Япония бош мураббийи Тунис устидан қозонилган йирик ғалабага баҳо берди.
Япония миллий жамоаси бош мураббийи Ҳажиме Мориясу ЖЧ-2026 гуруҳ босқичининг 2-турида Тунис устидан қозонилган 4:0 ҳисобидаги ғалабадан сўнг ўз фикрлари билан ўртоқлашди.
Мутахассиснинг таъкидлашича, жамоа ўйин учун пухта тайёргарлик кўрган ва футболчилар мураббийлар кўрсатмаларини аъло даражада бажарган.
«Биз амалга оширмоқчи бўлган барча режаларимизга яхши тайёрландик ва майдонда агрессив ўйнадик. Мураббийлар штаби футболчиларга нима қилиш кераклигини аниқ тушунтириб берди. Шу туфайли ўйинчилар ўз салоҳиятларини тўлиқ намойиш эта олдилар», — деди Мориясу.
Япониялик мутахассис мухлислар ҳиссасини ҳам алоҳида таъкидлади.
«Кўплаб япон мухлислари Монтеррейга келишди. Улар давлат мадҳиямизни биз билан бирга куйлашди ва ўйин давомида кучли қўллаб-қувватлашди. Уларнинг ёрдами биз учун жуда катта мотивация бўлди», — деди Япония бош мураббийи.
Эслатиб ўтамиз, 1-турда Япония Нидерландия билан 2:2 ҳисобида дуранг ўйнаган эди. Ушбу ғалабадан сўнг японлар 4 очко билан F гуруҳида пешқадамлар қаторидан жой олди.

Мориясу: «Поддержка наших болельщиков дала нам огромную силу»
Главный тренер национальной команды Японии Хадзиме Мориясу поделился своими мыслями после победы со счётом 4:0 над Тунисом во 2-м туре группового этапа ЧМ-2026.
Специалист отметил, что команда тщательно подготовилась к игре, и игроки превосходно выполнили указания тренерского штаба.
«Мы хорошо подготовились к реализации всех наших планов и играли на поле агрессивно. Тренерский штаб ясно объяснил игрокам, что нужно делать. Благодаря этому футболисты смогли полностью раскрыть свой потенциал», — сказал Мориясу.
Японский специалист также особо отметил вклад болельщиков.
«Многие японские болельщики приехали в Монтеррей. Они вместе с нами пели государственный гимн и мощно поддерживали нас в течение всей игры. Их поддержка стала для нас огромной мотивацией», — добавил главный тренер Японии.
Напомним, что в 1-м туре Япония сыграла вничью 2:2 с Нидерландами. После этой победы японцы с 4 очками заняли место среди лидеров группы F.