишки трансфер дарчасида ўзбекистонлик футболчини таркибига қўшиб олишни режалаштирмоқда.
Ҳозирча Ўруновнинг “Персеполис”да қолиши ёки қишда жамоасини алмаштириши Тартарнинг унга кейинги турларда қанчалик ишонч билдиришига ҳам боғлиқ.

Сообщается, что узбекский футболист не может найти общий язык с новым главным тренером команды.
Между футболистом национальной команды Узбекистана Остоном Уруновым, выступающим за иранский «Персеполис», и новым главным тренером Мехди Тартаром возникли разногласия. По информации иранского издания Footballi, эта ситуация может привести к тому, что футболист покинет команду в зимнее трансферное окно.
Урунов в прошлом сезоне внёс значительный вклад в завоевание «Персеполисом» чемпионского титула. Однако впоследствии полученные им травмы сказались на игровой практике футболиста.
Сообщается, что Тартар не полностью доволен стилем игры Урунова и требует от футболиста чёткого выполнения тактических задач. По этой причине 25-летний вингер с начала нового сезона потерял место в основном составе.
«Персеполис» одержал две победы в первых трёх турах чемпионата Ирана и в последнем туре уступил «Трактору» со счётом 0:1. В этом матче на поле не вышли ни Урунов, ни другой узбекский нападающий команды Игорь Сергеев. С начала сезона Урунов ни разу не выходил в стартовом составе.
Тренер подчеркнул, что это решение было принято исключительно по спортивным причинам:
«То, что Сергеев и Урунов не вышли на поле, — техническое решение. У нас есть хорошие футболисты на всех позициях, и тренерский штаб решает, кто выйдет на поле».
В настоящее время за ситуацией Урунова следит «Трактор» из Тебриза, соперник тегеранского клуба. По имеющейся информации, клуб из Тебриза планирует подписать узбекского футболиста в зимнее трансферное окно.
Пока неизвестно, останется ли Урунов в «Персеполисе» или зимой сменит команду. Это также будет зависеть от того, насколько Тартар будет доверять ему в следующих турах.