Хави: «Пеп ва Слотдан кейин туриш ҳам ёмон эмас. Ҳар ҳолда подиумдамиз»
Нидерландия миллий жамоаси бош мураббийи Хави Қироллик Футбол Иттифоқи (KNVB) томонидан ҳозирги лавозимига учинчи номзод сифатида кўрилганига ҳазиломуз тарзда муносабат билдирди.
25 август куни «Барселона»нинг собиқ футболчиси ва бош мураббийи Нидерландия миллий жамоаси устози сифатида таништирилди. У 2030 йил ёзигача мўлжалланган шартнома имзолади.
Матбуот анжуманида аввал KNVB техник директори Найжел де Йонг сўзга чиқди. У иттифоқда бир нечта номзод кўрилганини, дастлабки икки номзод Пеп Гвардиола ва Арне Слот бўлганини айтди.
«Шундан сўнг биз дарҳол ҳозир ёнимда ўтирган Хавига эътибор қаратдик.
Муҳокамаларни амбициялар, ўйин услуби ва тактик жиҳатларга асосланган ҳолда олиб бордик. Суҳбатлар сўнгги тўрт ҳафта давомида бўлиб ўтди. Хавининг Барселонадаги уйида бир неча марта учрашдик, у Нидерландияга ҳам келди. Унинг футболга бўлган қарашлари ва ўйин услуби ҳақида жуда яхши суҳбатлар бўлди.
Хави ўзини нидерланд футболи фарзанди деб атайди. У бизнинг футбол маданиятимизни баҳам кўради. Ҳужумда ҳам, ҳимояда ҳам аниқ ўйин тамойилларимиз бор. Хави жозибадор футбол, юқори прессинг, доминант ўйин ва доим тўп назоратига интилишни ифодалайди. У бизнинг тамойилларимизга яқин бўлган ғояларга амал қилади. Шунинг учун менимча, бу — тўғри танлов»,
— деди де Йонг.
Кейинроқ журналистлардан бири Хавидан сўради: «Гвардиола ва Слотдан кейин бу лавозим учун учинчи танлов бўлганингизни билган ҳолда нимани ҳис қиляпсиз?»
«Мен учун бу улкан шараф — ахир бу Нидерландия. Болалигимда Нидерландия миллий жамоасининг ўйинларини кўрганимда, улар чиройли футбол намойиш этарди. Мен ҳам шундай ўйнашни хоҳлайман. Бу — менинг мақсадим. Учинчи ёки ўнинчи танлов бўлганимнинг менга фарқи йўқ.

Главный тренер сборной Нидерландов по футболу Хави с юмором отреагировал на то, что Королевский футбольный союз Нидерландов (KNVB) рассматривал его в качестве третьего кандидата на нынешнюю должность.
25 августа бывший игрок и тренер «Барселоны» был представлен в качестве главного тренера сборной Нидерландов. Он подписал контракт, рассчитанный до лета 2030 года.
На пресс-конференции сначала выступил технический директор KNVB Найджел де Йонг. Он сказал, что было рассмотрено несколько кандидатов, причем первыми двумя кандидатами были Пеп Гвардиола и Арне Слот.
«После этого мы сразу обратили внимание на Хави, который сейчас сидит рядом со мной.
Обсуждения велись на основе амбиций, стиля игры и тактических аспектов. Разговоры проходили на протяжении последних четырех недель. Мы несколько раз встречались в доме Хави в Барселоне, он также приезжал в Нидерланды. У нас были очень хорошие обсуждения о его взглядах на футбол и стиле игры.
Хави называет себя сыном нидерландского футбола. Он разделяет нашу футбольную культуру. У нас есть четкие игровые принципы как в атаке, так и в обороне. Хави выражает идеи привлекательного футбола, высокого прессинга, доминирующей игры и стремления к постоянному контролю мяча. Он придерживается идей, близких к нашим принципам. Поэтому, на мой взгляд, это — правильный выбор», — сказал де Йонг.
Позже один из журналистов спросил Хави: «Что вы чувствуете, зная, что вы были третьим выбором на эту должность после Гвардиолы и Слота?»
«Для меня это огромная честь — ведь это Нидерланды. В детстве, когда я смотрел игры сборной Нидерландов, они показывали красивый футбол. Я тоже хочу так играть. Это моя цель. Для меня не имеет значения, был ли я третьим или десятым выбором.
Быть после Гвардиолы и Слота — тоже неплохо, не так ли? По крайней мере, мы на подиуме», — сказал тренер и вызвал смех у журналистов.
Хави: «После Пепа и Слота быть третьим — не так плохо. Всё-таки мы на подиуме»
26 августа, 00:10
Специалист, представленный в качестве главного тренера Нидерландов, прокомментировал своё назначение.