Халқаро футбол федерацияси (ФИФА) раҳбари Жанни Инфантино жаҳон чемпионатининг тижорий ҳуқуқларини бошқариш учун янги тузилма яратиш ташаббуси муҳокама босқичида эканини маълум қилди. Лойиҳа фақат жаҳон футбол ассоциациялари томонидан маъқулланган тақдирдагина ҳаётга татбиқ этилади.
«Таклифимиз 211 аъзо ассоциациямизнинг аксарияти ва ФИФА Кенгаши томонидан маъқулланса ва фақат шундагина, тижорий фаолият ҳамда тадбирларни ташкил этиш билан шуғулланадиган, ФИФАга тегишли ва унинг назоратидаги корхона ташкил этилади. Ҳозирда биз музокаралар жараёнини бошлаш босқичидамиз. Бу – демократик жараённинг бир қисми ва ҳозирча шунчаки лойиҳа, ҳеч қандай мажбурият эмас.
Бу қийматни юзага чиқариш учун спортни бошқариш ва ривожлантиришдан ташқари қўшимча билим ва тажриба талаб этилади. Бу бутун дунёда футбол ривожини жадаллаштириш учун ажойиб имкониятдир. ФИФА турнирларининг юраги ва қалби бўлган мухлисларга келсак, улар учун ҳеч нарса ўзгармайди. Мухлислар ажойиб ўйиннинг пойдевори бўлиб қолади ва улар томоша қиладиган ҳамда яхши кўрадиган спорт ўзгармайди. Шубҳасиз, ФИФА ҳеч қандай ташқи аралашувсиз футболни бошқаришда давом этмоқда», - дея Инфантино сўзларини келтиради ФИФА матбуот хизмати.
Аввалроқ «The Times газетаси ФИФА президенти ФИФА Forward Enterprise (FFE) компаниясидаги улушини сотиш ниятида эканлиги ҳақида маълумот эълон қилган эди. Нашрнинг ёзишича, янги тузилма ташкилотнинг тижорат фаолияти ва мусобақаларни ўтказишни бирлаштириши керак эди. Ўз навбатида, «New York Post» нашри ташаббуснинг функционерлар норозилиги, бойкот таҳдиди ва федерация раҳбарияти ичидаги келишмовчиликлар туфайли бекор қилингани ҳақида хабар берди.

Инфантино расставил все точки над i в отношении плана по продаже доли в ЧМ и его бойкотов
Президент сообщил, что реализация нового проекта возможна исключительно при одобрении мировых футбольных ассоциаций.
Джанни Инфантино, возглавляющий Международную федерацию футбола (ФИФА), сообщил, что инициатива по созданию новой структуры для управления коммерческими правами на чемпионат мира находится на этапе обсуждения. Реализация проекта возможна исключительно при одобрении мировых футбольных ассоциаций.
«Если и только если наше предложение будет одобрено большинством из 211 наших ассоциаций-членов и Советом ФИФА, то будет создана дочерняя компания, принадлежащая и контролируемая ФИФА, которая будет заниматься коммерческой деятельностью и организацией мероприятий. Сейчас мы находимся в стадии начала процесса консультаций. Это часть демократического процесса, и это лишь проект, а не обязательство.
Чтобы извлечь эту ценность, нужны дополнительные знания и опыт, не связанные с управлением и развитием спорта. Это прекрасная возможность ускорить развитие футбола во всем мире. Что касается болельщиков — сердца и души турниров ФИФА, то здесь ничего не изменится. Болельщики остаются краеугольным камнем прекрасной игры, и спорт, который они смотрят и любят, не изменится. Очевидно, что ФИФА продолжает управлять футболом без какого-либо внешнего вмешательства», — приводит слова Инфантино пресс-служба ФИФА.
Ранее газета The Times опубликовала информацию о намерении президента ФИФА реализовать долю в создаваемой компании FIFA Forward Enterprise (FFE). По данным издания, новая структура должна была объединить коммерческую деятельность организации и проведение турниров. В свою очередь, New York Post информировал об отмене инициативы из-за протестов функционеров, угрозы бойкота и разногласий внутри руководства федерации.