Нидерландиялик собиқ футболчиси Марко ван Бастен Хави Эрнандеснинг миллий жамоага бош мураббий этиб тайинланиши ҳақида фикр билдирди.
«Барселона»нинг собиқ футболчиси 1978-йилдан буён Нидерландия миллий жамоасини бошқарадиган илк хорижлик мутахассисга айланди.
«Шахсан мен нидерландиялик мураббийни афзал кўрардим. Менимча, мутахассисларни Нидерландиянинг ўзида тарбиялашимиз керак. Агар Нидерландияда терма жамоа учун маҳаллий мураббий топа олмасак, демак, нимадир нотўғри кетган деган таассурот пайдо бўлади», — деди эксперт Radio JOE билан суҳбатда.
Эслатиб ўтамиз, Нидерландия миллий жамоасининг аввалги бош мураббийи Роналд Куман 2026-йилги жаҳон чемпионатидаги муваффақиятсизликдан сўнг истеъфога чиқарилган. Жамоа турнирнинг 1/16 финал босқичида Марокашга мағлуб бўлиб, мусобақани тарк этган.

Ван Бастен раскритиковал назначение Хави тренером сборной Нидерландов
Бывший нидерландский футболист Марко ван Бастен высказался о назначении Хави Эрнандеса главным тренером национальной сборной.
Бывший игрок «Барселоны» стал первым иностранным специалистом с 1978 года, который возглавил сборную Нидерландов.
«Лично я предпочел бы нидерландского тренера. Я считаю, что специалистов нужно воспитывать у нас в Нидерландах. Если в Нидерландах мы не можем найти местного тренера для сборной, значит, создается впечатление, что что-то идет не так», — сказал эксперт в интервью Radio JOE.
Напомним, предыдущий главный тренер сборной Нидерландов Рональд Куман был отправлен в отставку после неудачи на чемпионате мира 2026 года. Команда выбыла из турнира, проиграв Марокко на стадии 1/16 финала.