Томас Мюллер, Матc Ҳуммелс ва Ян Зоммер бошчилигидаги инвесторлар гуруҳи Амадора шаҳрини ифодаловчи «Эштрела» клубининг 90 фоиз акциясини сотиб олди. Бу ҳақда Record хабар берди.
Битим қиймати 40 миллион еврони ташкил этди. Ушбу келишув Португалия футболи тарихидаги оммавий спорт компанияси билан боғлиқ энг йирик битим сифатида қайд этилди.
Таққослаш учун, клубнинг аввалги эгаси Пауло Лопу 2020 йил июлида «Эштрела»ни атиги 72 минг еврога сотиб олган эди. Ўша вақтда жамоа Португалия учинчи дивизионида иштирок этган. 2023/24 йилги мавсумга келиб эса клуб мамлакат олий дивизиони — Примейрага қайтди.
Шу билан бирга, «Эштрела»нинг молиявий ҳолати мураккаблигича қолмоқда. 2026 йил май ойида клуб 25 миллион евродан ортиқ қарзларини реструктуризация қилиш учун судга мурожаат қилган.
Маълумот учун, Томас Мюллер «Бавария» сафида 13 марта Германия чемпионлигини қўлга киритган, икки бор Чемпионлар лигасида зафар қучган. Германия миллий жамоаси билан эса 2014 йилги жаҳон чемпиони бўлган.
Матс Ҳуммелс фаолияти давомида «Боруссия Дортмунд», «Бавария» ва «Рома» клубларида тўп тепган. У беш марта Германия чемпиони бўлган ва 2014 йилги ЖЧда олтин медални қўлга киритган.
Ян Зоммер эса Швейцария миллий жамоаси дарвозабони бўлиб, «Базел», «Боруссия Мёнхенгладбах», «Бавария» ва «Интер» клублари сафида фаолият олиб борган.
Эслатиб ўтамиз, «Эштрела» 2023/24 йилги мавсумдан бошлаб Португалия чемпионатининг юқори дивизионида иштирок этмоқда.

Мюллер, Хуммельс и Зоммер приобрели 90% акций португальского клуба за 40 млн евро
Группа инвесторов во главе с Томасом Мюллером, Матсом Хуммельсом и Яном Зоммером приобрела 90% акций клуба «Эштрела», представляющего город Амадора. Об этом сообщило издание Record.
Стоимость сделки составила 40 миллионов евро. Это соглашение стало крупнейшей сделкой в истории португальского футбола, связанной с массовой спортивной компанией.
Для сравнения, предыдущий владелец клуба Паулу Лопу купил «Эштрелу» в июле 2020 года всего за 72 тысячи евро. В то время команда выступала в третьем дивизионе Португалии. К сезону 2023/24 клуб вернулся в высший дивизион страны — Примейру.
Тем не менее, финансовое состояние «Эштрелы» остаётся сложным. В мае 2026 года клуб обратился в суд для реструктуризации долгов свыше 25 миллионов евро.
Для справки, Томас Мюллер завоевал с «Баварией» 13 титулов чемпиона Германии и дважды побеждал в Лиге чемпионов. С национальной сборной Германии он стал чемпионом мира в 2014 году.
Матс Хуммельс в ходе своей карьеры играл за «Боруссию Дортмунд», «Баварию» и «Рому». Он пять раз становился чемпионом Германии и завоевал золотую медаль на ЧМ-2014.
Ян Зоммер является вратарём сборной Швейцарии и выступал за «Базель», «Боруссию Мёнхенгладбах», «Баварию» и «Интер».