Кабо-Верде миллий жамоаси сардори Райан Мендеш зўрлашда айбланмоқда.
36 ёшли яримҳимоячига нисбатан айбловни бразилиялик таржимон аёл илгари сурган. Унинг сўзларига кўра, воқеа жорий йилнинг 27 март куни Янги Зеландиядаги меҳмонхоналардан бирида содир бўлган. Ўша пайтда Кабо-Верде жамоаси Чили ва Финландияга қарши ўртоқлик учрашувлари олдидан шу ерда истиқомат қилган.
Аёл Янги Зеландия футбол федерацияси таклифига биноан Кабо-Верде делегацияси учун таржимон сифатида ишлаганини билдирган. Унинг таъкидлашича, Мендеш меҳмонхона хонасига кириб, унга ҳужум қилган, бўғган, урган, тишлаган ва зўрлаган.
Даъвогарнинг сўзларига кўра, воқеадан кейин у танасидаги жароҳатларни суратга олган ва жинсий зўравонлик қурбонларига ёрдам кўрсатувчи тиббиёт марказига мурожаат қилган. Тиббий кўрик давомида танасининг турли қисмларида кўплаб кўкаришлар ва бошқа жароҳатлар қайд этилган.
Globо нашри полисияга тақдим этилган фотосуратлар, тиббий хулоса ва тергов ҳужжатлари билан танишганини маълум қилган.
Янги Зеландия полицияси 10 апрелдан буён ушбу ҳолат юзасидан тергов олиб бормоқда. Ҳуқуқ-тартибот органлари меҳмонхонадаги кузатув камералари ёзувларини йиғган ва суд-тиббий экспертиза якунларини кутмоқда. Шундан сўнг ишни судга ошириш ёки оширмаслик бўйича қарор қабул қилинади.
Шунингдек, жабрланувчи ва унинг турмуш ўртоғи 10 май куни Кабо-Верде футбол федерацияси ҳамда ФИФАга футболчини Жаҳон чемпионатидан четлатиш талаби билан мурожаат қилганини, бироқ ҳозирча жавоб олмаганини билдирган.
Шундай қилиб, ҳозирча бу айбловлар бўйича якуний суд қарори чиқарилмаган ва Райан Мендешнинг айби суд томонидан тасдиқланмаган.

Капитан национальной сборной Кабо-Верде Райан Мендеш обвиняется в изнасиловании.
36-летнего полузащитника обвиняет бразильская переводчица. По её словам, инцидент произошёл 27 марта этого года в одной из гостиниц Новой Зеландии. В это время сборная Кабо-Верде находилась там в преддверии товарищеских матчей с Чили и Финляндией.
Женщина заявила, что работала переводчицей для делегации Кабо-Верде по приглашению Федерации футбола Новой Зеландии. Она утверждает, что Мендеш ворвался в её гостиничный номер, напал, душил, избивал, кусал и изнасиловал её.
По словам истца, после инцидента она сфотографировала свои травмы и обратилась в медицинский центр, оказывающий помощь жертвам сексуального насилия. В ходе медицинского осмотра на её теле были зафиксированы многочисленные синяки и другие повреждения.
Издание Globo сообщило, что ознакомилось с фотографиями, медицинским заключением и материалами расследования, предоставленными полиции.
Полиция Новой Зеландии с 10 апреля ведёт расследование по этому делу. Правоохранительные органы собрали записи камер наблюдения из гостиницы и ожидают завершения судебно-медицинской экспертизы. После этого будет принято решение о передаче дела в суд или отказе от этого.
Кроме того, пострадавшая и её супруг 10 мая обратились к Федерации футбола Кабо-Верде и ФИФА с требованием дисквалифицировать футболиста с чемпионата мира, однако пока ответа не получили.
Таким образом, на данный момент по этим обвинениям окончательного судебного решения не вынесено, и вина Райана Мендеша не подтверждена судом.